Životní styl

29. prosince 2020 08:52

beccy@seznam.cz

Ohňostroje a petardy: Postrach pro naše mazlíčky. Jak jim pomoci?

Čím dál tím více měst začíná zakazovat velkolepé silvestrovské ohňostroje. Ale i tak se během vánočních svátků a hlavně pak konce roku střetáváme s nadšenci, kteří mají potřebu oslavovat petardami a ohňostroji. Touto zábavou velmi trpí nejen volně žijící zvířata, která ve stresu často vběhnou na silnici, nebo si sama způsobí zranění, ale i naši domácí mazlíčci. O tom, jak nebezpečné jsou petardy pro samotné „odpalovače“, a že každoročně mnoho z nic

Zvykat od malička

Začneme prevencí, která by měla vypadat tak, že od štěněte budete psa učit, že o nic nejde. Stejně, jako psa musíte socializovat s jinými, aby neměl při procházce hrůzu ze sousedova psa, neměl by se bát projíždějícího vlaku ani velkého auta, které zatroubí. Pes má uši citlivé, a tak petarda společně se světelnými efekty je pro něho stresová záležitost, vy se ale musíte snažit chovat přirozeně a přenést na něho klid. Pokud pes několikrát uvidí, že na zvuky nereagujete vy, bude vědět, že o nic nejde.

Nechvalte ani netrestejte

Jakmile petarda vybuchne a váš čtyřnohý miláček propukne v šílený štěkot, nechlácholte ho, neodměňujte ho, ale ani ho netrestejte, prostě si toho nevšímejte. Povely nemá cenu ve stresu psovi dávat a jejich vynucováním stres jen prohloubíte.

Samota není dobrá volba

Ani zavírání do tmavé místnosti u psů, kteří mají z ohňostroje strach, není řešením. Když je zavřete do garáže, předsíně nebo koupelny, je možné, že vám zničí vše, na co přijde a ještě se stihne poranit. Pes je smečkové zvíře, a tak logicky stres snáší lépe v přítomnosti svých. Nenechávejte psa samotného v boudě na zahradě. Stát se může i to, že nějaký chytrák hodí petardu přímo k vám na zahradu a psovi klidně až „pod nos“. Dalším klasickým příběhem jsou útěky, pes se podhrabe pod plotem, nebo ho naopak přeskočí a už ho nemusíte najít.

Čipovat i registrovat

Když jsme u útěků, rozhodně je dobré ctít zákon a psa mít čipovaného. Co zákon neukládá, je registrace čipu. Pokud ale váš pes má čip bez registrace, je to k ničemu a stejně ho podle toho nikdo domů nevrátí. Vyberte si jeden z mnoha registrů, sice zatím nejsou sjednoceny, ale lepší, aby byl pes veden někde než nikde. Na procházku choďte se psem na pevném vodítku, určitě ne bez něho. Pokud máte psa stresaře, zkuste dvojí jištění (vodítko na obojku a kšírech). Fajn je vyrazit ještě před setměním. Pokud jste udělali dobrý skutek a adoptovali psa z útulku, na toho dávejte dvakrát takový pozor, dlouhodobí útulkáři jsou většinou na zvuky ještě citlivější, nevíte, co mají za sebou, u nich by mělo být dvojí jištění při procházkách rutinou.

Nevybuchlá pyrotechnika

Procházky mohou být nebezpečné i na Nový rok. Sledujte svého psa a pokud se bude blížit k obalu od nějaké pyrotechniky, raději ho nenechte. Může se stát, že se jedná o nevybuchlou petardu a pokud by ji váš pes vzal do tlamy, následky mohou být katastrofální.

Projevy nadměrné nervozity

  • Třes těla
  • Sklápění uší zvířete
  • Těžké dýchání
  • Slintání
  • Schovávání se
  • Nadměrný štěkot

Dnes se prodává několik přípravků, které by měly vašeho miláčka uklidnit. Přírodní kapky (kozlík lékařský, meduňka,…), feromonové obojky, bachovy esence nebo homeopatika, která lze volně v lékárnách zakoupit. Nejlepší je se poradit se svým veterinářem.

Tipy:

  • Tryptofan je aminokyselina, která má uklidňující účinek.
  • Sileo - lék na zmírnění akutní úzkosti a strachu u psů ve spojení s hlukem.
  • Alfa-kazosepin, C3™, Lactium® : jde o různé patentované směsi získané z bílkovin kolostra. Pomáhají při stresu
  • Acepromazin je sedativum, které je možno podat až na doporučení veterináře. Způsobí výraznou sedaci, pes není schopen se pohybovat. Raději se mu vyvarovat.

Rozumně posuďte míru stresu vašeho psa, zda „pouze štěká“, což je sice pro vás i návštěvu nepříjemné, ale dá se to zvládnout bez chemie, nebo se třese strachy v koutě se slinou u tlamy a nemůže dýchat.

Myslete i na kočky

Pozornost si zaslouží i kočky. Dostatečně dopředu před silvestrovskou nocí zavřete i kočky venkovní. Také pro ně se prodávají různé feromonové spreje, kterým jim můžete od stresu pomoci. A nezapomeňte, že kočky milují krabice, schovejte jim nějakou z dárků od Ježíška, ať si tam může v klidu zalézt.

Častými oběťmi dělobuchů jsou samozřejmě i hospodářská a volně žijící zvířata, která se leknutím sama zraní. Každoročně zemře mnoho ptáků, kteří se leknou a zabijí se nárazem. Buďte proto ohleduplní.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.