Na věku záleží. Jak starý by měl být váš partner, abyste měla šťastné manželství?

Nikdo asi nebude protestovat proti výroku, že vzít se z lásky je to nejlepší, co člověka může potkat. Přesto existují i jiné vědecky podložené faktory, které mohou zajistit úspěšné manželství. A jedním z nich je i správný věkový rozdíl mezi partnery.

Láska a důvěra jsou stěžejními základními kameny každého vztahu a pro manželství to platí dvojnásob. Ve výběru partnera, s nímž byste měli strávit celý život, však hrají roli i další okolnosti, jako je jeho příjem, dlouhodobé cíle, dominující osobnostní rysy a v neposlední řadě věk. Přestože je v současné společnosti stále nejrozšířenější praxí, že si muži berou mladší ženy, existuje mnoho párů, které tento zvyk nedodržují a muži jsou v nich buď stejně staří, nebo mladší než ženy. Nabízí se však otázka, zda na věku partnerů opravdu tolik záleží.

Vyšší věkový rozdíl ohrožuje manželství

Odpověď na ni hledala studie soukromé Univerzity Emory v Atlantě a výsledky ukázaly, že právě věkový rozdíl mezi mužem a ženou může předznamenat, jestli jejich vztah vydrží, či nikoliv. Její autoři zároveň zjistili, o kolik let by nastávající manželé měli být od sebe, aby byl jejich svazek skutečně úspěšný.

Do svého průzkumu vědci z Atlanty vybrali 3 000 manželských párů z USA. Na základě tohoto vzorku odhalili, že čím větší je věkový rozdíl mezi partnery, tím spíš jim společné soužití nevydrží. Pravděpodobnost, že se manželé, které od sebe dělí pět let, rozejdou, je o 18 % vyšší než u stejně starých partnerů, u desetiletého rozdílu se už zvyšuje na 39 % a manželství s dvacetiletou propastí takřka nemají šanci být úspěšná – rozvod je u nich o 95 % pravděpodobnější.

Proč na věku záleží?

A jaká je tedy ideální věková odchylka? Podle studie je to jeden rok. Ne že by u partnerů s tímto rozdílem nehrozil konec vůbec, pravděpodobnost je však takřka mizivá, a to 3 %. Jeden z výzkumníků, Hugo Mialon, ovšem upozorňuje, že stejně jako u většiny podobných výzkumů, jsou i tyto statistiky velmi individuální. „Manželé s vyšším věkovým rozdílem se samozřejmě mohou častěji rozvádět i z úplně jiných důvodů, než je zrovna jejich stáří,“ zmiňuje.

Ačkoliv studie blíže nespecifikuje důvody, proč je jednoletý rozdíl považován za nejlepší, jistě by se našlo několik vysvětlení. Tím nejzásadnějším by mohl být pohled na svět a přístup k životu i vztahu. Stejně staří partneři si v tomto ohledu budou pravděpodobně blíže než dvojice s vyšším věkovým rozdílem, a tedy s různými zkušenostmi. Ani přesto však nelze říci, že by shodný věk zajišťoval souznění životních postojů, které ostatně samo o sobě také nemusí znamenat nulové riziko rozvodu.

Rozvod mohou ovlivnit i děti

Že věk občas skutečně nehraje v úspěšnosti vztahů roli, dokazuje mnoho párů, které od sebe dělí více let, a přesto žijí v dlouhodobě šťastných manželstvích. V tomto případě jsou významným faktorem děti. Ty sice mohou otevřít další Pandořiny skříňky ve společném soužití, na druhou stranu jsou velmi silnou motivací, aby partneři zůstali spolu, nehledě na věk.

„Děti mohou rozvod odložit, v takto udržovaném manželství však často panuje daleko větší napětí. Partneři se více hádají, řeší finance i nakládání s časem, což stresuje nejen je samotné, ale i jejich potomky. Rozpad manželství je tak většinou jediným možným vyústěním této situace,“ vysvětlil pro web vt.co odborník na fungování rodiny a rozvody Randy Kessler.

Existují i výjimky potvrzující pravidlo

Jednoduše řečeno – pokud chcete mít větší jistotu, že s vaším protějškem strávíte šťastný a spokojený život, vybírejte mezi svými vrstevníky. Jestliže jste se ale už zamilovali do partnera o více let staršího či mladšího, nezoufejte. Zdaleka to neznamená, že by byl váš vztah odsouzen k záhubě. Jen počítejte s tím, že možná budete muset vynaložit více úsilí, abyste překonaly případné rozdíly ve vnímání světa. A kdo ví, třeba vás naopak tento proces přizpůsobování se a poznávání ještě více sblíží. Koneckonců, láska přeci i hory přenáší.

Pro větší klid duše si prohlédněte naši galerii, do které jsme vybrali několik slavných párů, mezi nimiž je výrazný věkový rozdíl, a přesto jim to spolu nadmíru funguje už dlouhá léta.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.