Nejrizikovější prostředí pro vaše oči? Zasněžené hory!

Horská služba ročně v českých horách ošetří tisíce sportovců. V loňské sezoně jich bylo kolem 5700. Mezi nejčastější úrazy patří zlomeniny končetin a zranění hlavy, výjimkou nejsou ani poranění očí. K těm přitom nemusí dojít jen na svahu. Zrak ohrožuje sníh, vítr i ostré horské slunce.

Slunce může být i nepřítel

Milovníci zimních radovánek na horách, pozor. „Při oslnění sluncem, zejména pak ve vyšší rychlosti na lyžích, se rapidně zvyšují rizika spojená s pobytem v přírodě – čili úrazy v podobě vniknutí cizího tělíska do oka, zejména švihnutí větvičkou stromku či keře,“ varuje MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize.

Světelná reflexe čili odraz paprsků od prostředí vás může dočasně krátkodobě oslepit a dosahuje nejvyšších hodnot právě v horách pokrytých sněhem či ledem. Zimní slunce na horách tak může být nebezpečnější než to letní, třeba u moře. a se vzrůstající nadmořskou výškou dále stoupá. Nejvíce nebezpečné lidskému oku je ultrafialové záření - elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (do 400 nm), člověku neviditelné. Může vám způsobit jen zánět spojivek, ale v horším případě i trvalé poškození zraku. Čím výše se na horách člověk pohybuje, tím je UV záření intenzivnější. Hladina UV záření se zvyšuje o čtyři procenta každých 300 metrů nárůstu nadmořské výšky. Sněhová pokrývka může zvýšit hladinu UV záření přibližně o 90 procent na čerstvě napadaném sněhu a o 50 procent na sněhu starším. Oproti tomu zelená tráva odráží jen zhruba tři procenta UV záření.

Kvalitní sluneční brýle by proto na horách neměly být jen módním doplňkem, ale základní lyžařskou výbavou. Sportovní sluneční brýle by neměly propustit UV záření do vlnové délky minimálně 400 nm, nejčastěji jsou označeny jako -400. „Měly by dobře sedět, dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel. Při lyžování jsou ideální rozjasňující žluté či oranžové odstíny skel,“ doporučuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Sněžná slepota

Pokud člověk vyrazí za slunného počasí na svah ve vysokých horách bez slunečních brýlí, hrozí mu další komplikace – sněžná slepota. „Projevuje se až po několika hodinách silnou bolestí a světloplachostí. Podstatné je, aby si člověk, kterého sněžná slepota postihne, oči nemnul, mohl by tak totiž postiženou rohovku ještě více poškodit. Při podezření na sněžnou slepotu je nutné vyhledat lékaře, ten indikuje anestetika a zklidňující oční mast, která bolest zmírní. Sněžná slepota po několika dnech sama zmizí,“ popisuje Pavel Stodůlka.

Foto: iStock

Svištět bezstarostně dolů z kopce …

Slunečné počasí bývá častým problémem sportovců a lyžařů s oční vadou. Potřebují totiž sluneční a zároveň optické brýle. Snadným řešením mohou být kontaktní čočky a přes ně samozřejmě obvyklé sluneční brýle. Jenže ne každému nošení kontaktních čoček vyhovuje. Ať už z důvodu denního vyměňování, častému vysychání očí či pocitu škrábání v oku. Diskomfort při nošení kontaktních čoček vám může totiž zaručeně zkazit požitek z jízdy a třeba i celý den.

Na trhu najdete hned několik řešení pro ty, kteří preferují dioptrické brýle. Jednou z možností jsou zabarvená dioptrická skla. Ne vždy ovšem splňují sportovní požadavky - tvar, pevnost uchycení, houževnatost zorníku, stupeň nebo tón zabarvení. Vyrábí se proto i sluneční a lyžařské brýle takových tvarů, aby se mohly použít přes brýle dioptrické (tzv. OTG brýle z anglické over the glass). Některé speciální sluneční brýle pak také umožňují uchytit před ochranný zorník i dioptrickou vložku. Ale co si budeme povídat, módní guru by tyto brýle asi neschválil.

Vidět jako ostříž

Mít ostré vidění bez nutnosti nosit brýle či čočky je snad snem všech lidí s oční vadou. Proč tedy místo čoček raději nezkusit laserovou operaci s doživotní zárukou a nevidět ostře už od probuzení? Jen pro představu - třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti a každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací. Výhod laserové operace oproti kontaktním čočkám je mnoho: „Operace je rychlá a dnes velmi bezpečná. Při nošení kontaktních čoček je největší problém možnost infikace čoček i čistícího roztoku. Oproti operačnímu řešení je tedy u nositelů kontaktních čoček významně vyšší riziko závažných očních infekcí. Taková infekce může skončit v nejhorším i oslepnutím na dané oko, v nejlepším případě dokáže pěkně znepříjemnit život. Navíc v konečném důsledku operace vyjde levněji než celoživotní nošení kontaktních čoček,“ uvádí primářka Oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová.

Laserová operace trvá asi 20 minut a oči jsou během ní znecitlivěny speciálními kapkami, takže pacient necítí žádnou bolest. Navíc uklidňující lék, který pacienti dostávají před operací, pomůže zvládnout dobře i psychické napětí, které někdo může pociťovat. Dnešní operační metody jsou natolik šetrné, že se pacienti vracejí do běžného života téměř okamžitě. Takže zákrok můžete podstoupit i třeba týden před lyžovačkou. „Hned po operaci vidí pacient lépe než před zákrokem a během několika hodin se zrak stabilizuje natolik, že se může dívat na televizi nebo pracovat na počítači. Druhý den po zákroku už většina lidí vidí zcela normálně. O týden později je již možné sportovat, včetně lyžování,“ vysvětluje oční lékařka.

Ať už tedy máte zrak v pořádku nebo musíte nosit brýle či kontaktní čočky, nezapomeňte si s sebou na hory přibalit kvalitní brýle určené na sport, které vás ochrání před sluníčkem, větrem i sněhem a zabrání úrazům očí od větviček či jiných okolních nástrah.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.