Samoživitelky a jejich nelehký úděl: O co všechno se musí postarat?
Rozvodem se z mnoha matek stávají samoživitelky, na které dnešní doba klade spousty nároků. Mnoho volného času a energie věnují výchově dětí a zajištění dobré ekonomické situace rodiny bez pomoci druhého. Co vše musí samoživitelky řešit a proč by o svých emocích měly mluvit nahlas?
Po rozvodu zbyla na vše sama
Mnohdy psychicky náročný rozvod může zanechat na duši matek společných dětí šrámy ještě předtím, než budou postaveny před novou životní roli. Následný ekonomický propad může mít za následek nejen ztenčení spořicího účtu, ale i dlouhodobý stres. Pokud o svých problémech nemluví, koloběh zaměstnání-výchova-žádný volný čas jim může dlouhodobě ubližovat.
Peníze trápí mnoho samoživitelek
Finanční situace rodiny se výpadkem jednoho příjmu dramaticky změní. Alimenty občas nepřijdou včas, u těch smutnějších případů třeba vůbec. Kde nemohou pomoci příbuzní, tam po čase samoživitelky často sahají k bankovním půjčkám. Vždy je však lepší na horší časy myslet předem a peníze si pravidelně ukládat – např. Banka Creditas nabízí spořicí účet s úrokem 1 % p. a. Během nouze pak samozřejmě nezbývá než šetřit.
TIP: Samoživitelky mají nárok na některé státní přídavky. Informujte se na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště, jak si o ně zažádat.
Výchova bez táty
Zastávat roli matky i otce je velmi náročné. Mnozí tatínkové bohužel o děti přestanou jevit zájem nebo se s nimi příliš často nestýkají. Jejich potomkům pak může chybět mužský element, pokud jej v okolí nikdo nenahradí (dědeček, strýc, vedoucí kroužku apod.). Vyčerpaná matka jen těžko zvládne dětem ukázat, jak se rozhoduje muž, jak probíhá hádka a omluva mezi dospělými nebo jen jiný způsob přemýšlení a řešení úkolů, který by použil otec. To samozřejmě neznamená, že je její výchova špatná – jen je potřeba dětem více vysvětlovat, a to opět ubírá energii.
Řešení? Psychická hygiena
Vyčerpaná matka se často snaží dostat ze sebe to nejlepší. Někdy jí však nedojde, že to opravdu nejlepší, co může pro sebe a své děti udělat, je odpočinout si. I ona má své potřeby, které musí naplnit, aby mohla opět plnohodnotně pečovat o své potomky. Pokud jste i vy v takové situaci, nezapomínejte na sebe a nabírejte síly relaxací nebo sportem a uznávejte si své kvality. Nenechte své sebevědomí na bodu mrazu, i když vám jej možná někdo úmyslně podkopával. Dětem své emoce bez ostychu vysvětlujte, pochopí to mnohem snadněji, než si myslíte. Pokud jim svou špatnou náladu neobjasníte, mohly by ji chápat jako vlastní zavinění.
Jestli se cítíte psychicky špatně, nestyďte se požádat o pomoc. Pokud vás nevyslechne rodina, objednejte se na terapii. Psychoterapeutové fungují i na pojišťovnu a mnohdy stačí se jen ze všeho vypovídat.