Řeč těla: Co nám říká bolavý žlučník?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jednotlivý celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti, nebo nezpracované problémy.

Březen je měsícem, kdy stále nepřichází sluníčko a jsme tak napůl jednou nohou v zimě a druhou nohou už vykračujeme vesele do jara. V březnu bychom podle čínské medicíny měli věnovat svou pozornost především žlučníku. V tomto měsíci se také často rozčilujeme nad nepříznivým počasím a začínáme pociťovat nedostatek energie, tělo je po zimě vyčerpané. Přichází jarní únava, což našemu žlučníku určitě neprospěje.

Jaké symboly nám okrývají potíže se žlučníkem?

Zahořklost, strach, potlačování agrese a sevření. Zatvrzelé myšlenky, které si stále utvrzujeme. Pýcha a velké EGO. Odsuzování druhých. Lpění na něčem, co už nemá význam. Zlost a vztek.

Náš žlučník je spojen nejvíce s emocemi vzteku a zahořklosti. Emoce jsou velice úzce propojené s naším zdravím. Lidové rčení „ten mi zvedl žluč“ mluví dost jasně o tom, co prožíváme, pokud se rozčílíme. Stav našeho žlučníku koresponduje s naší spokojeností.

Položte si následující otázky:

Jak dokážete zvládnout chování ostatních lidí, které není vždy adekvátní dané situaci? Umíte se postavit k jiným názorům, než k těm, které sami prosazujete? Zažíváte věčnou nespokojenost?

V poslední době mne vše rozčiluje. Mám tak nějak vztek sama na sebe. Vlastně ani nevím, co mne zlobí. A navíc už pár dní cítím bolest v oblasti břicha. Vůbec si nevím rady, od čeho mne může břicho bolet a navíc mi ani není dobře od žaludku. Rozhodla jsem se zavolat kamarádce, která se zabývá čínskou medicínou, aby mi diagnostikovala, proč mám potíže. Když jsem si lehala na její masážní futon (masážní podložka), prošla mi hlavou myšlenka a vzpomínka, jak jsem se v poslední době párkrát rozčílila na svého přítele a zloba mne stále nepřecházela. Moje intuice byla správná. Kamarádka mi prohmatala meridiány a reflexní body, bolestivá reakce byla na meridián a reflexní body spojené se žlučníkem. Když jsem odpočívala na futonu, hlavou mi probíhaly myšlenky spojené s tím, co jsem v poslední době řešila. Postupně jsem vztek uvolňovala a začala jsem odpouštět. Do hodiny mne břicho přestalo bolet a udělalo se mi dobře. Uvědomila jsem si, že moje tělo mi pouze dávalo najevo, jak mu ubližuji a co se mu nelíbí. Na můj nový přístup a změnu myšlení naštěstí tělo opět zareagovalo tím, že se mi ulevilo. Žádný vztek a hořkost mi nestojí za bolest žlučníku a pokažené zažívání! Jen je dobré si vždy připomenout, že je možné s tím pracovat.

Jak k nám žlučník promlouvá?

Prostřednictvím bolesti, hořkosti v ústech, nevolnosti, zvracení a dalších potíží.

Jak se naučit zvládat svůj vztek a vyléčit si žlučník?

Emoce v sobě nesmíte dusit, protože se tak můžete dostat do nekontrovatelných emočních výbuchů. Důležité je naučit se je ventilovat prostřednictvím různých pomocníků. Pomůže zasportovat si, pořídit si boxovací pytel, vypsat se na papír, zajít si na místo, kde jsme sami a můžeme si zanadávat nebo pěstmi třeba bouchat do polštářů. Jde o to vědomě tyto emoce v určitý čas a pod kontrolou umět vypustit. Když jste někde o samotě, můžete si zařvat, zanadávat a to klidně i vulgárně, pokud vám to pomáhá. Vzpomeňte si, jak se vzteku zbavují děti. Zadupají si a za chvíli je vztek přejde. Vzpomeňte si na své dětské období a udělejte to stejně. Odpusťte těm, kteří vám ublížili. Zbavte se hořkosti, která je nejvíce spojena se žlučníkem. Najděte svůj vnitřní klid, zaměřte se na svůj vnitřní život a ptejte se sami sebe „ Co mne momentálně nejvíc rozčiluje? Kde mohu najít svůj vnitřní klid?“

Zdravý žlučník je ukázkou toho, že umíme zvládnout život jako cestu plnou příležitostí a příběhů o názorech a hodnotách jiných lidí.

Afirmace pro léčbu: „ Z radostí se zbavuji minulosti a odpouštím všem, kteří mi ublížili, včetně sebe sama.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.