Očekávané knihy roku 2019: Těšte se na severské detektivky i spoustu humoru

Rok 2019 bude, pokud jde o nové a kvalitní knihy, mimořádně plodný. Vyjde řada skvělých českých románů i velmi slibné zahraniční překlady. Rok s devatenáctkou na konci bude přát zejména severským detektivkám a očekává se i návrat humoristické literatury ve velkém stylu.

Aby vám neuniklo žádné knižní dobrodružství, máme pro vás výběr toho nejlepšího, na co se můžete v nadcházejících měsících těšit.

Detektivní začátek roku

Hned v prvních měsících roku 2019 vychází několik očekávaných detektivek. Čeští čtenáři si v minulých letech oblíbili Francouze Bernarda Miniera pověstného svým rozmáchlým stylem a sofistikovanými zápletkami.Jeho Sestry vyšly 14. února. Hned v závěsu, tedy v březnu, vyjde novinka Samuela Bjorka Clona. Ten zaznamenal úspěch zejména svou prvotinou V lese visí anděl a následně románem Sova.

Návrat humoru

Jedním z nejzajímavějších momentů roku bude návrat humoristické literatury, která v posledních letech zaznamenala spíše pokles. Vychází pokračování Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Kniha nese název Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět a už ji najdete na pultech knihkupectví.

Z českých luhů a hájů

Letos mezi nové knižní tituly přibude i další kniha Michala Viewegha. Půjde o soubor povídek z posledních let, kniha se chystá na jaro a zatím nemá svůj oficiální název. Nová beletristická kniha vyjde po řadě let i Kateřině Tučkové, autorce Žítkovských bohyní, a ponese název Bílá voda (datum vydání zatím není jasné). V dubnu vydá Nakladatelství Host Tiché roky, další román Aleny Mornštajnové. Ta si srdce českých čtenářů definitivně získala předloňskou knihou Hana, v níž se podobně jako ve dvou předchozích knihách vrací do české minulosti.

Léto ve znamení velkých detektivek

Jedním z nejzásadnějších okamžiků roku 2019 v knihách se stane 28. srpen. V tento den vyjde nejen ve Švédsku, ale i v dalších státech, mezi které se počítá i Česko, poslední díl série Milénium. Kniha, pod kterou bude podepsán David Lagercrantz, jež na tvorbu Stiega Larssona navazuje od roku 2015, ponese název Dívka, která musí zemřít.

Další velkou událostí v oblasti detektivní literatury ze severu bude na podzim vydaná dvanáctá kniha Joa Nesbøho s Harrym Holem v ústřední roli. U Nesbøho existují jen velmi malé pochyby, že by kniha nebyla dobrá, neboť se mu daří držet vysokou kvalitu u každého z textů, nehledě na množství dílů, které už svým čtenářům naservíroval.

A do třetice všeho dobrého z oblasti krimi, v létě vyjde další román J. K. Rowlingové alias Roberta Galbraitha Lethal White. I pod tímto pseudonymem se Rowlingová daří držet vysokou literární úroveň, detektivka bude už čtvrtým počinem napsaným pod tímto jménem.

Zábavný cestopis a to nejlepší z Francie

Čtenáři nebudou ochuzeni ani o novinky z oblasti cestopisů, se svou novinkou přijde na trhu Ladislav Zibura. Jeho text ponese název Prázdniny v Evropě a vydání je plánováno na duben či květen.

Mezi nejzajímavější očekávané překladové tituly patří současně asi nejznámější francouzský prozaik Michel Houellebecq a jeho před pár dny vyšlá próza Serotonin. Té se čeští čtenáři dočkají v červnu, přičemž vyjde pod stejným názvem.

Zdroj: Martinus.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.