zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Zubní kámen dokáže potrápit. Jak ho odstranit a čeho se vyvarovat?

Zubní kámen dokáže potrápit. Jak ho odstranit a čeho se vyvarovat?
Autor: iStock Zubní kámen dokáže potrápit. Jak ho odstranit a čeho se vyvarovat?
Stále víc lidí trápí nehezký zubní kámen, který nejenže vizuálně kazí náš úsměv, ale také podporuje vznik paradentózy, přispívá ke vzniku zubního kazu a ve vážnějších případech může způsobit i ztrátu zubu.

reklama

Zubní kámen je jednoduše řečeno ztvrdlý zubní plak. Vzniká usazením iontů kalcia ze sliny do měkkého zubního plaku. Plak vzniká působením bakterií, které metabolizují cukry z potravy – správné a důkladné čištění našeho chrupu by proto měl být základ veškeré dentální péče.

Jen kartáček nestačí

Kartáček na zuby a pasta jsou samozřejmě základ, ale důležité je také nezapomínat na doplňky v podobě mezizubních kartáčků či zubní nitě. Tyto pomůcky dokážou vyčistit i ta „nejzapadlejší“ místa v ústech. Pravidelně také vyměňujte kartáček. Ideální doba je jednou za měsíc. Dalším doplňkem může být sonický elektrický kartáček, který usnadní čištění a dosáhnete s jeho pomocí perfektně vyčištěných zubů za kratší časový úsek. Pokud si budete každý den zuby dobře čistit, tak kámen nemá šanci.

Dobré je i omezit konzumaci potravin bohatých na cukry. Ty jsou totiž hlavní potravou bakterií, které podporují tvorbu kazu, ale také usazování zubního kamene.

Špatnou domácí péčí si můžete spíše ublížit

Mnoho lidí si od zubního kamene pomáhá „zaručenými“ radami, jako je například rozpouštění kamene kyselinou citronovou či přikládáním plátků citrusových plodů apod. „Tyto činnosti mohou být škodlivé a zdravotně nebezpečné. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abychom je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáme sklovinu a následně tím pak nevratně poničíme chrup,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Příliš bezpečné není také bez odborného „dozoru“ používat speciální zubní škrabky. Jsou velmi ostré a při nevhodné manipulaci si můžeme ve sklovině vytvořit vrypy, do kterých se následně bude zubní kámen usazovat mnohem snadněji. 

V rukou odborníků

Zubní kámen nejlépe odstraní specialista na pravidelné zubní hygieně, která by měla být minimálně jednou za rok. U lidí, kteří trpí na častý zubní kámen, je vhodné chodit i 2x do roka. „Odborníci nejčastěji k odstranění kamene používají mechanické prostředky, jako ruční škrabku scaler, kyretu, nebo ultrazvukový přístroj. Na dočištění kamene se používají speciální lešticí pasty či airpolishing, který zuby vyhladí a preventivně působí proti usazování kamene nového,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

-jk-

reklama

Související témata: zubní kámen , zuby , zubní kaz , paradentoza , dentální hygiena

reklama

Přečtěte si také

reklama