Seznam věcí, které nám brání ve štěstí. Také je děláte?

Všeříkající je citát: Je těžké najít štěstí v sobě, najít je jinde je nemožné. Neexistují žádné zázračné recepty na štěstí – pro štěstí není ani nutné nic zvláštního vykonat.

Štěstí spočívá v tom přijímat se, respektovat se, rozhodovat se a vyjadřovat se svobodně. Všichni po štěstí tak moc toužíme, že si nakonec sami můžeme za to, že se nám vyhýbá. A proč se nám vlastně na hony vyhýbá? Co děláme špatně?

Jednou budu šťastná

Hledáme štěstí v budoucnosti – říkáme si, že šťastní budeme, až nastane to nebo ono. "Až dostuduji vysokou školu, budu šťastná," říká si studentka. "Až si seženu lepší práci, budu šťastná," ujišťuje se nespokojená zaměstnankyně. "Až se narodí dítě, budu šťastná," domnívá se těhotná žena. "Až dostavíme dům, budeme šťastni," říká si paní unavená stavbou. A tak to vypadá, jako bychom na štěstí vlastně jen čekali. Přitom štěstí je, jak známo, tady a teď.

Očekáváme štěstí od druhých

Milada (32) stále častěji upadala do depresí, nebyla spokojená v práci, cítila stoupající únavu, často se hádala se sestrou a s matkou. Byla single a domnívala se, že všechny její problémy skončí, až se konečně seznámí s tím pravým, s báječným mužem, který přijde a veškeré její problémy vyřeší. To je hrubá chyba. Platí poučka, že šťastným nás nikdo neudělá. Jen my sami.

Strach z budoucnosti

Co přijde, nikdo z nás neví, proto nemá smysl se tím trápit. Není snadné naučit se žít přítomností, ale zaručeně je to jedna z nejspolehlivějších cest ke štěstí. Představuje to pro nás nutnost odhodit strach a obavy z budoucnosti a zahodit úzkost z možného neúspěchu nebo nedosažení toho, co chceme.

Věčná nespokojenost

Nikdy nebudeme dokonalí a nikdy nebudeme mít všechno, co bychom si přáli. Pocit štěstí bohužel ničí naše vnitřní přesvědčení, že musíme během dne obstát na jedničku, všechno stihnout, všechno zvládnout, doma mít naklizeno, děti jako ze škatulky, v práci vše do puntíku splnit. V takovém případě pocit štěstí vystřídá leda tak pocit nesnesitelné únavy.

Tíživé myšlenky

Je třeba zastavit ten věčný strach a stres. Vaše hlava si vytváří příběhy, které často nemají s realitou nic společného. Máte je zkrátka jen v hlavě, nikdy se nestanou. Ptáte se: Co když mi ujede autobus? Co když onemocním? Co když přijdu o práci? Co když se na přechodu nedbale rozhlédnu a skončím pod autem? Když se vaše myšlenky tímto a podobným způsobem vymknou kontrole, je třeba si podle psychologů říct: Nějak to dopadne. Myšlenky typu co by, kdyby..., nám berou energii a brání ve štěstí.

Pocity křivdy, zloba a vztek

Pamatujte, že Buddha řekl: "Hněvat se, je jako uchopit do dlaně žhavý uhlík s úmyslem hodit ho na někoho jiného, ale vy jste ten, kdo se spálí." Snažte se, i když je to těžké, zapomenout na staré křivdy a udělat za nimi tlustou čáru. Radujte se z maličkostí. Výborně to umí malé děti, s léty se to bohužel odnaučí.

-EM-

Sdílejte článek
Štítky strach láska smutek deprese štěstí psychologie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.