Životní styl

7. prosince 2020 05:59

Lenka Hornová proměnila luxusní obývák v dílnu. Manželovi došla trpělivost!

Šéfka obsahu Primy Lenka Hornová a duchovní matka veleúspěšného seriálu Slunečná si ani přes vysokou pracovní vytíženost nenechá vzít Vánoce, natož přípravu vánočních dekorací. Před letošními svátky se však rodina Hornových usnesla, že je na čase, něco na maminčině vášni změnit. A důvodem není jen uvolnění prostoru v garáži, kterou se jí za poslední roky podařilo všemi ozdobami zaplnit k prasknutí. Více se dočtete v exkluzivním rozhovoru pro web Prima Že

Že nepodceňujete vánoční výzdobu, je vidět i na vašich sociálních sítích. Můžeme přiblížit, jak vypadají vaše rodinné Vánoce?

Naše rodinné Vánoce probíhají vždy u mě doma. Na vánoční tradice si všichni v rodině potrpíme. Chci, aby svátky byly pro všechny krásné, takže zdobím. Každý rok barevně ladím do jiné barvy nebo do jiného stylu. Minulý rok jsme měli americké Vánoce, předminulý jsem ladila do zelenkava, protože už jsem opravdu nevěděla, co dalšího vymyslet. Za ta léta se mi v garáži začaly hromadit krabice. Protože jsem v tomhle poměrně „Getruda“, jednotlivé krabice si popisuji. Najednou byla garáž plná krabic s popisky Vánoce tyrkys, Vánoce bílé, Vánoce růžové, zelené, modré, červené… A v jednu chvíli už v garáži nebylo nic jiného.

To je asi váš manžel dost trpělivý, že?

Letos mu právě trpělivost došla. Začal navíc rybařit, takže potřebuje stále víc prostoru pro svou výbavu a jeho pruty a mé krabice s dekoracemi se najednou do naší garáže už nevešly. Domluvili jsme se, že s tím budeme muset něco udělat. Já mám ale ke svým vánočním výzdobám samozřejmě citový vztah. Spoustu dekorací jsem si přivezla i z Ameriky, jsou to tady u nás docela unikáty, tak jistě chápete, že se mi je nechtělo jen tak vyhodit, bez užitku. Zrovna letos mám na vánočním stromku sovičky a veverky z Ameriky, stejně jako ozdoby ve tvaru pletených svetříčků.

Aby mě bolelo méně, že se všeho musím zbavit, rozhodla jsem se to udělat tak, abychom alespoň někomu dalšímu udělali radost. Nakoupila jsem pár menších stromků, které jsem chtěla nazdobit a rozvézt do domovů seniorů či nemocnic. Když jsem se o tomto nápadu zmínila při natáčení seriálu Sestřičky, s nimiž jsem minule pekla, z placu přišla nabídka, že budou stromečky dělat rádi se mnou. Takže ve finále vlastně ani sama nevím, kolik stromečků celkem se mimo těch mých sešlo. Já nakonec stromečky jen nazdobila a kolegové už vše dále sami organizují a budou je rozvážet do lokalit, kam uznají za vhodné.

Takže to vůbec není žádná oficiální iniciativa?

Přesně tak, byla to naprosto spontánní akce.

Víte, kam stromečky půjdou?

Vím, že se jedná o domovy důchodců, ale i o jednotlivá oddělení ve vybraných nemocnicích, distribuci si zajišťuje sama produkce. Odhaduji, že stromečků bude tak 25, já sama jich udělala deset. Nejhorší bylo, když jsem vybalila první barvu, růžovou, a z ní samotné jsem ozdobila čtyři nebo pět stromů. To mi došlo, že stromků bude potřeba určitě víc.

A nyní už jste tedy zcela bez dekoračních zásob, nebo jste si něco „ulila“?

Trošku ulila. Letos jsem výzdobu sladila do bílé, zlaté a stříbrné, protože to je dobrý základ do budoucna. Bez zlaté, stříbrné a bílé to prostě nejde, navíc to jsou barvy, které se dají krásně kombinovat. Příští rok mohou být naše Vánoce třeba stříbrno-fialové.

