Díky manželce jsem prodloužil kariéru o rok, říká tenista Berdych

Tenista Tomáš Berdych před měsícem ve svých 34 letech ukončil kariéru a volný čas si maximálně užívá. Budoucnost zatím přesně nalajnovanou nemá, chce se teď ale více věnovat svým blízkým a hlavně manželce Ester. Právě jí vděčíme za to, že neskončil ještě dříve.

Tenista Tomáš Berdych, bývalý světový hráč číslo 4, držitel třinácti turnajových titulů a finalista Wimbledonu v roce 2010 nedávno oznámil konec své kariéry. V tenisovém důchodu je měsíc, a jak sám přiznal v Show Jana Krause, svého rozhodnutí ani trochu nelituje.

„Myslím si, že to má přirozený vývoj. Kdybych tady seděl v jiném věku a neměl toho v kariéře tolik za sebou, možná by to bylo jiné. Obětoval jsem tomu ale všechno, co jsem mohl, vyzkoušel jsem všechno, co se dalo, takže si ten volný čas opravdu užívám na sto procent,“ potvrdil úspěšný sportovec, kterého již delší dobu trápily chronické problémy vyplývající z vrozené vady levé kyčle, jež se projevují nesnesitelnou bolestí zad. „Té zátěže bylo strašně moc a doufám, že teď to trochu přejde,“ věří.

Konec kariéry ovlivnila manželka

Nebýt jeho manželky, modelky Ester Berdych Sátorové, s níž se tajně oženil v roce 2015, možná by přitom skončil ještě dříve. Prozradil totiž, že právě ona stála za tím, že hrál možná i o rok déle a svou sedmnáctiletou profesionální kariéru ukončil až letos, a to oficiálním rozloučením v Londýně. „Bylo nás tam víc, ale pro mě to mělo takové historické spojení, protože jsem tam hrál šestkrát za sebou, to místo má pro mě něco svého,“ vysvětlil Berdych na červeném křesle u Jana Krause a zavzpomínal i na týmový duch v Davis Cupu a náročné zápasy se silnými soupeři jako Nadal, Federer či Djokovič.

Nezapomněl ani na své trenéry, kterých měl celkem pět. „Dokud člověk nemá přítelkyni nebo manželku, tráví s trenérem strašně moc času – na tréninku, na turnajích, na cestách – což je dost náročné. Jakmile do toho vstoupí žena, je to takový příjemný filtr, který má člověk s sebou a který ho přivede na jiné myšlenky, jakmile skončí na kurtu.“

Budoucnost zatím nalajnovanou nemá

Manželce i ostatním svým blízkým by teď chtěl věnovat většinu svého času, a vrátit jim tak vše, co pro něj za 17 let tenisové kariéry museli obětovat. Protože ale podle vlastních slov není typ, který by měl věci extrémně nalajnované, více o svých plánech nepromluvil. Příliš konkrétní nebyl ani v otázce plánů své ženy. „Představy má. Hlavně doufám, že když na ni teď budu mít víc času, tak jí nepolezu na nervy,“ poznamenal se smíchem.

Co mu ale určitě chybět nebude, to jsou náročné dopingové kontroly, které musel absolvovat i více než dvacetkrát za rok. „Historek s nimi by byla spousta. 365 dní v roce jsme museli denně udávat hodinu, kdy nás můžou zastihnout a otestovat náš vzorek moči i krve. Mohli přijít jakýkoliv den v roce – o Vánocích, o svátcích, na dovolené i na turnajích,“ uvedl s tím, že dopingoví komisaři s tenisty naprosto běžně chodí i na záchod.

Autor: Kristýna Šťastná


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.