Životní styl

14. března 2020 10:00

Petra Kloidová

Zemřela Eva Pilarová – první dáma swingu. Kvůli lásce málem skončila ve vězení

V sobotu 14. března nad ránem zemřela v 80 letech první dáma swingu Eva Pilarová. Zatímco jejím profesním životem ji provázeli především dva osudoví zpěváci – Karel Gott a Waldemar Matuška, jejím soukromím prošlo zajímavých mužů víc.

Tím prvním byl basista z divadla Semafor Milan Pilar, po němž pak nosila celý život jméno. Brali se proti vůli Eviných rodičů (ti měli zřejmě správný instinkt) 2. července 1960 v chrámu sv. Antonína v Praze na Strossmayerově náměstí. Zpočátku novomanželé přespávali v hotelu Central, protože neměli žádný byt. Jednou v noci při návratu z představení zpěvačku na ulici přepadli opilci s nožem v ruce, snad poprvé tehdy poznala rub popularity. Ta totiž rychle stoupala, v Semaforu se z ní stávala hvězda, a to ještě stihla porodit syna Milana a smířit se s nenadálou emigrací svého muže do Švýcarska v roce 1962. Jeho bezohledné rozhodnutí ji těžce poškodilo, opakovaně ji vyslýchali estébáci a výsledkem byl několikaletý zákaz koncertování na |Západě.

Malér s valutami

Další malér si vysloužila s rockerem Pavlem Sedláčkem. Vzhledem ke vzájemným sympatiím se mu pokoušela pomoct ke koupi zahraničního vozu, pro nějž chtěl jet do západního Berlína, a sháněla pro něj valuty. V roce 1965 si vyslechla rozsudek jménem republiky, v němž byla odsouzená za pokus trestného činu ohrožení devizového hospodářství k podmínečnému trestu odnětí svobody v délce jednoho roku. Dnes zní neuvěřitelně, že se tímto způsobem řešilo 60 amerických dolarů, koupených pod rukou, zatímco zpěvačka státu vydělala v té době na svých exportních deskách téměř 1 400 000 korun! Sedláček musel do vězení natvrdo.

Šťastně nedopadl ani Evin druhý pokus o manželství s Jaromírem Mayerem, i když jejich společná píseň Rozhoupej zvony nad námi se stala nadlouho velkým hitem. Nezapomenutelné šlágry měla ale hlavně s Waldemarem Matuškou (Láska nebeská, Tam za vodou v rákosí). Jejich spolupráci však ukončila Matuškova partnerka Olga Blechová, která si nepřála, aby její muž nadále s Pilarkou vystupoval.

Pochoutky pro zdravé i nemocné

Potřebné zázemí našla až u tanečníka Jana Kolomazníka. „Jednou jsem volala, že ruším vystoupení, protože mám chřipku, a Honza se vzápětí ozval, jestli něco nepotřebuju. Přišel s nákupem, navařil, uklidil mi a zakrátko jsme se k údivu všech vzali. I největší optimisté dávali našemu manželství nanejvýš rok – a vidíte, jsme spolu dodnes,“ vyprávěla mi Eva Pilarová před lety. Jeho péči mu sama vrátila, když posléze onemocněl se slinivkou a ona mu začala vařit dietní jídla, z nichž dokonce sepsala kuchařku Pochoutky pro zdravé i nemocné.

Sama milovala typicky česká jídla – svíčkovou, vepřovou pečeni, kachnu, řízky, kynuté buchty a ovocné knedlíky – a zastávala se jich, že jsou zdravá, pokud se jedí v přiměřeném množství. Ostatně výbornou kuchařkou byla její maminka Františka, která se vloni dožila 104 let. Eva po ní bohužel dlouhověkost nezdědila.

Autor: Blanka Kovaříková

Sdílejte článek
Štítky děti smrt muži Eva Pilarová Jan Kolomazník

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.