Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Víte, co je Lagom? Naučte se od Švédů 5 způsobů, jak najít v životě rovnováhu

Hledáte životní rovnováhu? Pak se seznamte s myšlenkovým konceptem zvaným Lagom, který přichází ze severu Evropy. Možná se v něm konečně najdete!
Vydáno: 09.10.2018
Víte, co je Lagom?
Víte, co je Lagom?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vypadá to, že severní Evropané jsou odborníci přes životní styl. Dokážou žít tak, aby pracovali, ale i si užívali a relaxovali. Zní to sice jednoduše, ale každý z nás asi ví, jak těžké je najít v každodenním zápřahu tu správnou rovnováhu. Někdy se to dokonce zdá nemožné a stres nás pohlcuje.

Pokud se cítíte uhonění a zahlcení povinnostmi, zkuste se zastavit a přehodit si v hlavě výhybku na heslo Lagom.

Co to je vlastně „Lagom”? Technicky je to švédské slovo, které znamená „správné množství”. Čeho? Čehokoli! Švédové vědí, že důležité je balancovat, vyvažovat a zdravě žít.

Lagom tedy znamená, když něčeho není příliš málo, ani příliš moc!

Naučte se pět základních pravidel tohoto skvělého životního stylu:

 1. FIKA FIX
  Tady máme první pravidlo a současně malou lekci švédštiny! Jednoduše řečeno: „Fika” je přestávka na kávu. Zní to trochu banálně a možná si myslíte, že to zvládáte běžně, ale nemyslí se tím, že si vypijete v autě kafe z „drajvu” nebo presso s kolegyní v kuchyňce vaší kanceláře. Ani že si tu kávu přinesete k počítači a vypijete ji nad klávesnicí u rozdělané práce. 
  Fika znamená, že se s někým milým posadíte hezky ke stolu, dáte si tu nejlepší kávu a k tomu něco sladkého. Vše si beze spěchu a s upřímným labužnictvím vychutnáte. Hlavě bez výčitek, že byste mohla v tom samém čase dělat něco „užitečnějšího”, což bude chtít asi trochu tréninku!

 2. PŘÍRODNÍ FIX
  Švédští vyznavači Lagomu si bez přírody a pobytu v ní nedokážou život vůbec představit! Jestli pro vás příroda představuje parčík před domem nebo balkon s muškáty, je něco špatně. Vydejte se na projížďku na kole, udělejte si dlouhou procházku podzimní přírodou nebo si o víkendu dopřejte pořádný horský výšlap. Vyčistěte si hlavu a vyhánějte stres ze života tím, že budete venku. 
 3. DESIGN FIX
  Nejde o to obklopit se luxusem, na který třeba nemáte, ale udělat svůj životní prostor co nejestetičtější! Budete se cítit neuvěřitelně dobře, když bude kolem vás uklizeno a hezky. Nemusíte být odborník na interiérový design, ale můžete si udělat co nejhezčí bydlení. Zbavte se nepořádku a přebytečných krámů a vylaďte si byt tak, aby vám v něm bylo opravdu blaze. 
  Bydlení ve stylu Lagom
  Autor: iStock Bydlení ve stylu Lagom
 4. BODY FIX 
  Udělejte pro své tělo cokoli, po čem touží. Ať je to hodina jógy, milování s partnerem, kosmetika, kadeřník, nová pleťová maska nebo pedikúra. Nezapomínejte na sebe, neodbývejte se. Věnujte se občas svým potřebám a neberte to jako ztrátu času nebo peněz. Buďte pro sebe důležitá! 
 5. MÓDNÍ FIX 
  Ranní oblékání by vám nemělo způsobit žádné trauma! Někdy nás zahlcené skříně tak rozladí, že bychom se nejraději odplazily zpět do postele a pyžama. Vezměte to s šatníkem z gruntu! Nemilosrdně ho vyházejte a zaplňte ho klasickými kusy, několika trendy a kvalitními doplňky. Je opravdu osvobozující a daleko méně stresující, když víte, že na vás ve skříni čeká několik fantastických a dohromady kombinovatelných kusů, ze kterých si vždycky za pár minut vyberete svůj denní outfit!

-ku-

Článek je zařazen v: lagom, Hygge, likke, lykke, životní styl, rovnováha
Reklama