Celebrity

18. května 2023 13:15

Tomáš Durčák

Žito 44 v problémech. Firma, v níž většinu vlastní Daniel Landa, dluží přes milion

Zpěvák Daniel Landa (54) se v nedávné době pravděpodobně dozvěděl, že společnost Žito 44, ve které figuruje jako jednatel a vlastník 80% podílu, dluží asi 1,3 milionu korun finančnímu úřadu. Nyní na zveřejnění těchto informací zareagoval a situaci ze svého pohledu vyjasnil.

Firma Žito 44 funguje již od roku 2008, kdy ji sám Daniel Landa založil pod názvem „Legie Zlatého Draka“. Posléze několikrát požádal o změnu jejího názvu a současné jméno Žito 44 jí dal až v roce 2012, kdy zároveň rozjel stejnojmenný projekt, jehož start tehdy oznámil na předávaní cen Český slavík.

K insolvenčnímu návrhu na zadluženou Landovu společnost se dostal Radiožurnál, jež mimo jiné zjistil, že společnost Žito 44 má dnes minimálně tři nesplacené závazky, na nichž finančnímu úřadu v Praze dluží skoro 1,3 milionu korun. Dle dokumentů dluh vznikl kvůli nedoplatku na dani z příjmu právnických osob.

Zpěvák dal od firmy ruce pryč, vše řeší právník

Daniel Landa však tvrdí, že s dluhy společnosti nemá nic společného. „Veškeré finance a management tehdy řídil Jiří Jurtin, já měl na starost výhradně uměleckou a sportovní stránku projektu,“ zareagoval zpěvák na insolvenci své firmy pro CNN Prima NEWS. Dále přiznal, že velmi brzy si uvědomil, že „sliby a závazky Jurtiny nejen ve firmě Žito 44 jsou slušně řečeno vzdušné zámky.“

I když obchodní rejstřík jej stále uvádí jako jednatele a majoritního vlastníka společnosti, Landa už s ní dle svých slov nemá nic společného. „Tato zkrachovalá firma dlužila peníze i mně. Ostatně nejsem zdaleka jediný, kdo Jurtinovi naletěl. O ukončení nefunkční firmy se nadále stará onen právník. Osobně žádné peníze nikomu nedlužím a ze všech svých probíhajících aktivit řádně platím nemalé daně,“ vysvětlil Daniel svůj současný vztah ke společnosti.

Landa netuší, jak milionový dluh vznikl

Zároveň podotkl, že o tom, jak astronomický dluh vznikl, nemá tušení. „Firma je léta v útlumu a nic nepodniká,“ řekl Landa. Právník Aleš Rozehnal, který insolvenční návrh na společnost Žito 44 podal a řeší její likvidaci, tak dle svých slov učinil proto, že společnost nemá vůbec žádný majetek ani finance, takže není schopna své závazky hradit.

Stejná společnost čelila insolvenci již v roce 2019, kdy dle deníku E15 dlužila na závazcích více než 15 milionů korun, z toho 7,9 milionu miliardáři Karlu Janečkovi, jenž měl být tehdy ve firmě tichým společníkem Daniela Landy.

Sdílejte článek
Štítky firma daně podvod právník insolvence dluhy Daniel Landa finanční úřad Jiří Jurtin Žito 44

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.