28. prosince 2020 10:03
beccy@seznam.czLampiony (ne)štěstí: Vyvarujte se jejich vypouštění, prosí hasiči
Vánoce, Silvestry, svatby, narozeniny, oslavy, při těchto příležitostech si lidé přejí svá přání a často k tomu využívají lampiony štěstí. Létající přání, létající lucerny, čínské lampiony, lucerny štěstí či thajské lampionky, pod tím vším se skrývá jedna a ta samá věc. Pro nás je to nevinná zábava, která ale často končí výjezdy hasičů nebo smrtí zvířat.
Dle zákona vám je nikdo zakázat nemůže, ale při jejich použití by měly být takové podmínky, kterých reálně nejde dosáhnout. A zde je to nebezpečí. Dráty po dopadu na zem ohrožují volně žijící zvěř. Nemluvě o mnoha požárech, které lampiony způsobily v lesích i na domech. Když při letu svítí, mohou ohrozit navigaci letového provozu a opět zvířata. Především sovy bývají jejich častou kořistí.
Nesplnitelné podmínky
yto lampiony by se měly vypouštět: mimo obydlená území, kde není moc lidí, zároveň mimo lesy, suché louky či obilná pole. Pokud síla větru nepřesahuje 6–11 km/h. Hasiči uvádí bezpečné podmínky pro lampiony jako bezvětří ( 0–0,2 m/s). Rychlost větru se však se stoupající výškou mění. U nás se průměrná rychlost větru pohybuje mezi 2–4 m/s. Vedle rychlosti se mění i jeho směr, takže je nemožné odhadnout, jak vysoko lampion dosáhne, jak dlouho a kam poletí. Dále by se neměly vypouštět v blízkosti letišť (v okruhu 15–50 km – v závislosti na typu letiště), v blízkosti hořlavin a skladů výbušnin. Je jasné, že během oslav a Vánoc nebo Silvestra lidé posilnění alkoholem o těchto podmínkách moc přemýšlet nebudou.
CIKÁNSKÉ POVĚRY A TRADICE: KTERÉ ZVÍŘE NOSÍ ŠTĚSTÍ A JAK SE POZNÁ UHRANUTÍ?
Zakazuje jedna země za druhou
Hasičský záchranný sbor České republiky proto důrazně varuje před používáním létajících přání a snaží se o jejich úplný zákaz v Česku. Protože při používání těchto výrobků nelze zajistit bezpečnost, považují hasiči za vhodné označit létající přání podle zákona č. 102/2001 Sb. za nebezpečné výrobky a nechat je stáhnout z distribuce. Podobně už zareagovalo Rakousko, dále se o to postarali v Německu, Malajsii, Austrálii, pracuje na tom Velká Británie i samotná Čína. Tam také před dvěma tisíci lety sloužily lampiony k vojenským účelům. Používaly se k signalizaci v armádě, neboť je bylo možné spatřit z velké vzdálenosti. Později se dostaly mezi lidi a měly spíše sváteční charakter. Sloužily jako komunikace s božstvy během asijských festivalů. Představovaly odchod trápení a obav, naopak měly přinést štěstí a bohatství. Tyto výrobky ale nepodléhají bezpečnostním testům, takže nemusí mít žádnou certifikaci. Pro nás je to hezká podívaná, když naše osvětlené přání stoupá k nebi, ale nestojí to za požáry a životy zvířat. Zapalme si raději doma svíčku.
JAK SI SPRÁVNĚ PŘÁT? OVĚŘENÉ TIPY, ABY SE VAŠE SNY SPLNILY
Hasiči varují
„Většinový názor je takový, že jde o velice romantický zážitek, který v porovnání se zábavní pyrotechnikou neruší svým hlukem okolí. Bohužel se ale jedná o mylný názor, protože historicky vychází tento zvyk od států, kde se tyto lampiony vypouštěly nad mořem nebo v poušti. Přejímání několik tisíc let staré tradice středoevropským státem s hustou zástavbou je z požárního hlediska naprosto nevhodné. V Čechách už vyhořelo několik budov a vznikly desítky lesních požárů iniciovaných volně vypuštěnými lampiony s otevřeným ohněm. Proto hasiči nedoporučují v České republice „Lampiony štěstí“ vypouštět, ale zvolit bezpečnější formu oslav," píší hasiči Středočeského kraje na svých stránkách a nejen ti.