Takže se u vás na Vánoce barevné kombinace výzdoby zatím neopakovaly?

Kdepak, nikdy.

Letos máte výzdobu velmi elegantní, v klasických zimních barvách.

Moje dcera mi přitom letos řekla, že se jí víc líbila loňská americká výzdoba, která byla barevnější, že teď to tu vypadá jako v lobby hotelu. Dcera mi všechno vrací. Když byla totiž menší, vždy se mě ptala, kdy budeme zdobit strom. Já jsem ale vždy počkala, až usne, aby mi to nekazila. Na zdobení jsem bohužel hrozná saň... Tím to trochu přeháním, samozřejmě mi dcera pomáhala, ale pravda je, že mám občas tendenci po ní i převěšovat vánoční ozdoby na stromku na jiné místo.

Dekorace ale není to jediné, co u vás během Vánoc ladí. Stylově stejně ladíte i perníčky. Ty sama pečete? Jak to stíháte?

To je můj noční relax. Večer potřebuji po celodenním pracovním neklidu začít dělat rukama. I když nejsou Vánoce, tak večer peču, nebo něco vyrábím. V části obýváku mám dokonce svoji tvořicí dílnu. Měla jsem třeba období, kdy jsem začala vyrábět košíčky. Na pláži jsem viděla paní s krásným plážovým boho košem. Tehdy jsem si řekla, že něco podobného bych zvládla vyrobit taky. Tak jsem si vyrobila jeden, druhý, pak jsem si říkala, že by k tomu byl hezký ještě klobouček… Poté jsem se do košíků pustila ve velkém pro kamarádky, vyrobila jsem si dokonce i svoji značku LENA, a už jsem „jela“. Já a tavná pistole jsme zkrátka skvělý tým. Sety košíčků a klobouků jsem pak zabalila do velkých, obrandovaných průhledných tašek, které jsi si ke značce LENA nechala vyrobit. A pak jsem si pozvala svých 11 přítelkyň a setem košíčku a klobouku jsem je podarovala. Někdo si po večerech otevře láhev vína, já po nocích peču, vyrábím, neustále dělám nějaké věnce, je to perfektní na vyčištění hlavy.

Když jste byla malá, byla jste na podobné velké vánoční zdobení zvyklá?

Ano, ono je to rodinné zatížení, i máma je velká „zdoběna“.

Jak u vás vypadá Štědrý den?

Každoročně je nás tu poměrně hodně, 16 lidí.

Pro těch 16 lidí sama vy vaříte?

Ano, v obrovském kotli dělám bramborový salát, manžel připravuje ryby, s maminkou a sestrou pečeme cukroví. Abych si Štědrý den užila, vše mám hotové den předem. Celý den jen koukáme na pohádky a jíme chlebíčky a všechno včetně salátu a prostření stolu je připravené. Při sledování pohádek si se sestrou dáváme po telefonu vědět, kde jaká pohádka, která by nám neměla utéct, v televizi běží.

Co se sváteční tabule týče, patříte ke konzervativcům, tedy rybí polévka, smažený kapr a bramborový salát, a žádné vepřové řízečky?

Ano. To, jestli někdo jí, nebo nejí ryby, je nám jedno. Třeba můj syn, chudák, nejí rybí polévku, ale stejně musí. Jednou o Vánocích se snažil chuť rybí polévky přebít tím, že si do ní nasypal poměrně velké množství krutonů. Hromada krutonů se mu ale bohužel rozmočila v opravdu hnusnou kaši… Jediný, kdo je osvobozen od kapra, je moje dcera, která jí ale alespoň rybí prsty.

Rok 2020 není úplně povedený. Existuje něco, co vám i během tohoto těžkého roku udělalo opravdu velkou radost?

Slunečná. To byla pecka všech pecek. To se prostě událo. Nechci říct, že jsme to nečekali, rozhodně jsme takový úspěch chtěli, ale nečekali jsme to až v takové míře. Prostě zázrak!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.