Zubní kámen dokáže potrápit. Jak ho odstranit a čeho se vyvarovat?

Stále víc lidí trápí nehezký zubní kámen, který nejenže vizuálně kazí náš úsměv, ale také podporuje vznik paradentózy, přispívá ke vzniku zubního kazu a ve vážnějších případech může způsobit i ztrátu zubu.

Zubní kámen je jednoduše řečeno ztvrdlý zubní plak. Vzniká usazením iontů kalcia ze sliny do měkkého zubního plaku. Plak vzniká působením bakterií, které metabolizují cukry z potravy – správné a důkladné čištění našeho chrupu by proto měl být základ veškeré dentální péče.

Jen kartáček nestačí

Kartáček na zuby a pasta jsou samozřejmě základ, ale důležité je také nezapomínat na doplňky v podobě mezizubních kartáčků či zubní nitě. Tyto pomůcky dokážou vyčistit i ta „nejzapadlejší“ místa v ústech. Pravidelně také vyměňujte kartáček. Ideální doba je jednou za měsíc. Dalším doplňkem může být sonický elektrický kartáček, který usnadní čištění a dosáhnete s jeho pomocí perfektně vyčištěných zubů za kratší časový úsek. Pokud si budete každý den zuby dobře čistit, tak kámen nemá šanci.

Dobré je i omezit konzumaci potravin bohatých na cukry. Ty jsou totiž hlavní potravou bakterií, které podporují tvorbu kazu, ale také usazování zubního kamene.

Špatnou domácí péčí si můžete spíše ublížit

Mnoho lidí si od zubního kamene pomáhá „zaručenými“ radami, jako je například rozpouštění kamene kyselinou citronovou či přikládáním plátků citrusových plodů apod. „Tyto činnosti mohou být škodlivé a zdravotně nebezpečné. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abychom je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáme sklovinu a následně tím pak nevratně poničíme chrup,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Příliš bezpečné není také bez odborného „dozoru“ používat speciální zubní škrabky. Jsou velmi ostré a při nevhodné manipulaci si můžeme ve sklovině vytvořit vrypy, do kterých se následně bude zubní kámen usazovat mnohem snadněji.

V rukou odborníků

Zubní kámen nejlépe odstraní specialista na pravidelné zubní hygieně, která by měla být minimálně jednou za rok. U lidí, kteří trpí na častý zubní kámen, je vhodné chodit i 2x do roka. „Odborníci nejčastěji k odstranění kamene používají mechanické prostředky, jako ruční škrabku scaler, kyretu, nebo ultrazvukový přístroj. Na dočištění kamene se používají speciální lešticí pasty či airpolishing, který zuby vyhladí a preventivně působí proti usazování kamene nového,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

-jk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.