Umíte fotit v zimě? 5 praktických rad, jak získat krásné fotky i na sněhu

Zima je jedinečným obdobím. Sníh má tu moc dát krajině zcela novou tvář. Jenže taky vytváří náročnější podmínky pro focení, co se týče barev a práce se světlem. Proto vám přinášíme pár základních tipů, jak na focení v zimě, abyste pořídili skutečně kouzelné fotografie a fotoaparát přežil bez úhony.

Za všechno může sníh

Zásadním a nejčastějším problémem v zimě, se kterým se potkal snad každý, je focení scény, na níž převažuje bílý sníh. Přemíra bílé, tedy většího množství světla, může osobu na snímku značně ztmavit. Fotíte-li na automatický režim, pravděpodobně nemáte možnost žádného zásahu. Fotíte-li naopak v jednom z poloautomatických režimů (P, A, S), řešením je kompenzace expozice neboli zesvětlení snímku zvolením kladných hodnot (např. +0,5 až +5), případně ztmavení snímku zvolením záporných hodnot (-).

Kontrola nad fotoaparátem

Zde můžeme narazit na rozdíl mezi kompaktem s automatickými režimy a třeba zrcadlovkou s režimy poloautomatickými nebo rovnou manuálními. „U jednoduchého kompaktu máme omezené možnosti při řešení vzniklých problémů a odstraňování chyb. Zatímco u vyšších modelů bezzrcadlovek a zrcadlovek máme k dispozici hned několik řešení, jak budoucí fotku upravit ještě před focením, nebo nad fotoaparátem převzít absolutní kontrolu,“ říká Bohuslav Brož, komunitní specialista a lektor kurzů Megapixel.

Modrá není vždy dobrá

Všeobecně platí, že automatické nastavení vyvážení bílé barvy si umí poradit nejlépe s různými zdroji světla. Přemíra bílého sněhu může také způsobit šedé nebo modré zbarvení fotografie, právě přesně podle toho, jestli sníh odráží modrou oblohu nebo těžké šedivé mraky. Pokud si neví rady ani automat, stačí nastavit jiný režim vyvážení bílé (např. „zataženo“).

Základem je nabitá baterie

Při focení v zimě mějte baterii do fotoaparátu vždy plně nabitou. Nezapomínejte také na náhradní baterii nebo powerbanku. Výkon baterie se v mrazech snižuje. Hodit se může také náhradní paměťová karta. Fotoaparát je pro co nejdelší výdrž dobré nosit v teple v kapse co nejblíže u těla.

Chraňte fotoaparát před sněhem a mrazem

Zima, mráz a sníh dokážou být krásné i kruté zároveň. To druhé platí zejména u foto techniky. Fotoaparát vždy noste v brašně nebo batohu, nikoliv celý den na krku. „Většina fotoaparátů má garantovanou provozní teplotu okolo 0°C až +40°C. Při nižších teplotách a krátkodobém použití jim však nehrozí vážnější poškození. Některé modely mohou disponovat odolností proti mrazu až do -10°C,“ dodává Bohuslav Brož. Při přechodu ze zimy do tepla nechte fotoaparát pozvolna ohřát v brašně, ideálně v chladnější místnosti. Hrozí totiž kondenzace vlhkosti, orosení fotoaparátu a hlavně optických částí uvnitř objektivu.

Vsaďte na ochranné pomůcky

Při samotném focení mějte na paměti ochranu objektivu, zejména při sněžení. Vločky nebo kapičky vody mohou na výsledných fotografiích způsobit fleky, které se obtížně, pokud vůbec, retušují. Používejte proto sluneční clonu nebo i speciální protidešťové obaly. „Pro focení krajiny doporučuji polarizační filtr, díky němuž bude krajina kontrastnější, zlepší sytost oblohy, oddělí mraky a vnese do fotografie trochu víc drama,“ dodává Bohuslav Brož. V neposlední řadě při focení venku v zimě myslete také na sebe, vybavte se teplým oblečením a při slunečném počasí také kvalitními slunečními brýlemi a ochranným krémem na obličej. Více než vhodné je mít třeba speciální dvouvrstvé rukavice, které vaše ruce udrží v teple a zároveň vám umožní ovládat fotoaparát nebo i dotyková zařízení.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.