Jana Hlaváčová rezignovala na život, odmítá i vakcínu proti covidu

Herečka Jana Hlaváčová, kterou si možná pamatujete jako Jarču z Chalupářů nebo temperamentní sestřičku Toničku z legendárních Básníků, slaví 83 let. Kvůli svým mnohaletým zdravotním problémům a depresím však rezignovala na život a kromě své dcery Báry Munzarové už se vůbec s nikým nevídá. Dokonce odmítá i očkování proti covidu, na které by měla nárok.

Svého času nejpopulárnější divadelní herečka u nás a představitelka menších rolí v desítkách českých filmů se už před sedmi lety stáhla do ústranní. Hlavně kvůli onemocnění nervové soustavy a těžkým depresím.

Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu odmítla hrát v dalším pokračování filmové série o básnících v Čechách režiséra Dušana Kleina a vzdala se i minirole v posledním svém divadelním představení. „Nikdy nedokážu odhadnout, jak mi za chvíli bude,“ odůvodnila tehdy své rozhodnutí.

Když před dvěma lety zemřel její milovaný muž Luděk Munzar, hereččiny depresivní stavy se ještě prohloubily. Několik dní prospala a kvůli obrovskému žalu nedorazila na poslední rozloučení v Národním divadle ani na jeho druhý utajovaný pohřeb v krematoriu pro rodinu. Ještě více se uzavřela před okolním světem a svůj dům v pražských Modřanech prakticky neopouštěla.

Proč odmítá očkování proti COVIDU-19?

A dobře jí není ani teď: „Vždyť já už jenom spím, případně se dívám na televizi,“ sdělila serveru Blesk.cz Hlaváčová. Nejraději se prý kouká na filmy, ve kterých hraje společně s manželem. „To byly krásné doby, tyhle vzpomínky mě stále drží při životě,“ podotýká.

V televizi ale herečka sleduje celou svou rodinu, dceru Báru Munzarovou s manželem Martinem Trnavským a vnučku Aničku Dvořákovou. „Mám z ní radost. Je šikovná, ale nemohu říct, že bych ji ráda viděla jako herečku. Je s tím velké trápení. Ale řekla bych to takhle: Je jedno, co bude v životě dělat, hlavně aby to dělala dobře a byla v tom šťastná,“ vysvětlila Hlaváčová.

S vnučnkou se moc nevídá, společnost jí dělá hlavně dcera Barbora Munzarová. Ta se o maminku stará společně se dvěma dalšími pečovatelkami. Koronaviru se Hlaváčová nebojí, dokonce odmítla očkování, na které má jako osoba starší osmdesáti let nárok. Nemá to prý už cenu. „V mém případě je to zbytečné. Jsem ležák, nikam nechodím. A ten, kdo je se mnou ve styku, je očkován nebo testován,“ vysvětlila Blesku herečka.

Hlaváčová poprvé otevřeně promluvila o svých zdravotních problémech v září 2019. Deníku Aha! se tehdy svěřila, že na toaletu dokáže dojít jen s pomocí chodítka a jinak je z ní ležák. „Nemám chuť chodit ven. Nechci. Stejně jako už nemám chuť s nikým mluvit. Za prvé se mi občas komunikuje velmi těžce a za druhé jsem se toho v životě namluvila až až,“ konstatovala smířeně herečka, která nostalgicky vzpomíná na všechny své role. I na postavu zdravotní sestry Toničky z Básníků. „Bylo to moc hezké, ale bylo toho dost, jak se říká. Já teď už chci jenom v klidu dožít,“ prohlásila tehdy.

Jaká nemoc přesně Janu Hlaváčovou trápí, není jisté. Údajně má nemocný nervový systém, ale její diagnóza není ani Parkinsonova choroba, ani Alzheimer. A doktoři tápou.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.