zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Čtete rádi? Čtenářské kluby jsou fenoménem poslední doby ve světě i u nás

Čtenářské kluby: Fenomén poslední doby ve světě i u nás
Autor: iStock Čtenářské kluby: Fenomén poslední doby ve světě i u nás
anna kopečková , Vydáno: 05.05.2019
Máte rádi knihy, ale často vám chybí inspirace nebo naopak někdo, s kým byste se mohli podělit o své čtenářské dojmy a názory? Pokud jste si odpověděli ano, rozhodně by vaší pozornosti neměly uniknout online čtenářské kluby. Ty si díky známým tvářím, jako je Oprah Winfrey, Sarah Jessica Parker nebo Emma Watson, získaly tisíce a tisíce „knihomolů“! Nechte se inspirovat i vy – ať už ve světě nebo u nás.

reklama

Čarodějka z Nebelvíru a její „Naše sdílená knihovna“

Our Shared Shelf neboli Naše sdílená knihovna je knižní klub Emmy Watson. Herečky, vášnivé čtenářky a hlavní tváře kampaně zaměřující se na rovnost pohlaví HeForShe, díky které tento čtenářský klub – v dnešní době čítající přes 200 tisíc členů – vznikl. Our Shared Shelf je nekonečnou studnicí inspirace pro všechny, kteří touží číst kvalitní, dech beroucí feministické příběhy od Amerikány až po Ženy, které běhaly s vlky.

Emma Watson
Autor: profimedia.cz Emma Watson

Kromě cíle přivést lidi k četbě chce Emma prostřednictvím klubu rozšířit povědomí o feminismu a bořit negativní mýty s ním spojené.

Pravá blondýnka a její „Hello Sunshine“

Reese Witherspoon není pouze americká herečka, ale i velká milovnice knih. Její láska ke knihám ji přivedla až k myšlence založit na Instagramu knižní klub Hello Sunshine, kde každý měsíc doporučuje knihu, která ji oslovila a která podle ní stojí za přečtení. Co se týká výběru, její stylový záběr není oproti Emmě Watson zaměřen pouze na jedno téma, ale je o poznání širší. Doporučuje jak novinky, které u nás mají teprve vyjít, ale i tituly, jež i v našich knihkupectvích snadno seženete.

Reese Witherspoon
Autor: Instagram.com Reese Witherspoon

Reese založila Hello Sunshine s cílem pomáhat prosazení ženských autorek a jejich příběhů.

Nejvlivnější moderátorka světa a její „Oprah’s Book Club“

Herečka, producentka, podnikatelka, ale především jedna z nejslavnějších světových moderátorek Oprah Winfrey řekla: „Chci přinutit číst celý svět. I ty, kteří nečetli nikdy. Myslím, že čtení knih je velmi důležité.” A ve své proslulé show otevřela čtenářské okénko „Oprah’s Book Club“. Zhruba každý měsíc v něm představovala nejenom knižní novinky, ale i klasiky, o kterých v následujícím měsíci diskutovala buď se samotnými autory, nebo diváky. I přesto, že Oprah´s Book Club svou činnost ukončil v roce 2011, i zpětně v něm můžete najít inspiraci, která rozhodně stojí za to!

Oprah Winfrey
Autor: profimedia.cz Oprah Winfrey

Všechny tituly, o kterých Oprah ve své show promluvila, začaly okamžitě lámat prodejní a čtenářské rekordy. 

Knižní inspirace z „našich luhů a hájů“

Fenomén čtenářských klubů není patrný pouze ve světě, ale v poslední době už si začal budovat své místo i u nás. Čtenářský klub, který vám přinese každý měsíc tip na knihu, nesčetně prostoru a podobně smýšlejících „knihomolů“, s nimiž se můžete podělit o své čtenářské dojmy, založilo na začátku roku například knihkupectví Martinus.cz na Facebooku. Výběr knih není zaměřený na jednu konkrétní větev literatury, ale přináší tipy na mainstreamové tituly, které mají šanci zaujmout větší publikum a kromě literárního zážitku přinášejí i zajímavé informace, vzdělávají nebo rozšiřují obzory. Květnový výběr bude patřit dlouho očekávané knize Tiché roky od Aleny Mornštajnové.

Čtenářský klub má také třeba Československá bibliografická databáze (cbdb.cz), jehož členové každý měsíc zvolí jednu knihu, kterou přečtou a pak o ní diskutují.

Na Facebooku můžete najít čtenářské kluby, které sdružují čtenáře z různých měst (například Čtenářský klub Praha, Čtenářský klub - Hradec Králové...) a existuje také mnoho čtenářských klubů určených pro děti, které většinou organizují základní nebo střední školy. 

-ak-

Zdroj fotek: Instagram Emma Watson, instagram Reese Witherspoon,www.oprah.com, Facebook Martinus.cz

reklama

Související témata: knihy , čtení , čtenářský klub , Reese Witherspoon , Emma Watson , Oprah Winfrey

reklama

Přečtěte si také

reklama