Zdraví a nemoci

23. září 2019 14:00

Martina Čerňanská

Zdravotní pojišťovny proplatí i 2000Kč na zuby

Až 2000 Kč je možné v letošním roce získat jako příspěvek na péči na zubařském křesle, za kterou člověk předtím zaplatil v hotovosti. S průlomovým příspěvkem přišla jako první Oborová zdravotní pojišťovna.

Dentální hygiena ušetří tisíce korun za péči o nemocné zuby a také hodiny stresu a bolesti při čekání na volný termín na ošetření u zubaře. Patří ale také mezi ty dražší preventivní výkony, které by člověk přitom měl absolvovat alespoň dvakrát do roka; ti méně poctiví čističi klidně i častěji.

Některé zdravotní pojišťovny na dentální hygienu přispívají, obvykle je to ale částka, která celou cenu za ošetření nepokryje. Oborová zdravotní pojišťovna teď nicméně přišla s průlomovým příspěvkem, který zaplatí práci i toho nejnákladnějšího dentálního hygienisty či hygienistky. Lidem pojištěným v OZP teď totiž přispěje až 2000 Kč.

Jedinou podmínkou pro proplacení příspěvku je, aby klient o svoje zuby pečoval dlouhodobě. Konkrétně to znamená, že je potřeba, aby před dentální hygienou byl už alespoň jednou za předchozí rok u zubaře. I když pojišťovna v tomto případě akceptuje prakticky jakoukoli návštěvu u zubaře, nejenom ty čistě preventivní.

„Analyzovali jsme výdaje na stomatologickou péči za klienty, kterým přispíváme na dentální hygienu. Jasně se ukázalo, že tito lidé čerpají z veřejného zdravotního pojištění výrazně méně peněz na výdaje za zubaře než průměrní klienti. Jinými slovy mají zdravější zuby, potřebují méně vrtání, méně práce zubaře. Proto jsme se rozhodli je podpořit a motivovat k častějším návštěvám dentální hygieny i ostatní,“ vysvětluje Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny.

14 000 Kč pro rodinu

Pro čtyřčlennou rodinu tak příspěvek jen na zubní hygienu může dosáhnout až 8000 Kč. OZP navíc začala nově přispívat až 1000 Kč na očkování a dalších 500 Kč na permanentky na plavání a cvičení, na brýle a čočky, na rovnátka, na zdravé akce pro děti, na rehabilitace a procedury v lázních nebo na vitaminy a doplňky stravy. Dva dospělí a dvě děti tak můžou od své pojišťovny snadno získat až 14 000 Kč. Tyto příspěvky je možné získat po vyplnění papírové žádosti na přepážce OZP, stačí ale také stáhnout si aplikaci VITAKARTA do mobilu nebo využít její webové rozhraní a nahrát přes ni sken či čitelnou fotografii účtenky.

Vedle toho ovšem Oborová zdravotní pojišťovna odměňuje svoje klienty za zdravý životní styl extra osobními kredity do VITAKARTY, které můžou proměnit za další příspěvky na prevenci. Kredity přičítá třeba za pravidelné návštěvy u zubaře, za lehkou turistiku v akci www.kazdykrokpomaha.cz nebo například za udržování aktuálního zdravotního profilu v online aplikaci VITAKARTA či za kontrolu toho, že lékaři klientovi správně zapisují čerpanou péči. Tyto kredity lze navíc volně sdílet se členy rodiny, respektive mezi všemi klienty OZP. Vloni tak díky tomu pojišťovna jednorázově přispěla i přes 9000 Kč na nová rovnátka.

Pojišťovna vždy po ruce

Aplikace VITAKARTA Oborové zdravotní pojišťovny umí vedle proplácení příspěvků zastat i celou řadu užitečných medicínských záležitostí. Například všem klientům OZP průběžně kontroluje, zda jim lékaři předepisují pouze bezpečné kombinace léků. Protože OZP proplácí lékárníkům vydané medikamenty, pojišťovna pozná, jaké léčivé přípravky kdy ten který klient právě užívá. A pokud najde možný problém, klienta obratem upozorní, že by měl své léky konzultovat s ošetřujícím lékařem. Vedle automatické detekce léků na předpis je do VITAKARTY možné ručně zadávat i volně prodejné léky a lze také kontrolovat interakce s potravinami nebo potravinovými doplňky.

VITAKARTA je také bezpečné úložiště lékařských zpráv, které tak můžete mít kdykoli při ruce. Vygeneruje vám kartičku pojišťovny vaši či vašich dětí, třeba když si vezmete k lékaři jinou kabelku než obvykle. Ve VITAKARTĚ si také můžete nastavit upomínky, kdy si vzít svůj lék. A v neposlední řadě mohou klienti OZP přes VITAKARTU poslat k online vyhodnocení atestovanému kardiologovi své EKG zaznamenané v chytrých hodinkách. I na jejich pořízení OZP přispívá podle kreditů ve VITAKARTĚ.

Zcela bezplatná preventivní vyšetření

Radovan Kouřil, generální ředitel OZP, nicméně považuje za největší přínos Oborové zdravotní pojišťovny její bezplatné preventivní programy zaměřené na rozšířené civilizační choroby. Patří sem screening na rakovinu dutiny ústní, nádory ledvin a břišních orgánů, rakovinu prostaty, rakovinu prsu nebo nádory kůže. Právě vyšetření pigmentových znamének je nejvyužívanějších screeningovým programem OZP, na který ročně zavítá kolem 8000 lidí. Pojišťovna dále nabízí bezplatná vyšetření upozorňující na riziko infarktu nebo začínající osteoporózy či Alzheimerovy choroby. Má také program, ve kterém i pomocí kreditů na zdravé aktivity do VITAKARTY motivuje klienty, kteří už trpí vysokým tlakem nebo cukrovkou k tomu, aby začali žít zdravěji.

Na rozdíl od všech ostatních zdravotních pojišťoven navíc s OZP za tato vyšetření klienti nic neplatí. Pojišťovna je hradí lékařům napřímo. To skutečně žádná jiná pojišťovna nemá – standard je, že na místě preventivní vyšetření zaplatíte a až pak si můžete požádat o příspěvek. Jen v OZP je to naopak. Na vyšetření navíc člověka může objednat sama pojišťovna prostřednictvím své asistenční služby Asistent zdraví, čím odpadá většina starostí se zařizováním a hledáním volných termínů.

Změna zdravotní pojišťovny je úplně jednoduchá a v případě OZP netrvá ani minutu. Stačí vyplnit online přihlášku na www.chcidoozp.cz a je to.

Komerční článek


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.