Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Jiný kraj, jiné vítání nového roku: Nejzajímavější zvyky z celého světa

K oslavám spojeným s příchodem nového roku se pojí řada zvyklostí a tradic. Lidé napříč kontinenty ho slaví různými způsoby. V některých zemích je Nový rok spojen s bujarými průvody a divokými večírky, jinde zase s řadou zvyklostí, které mají v následujícím roce zajistit štěstí či blahobyt.
Vydáno: 28.12.2018
Novoroční oslavy v Jihoafrické republice
Novoroční oslavy v Jihoafrické republice Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Barevná Afrika

Nejpestřejší oslavy byste zažili s obyvateli Jihoafrické republiky. Příchod roku vítají karnevalem, který vrcholí 2. ledna. Kapským Městem za zvuku bubnů prochází barevný průvod s desetitisíci kostýmovaných zpěváků, hudebníků a tanečníků. Chtějí tak připomenout tradici pouličních bavičů, kteří přijížděli před více než 100 lety do města u Mysu Dobré naděje na zaoceánských lodích, aby místním zpříjemnili jejich ne vždy jednoduchý život. Celý karnevalový rej sledují statisíce lidí v ulicích. Silvestr si tu zvykly trávit rodiny s dětmi, partičky přátel, skupinky turistů i zamilované páry.

Odlišná Asie

Asi nejodlišněji slaví Nový rok asijské státy. Řídí se lunárním kalendářem, tudíž nemají fixní datum. Mnohadenní slavnosti jsou pro ně především spirituálně založené, obyvatelé se v této době soustředí na svou rodinu, víru, pocity a myšlenky. Čínský Nový rok připadá na období mezi 21.lednem a 20.únorem. Slaví se dva týdny, každý den má pak svou specifickou tradici. První den v roce se drží masový půst, což má zajišťovat dlouhý a šťastný život. Den pátý je zase zakázáno navštěvovat kohokoli ze známých a přátel, protože by to přineslo neštěstí všem zúčastněným.

Různorodá Amerika

Stateční Kanaďané se rozhodli oslavit příchod nového roku tím, že se vrhnou v plavkách do ledové vody. Umíte si asi představit, jaká je v Kanadě na Silvestra zima. Ponoření ledního mědvěda praktikují také v části Severní Ameriky a Nizozemci mají dokonce svou vlastní verzi známou jako "Nieuwjaarsduik"

V Bolívii je tradicí zapékat drobné mince do sladkého pečiva. Ten, kdo je najde, bude mít v následujícím roce štěstí – pokud do nich tedy omylem nekousne.

Ten, kdo doufá, že bude v novém roce co nejvíce cestovat, musí na Nový rok v Kolumbii chodit celý den s cestovním zavazadlem či kufrem.

V Peru se při novoročním rituálu Takanakuy obyvatelé provincie Chumbivilcas vždy pěkně porvou. Vyřeší tak své spory z uplynulého roku a do toho nového vstoupí s čistou hlavou.

Pro štěstí a úspěch v novém roce je v malé středoamerické zemi Panamě zvykem pálit panáky s podobou známých osobností. Figuríny, též nazývané Muñecos, jsou ještě před upálením vystaveny na předzahrádkách. Obyvatelé Panamy si jako předlohu vždy vybírají osobu, kterou mají nejméně rádi, takže procházka městem před půlnocí je dobrým průzkumem veřejného mínění.

Podle lidí v Jižní Americe může mít také barva spodního prádla obrovský vliv na události v příštím roce. Obchody ve Venezuele, Brazílii a Ekvádoru proto začínají na podzim naskladňovat pestrobarevné kalhotky, aby byly před novým rokem dobře zásobeny. Například červené spodní prádlo přináší lásku a žluté zase peníze.

Nový rok v Evropě

Dánsku lidé navštěvují své přátele a před vchodovými dveřmi jim nechávají rozbitý porcelán. Čím větší je hromada střepů, tím více štěstí je čeká v nadcházejícím roce. Na Silvestra si také Dánové vždy vylezou na židli, a jakmile odbije půlnoc, skočí ze židle přímo do nového roku.

Rakousku je oblíbené lití olova a darování talismanů v podobě malých figurek z čokolády.

Bulharsku na Nový rok vyhánějí zlé duchy při rituálu zvaném „kukeri“, kdy tancují ve strašidelných kostýmech.

Řecku lidé zapékají do novoročního pečiva různé předměty pro štěstí.

V Polsku na Nový rok neuklízejí dům, aby se společně se smetím nevyneslo i štěstí.

Novoroční tradicí ve Španělsku je pojídání vinných hroznů. Pokud si jich o půlnoci nacpete do pusy dvanáct, čeká vás v novém roce štěstí.

Farmáři v Belgii na Silvestra nezapomínají na svá hospodářská zvířata. Tradicí je popřát svým kravám vše nejlepší do nového roku.

Češi milují bublinky a koktejly

My Češi pak obvykle dáváme přednost oslavám doma s rodinou či přáteli, nebo vyrážíme Silvestra oslavit na hory či do barů. Symboly Silvestra po Česku jsou jednoznačně novoroční polibek a lahev sektu. Šumivé víno si otevře skoro 9 z 10 Čechů. A co máme poslední dobou rádi, je také experimentování s koktejly. A to nejen těmi připravenými od profesionálů, ale i takové, které si dokážeme připravit sami doma.

Zkuste si na Silvestra připravit třeba tento:

GORDON´S PINK SPRITZ

GORDON´S PINK SPRITZ
GORDON´S PINK SPRITZ
archiv

Ingredience:

50 ml Gordon’s Pink

50 ml citronové limonády

25 ml Prosecca

Led

Jahody k dozdobení

Postup:

Do sklenice na vysoké nožce vložte dostatečné množství ledových kostek. Přilijte Gordon’s Pink, citronovou limonádu a nakonec Prosecco. Na závěr drink ozdobte rozkrájenými jahodami. 

Článek je zařazen v: Silvestr, Nový rok, zvyky, sekt
Reklama