Kvízy

19. října 2019 07:30

redakce Prima Zoom

Otestujte se: Optické iluze, které vám pořádně zamotají mozek

Opravdu můžete vždy věřit tomu, co vidí vaše oči? Někdy se mozek a oči vydají rozdílným směrem a my pak vnímáme realitu úplně jinak. Vyzkoušejte si to na několika příkladech.

Lidský mozek má dvě hemisféry, z nichž každá plní jinou funkci. Zatímco ta pravá vidí obraz jako celek, dokáže tvořit, pracuje s obrazy, barvami, a dokonce nezná pojem strach, ta levá logicky přemýšlí, kontroluje, analyzuje a je v ní centrum řeči. Mozek je ale mnohem, mnohem složitější a jedním ze způsobů, jak my laikové můžeme alespoň trochu nahlédnout do jeho fungování, jsou různé testy založené na optických iluzích.

Vyzkoušejte si některé z nich. Zda byl váš úsudek správný, si můžete ověřit na konci tohoto článku.

1. Barvy vnitřních čtverců

Jakou barvu mají čtverce uvnitř žlutých a modrých rámečků? Stejnou nebo odlišnou?

2. Horizontální čáry

Jaké jsou vodorovné čáry? Rovné, nebo zahnuté?

3. Dokážete přemístit rybu do akvária?

Upřete svůj zrak na žlutý proužek uprostřed ryby a dívejte se na něj po dobu 10–20 vteřin. Pak se podívejte na akvárium. Vidíte v něm rybu? A jakou má barvu?

4. Miminko

Dokážete na obrázku najít malé miminko?

5. Dva obrázky

Jsou tyto dva obrázky stejné nebo se od sebe trochu liší?

6. Mizející obrázek

Zaměřte svůj zrak do středu obrázku a upřeně se na něj dívejte. Začne po chvíli mizet?

7. Shepardovy stoly

Jsou desky těchto dvou stolů stejné, nebo ne? Co myslíte?

Správné odpovědi:

1. Vnitřní čtverce: Čtverce uvnitř modrých a žlutých rámečků mají všechny stejnou barvu, i když se zdají být červené nebo oranžové. Jde o takzvaný Bezoldův efekt, kdy stejné červené plochy působí tepleji, pokud je kolem teplá (žlutá) barva, a studeněji, pokud je kolem studená (modrá) barva. Tohoto jevu se využívá například i při prodeji ovoce (např. citronů) baleného v barevných síťkách, které bledší obsah opticky dobarvují.

2. Horizontální čáry: Věřte tomu nebo ne, ale vodorovné čáry jsou rovné, i když se zdají být zahnuté. Je to způsobeno tím, že vertikální klikaté vzory narušují naše horizontální vnímání.

3. Ryba v akváriu: Viděli jste v akváriu rybu, která měla jinou barvu? Pak jste zažili takzvanou obrazovou stopu. V oční sítnici jsou tři typy barevných receptorů, které jsou nejcitlivější na červenou, modrou nebo zelenou barvu. Když se díváte na určitou barvu příliš dlouho, tyto receptory se „unaví“, takže když se pak podíváte na jiné pozadí, unavené receptory také nefungují, informace ze všech různých barevných receptorů nejsou v rovnováze a vytvoří se obrázek s odlišnými barvami.

4. Miminko: Jsou obrázky, které obsahují takzvanou iluzorní konturu. Toto je jeden z nich. Miminko je tvořeno obrysem z větví a břehu jezera. Pokud ho stále nevidíte, prohlédněte si obrázek z větší dálky.

5. Dva obrázky: Pokud byste si dali oba obrázky přes sebe, zjistili byste, že jsou úplně stejné. Jakmile jsou ale vedle sebe, zdá se, že ulice na obrázku vpravo je víc do kopce.

6. Mizející obrázek: Tomuto jevu se říká Troxlerův efekt, podle švýcarského lékaře Ignaze Paula Vitala Troxlera, který ho objevil v roce 1804. Ukazuje, jak se náš vizuální systém přizpůsobuje senzorickým podnětům. Důvodem je skutečnost, že naše neurony přestávají reagovat na neměnné podněty – v tomto případě statický rozmazaný obraz v pozadí, který tak postupně mizí.

7. Shepardovy stoly: Věřte nebo ne, ale desky obou stolů jsou úplně stejné. Tuto optickou iluzi představil americký psycholog Roger Shepard ve své knize Mind Sights (1990) a je dalším důkazem toho, že náš systém vidění je do značné míry ovlivněn našimi zkušenostmi s vnějším světem, a proto někdy poněkud zkresluje realitu.

Jana Poláčková

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 6. 2024

Berani, dnes můžete očekávat, že budete ve svých mezilidských vztazích podnikavější. Můžete si najít nové přátele nebo si užít kvalitní čas s těmi starými. Je pravděpodobné, že se zintenzivní váš milostný život. Několik následujících týdnů vám poskytne vynikající zdroje pro zlepšení vaší citové pohody. Využijte toho.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.