Z dítěte je prvňák. Co všechno se u vás změní?

Období první třídy je v životě školáka jedním z nejdůležitějších. To, jak první třídu zvládne, totiž určí, jaký bude mít vztah k celému svému studiu. A vy mu v tom můžete hodně pomoci.

První dny školní docházky už má dítě za sebou, přesto si možná ještě ani vy neuvědomujete, co vše se v životě rodiny změní. První třída může u dítěte vyvolat stres, dítě se bojí nového prostředí a neznámých lidí. Může mít také obavy z toho, jak to všechno zvládne. Někdy stres dítěti způsobují i rodiče, kteří mají na svého potomka přehnané nároky. „Nástup na základní školu je tradičně vnímán jako velký předěl v životě dítěte i celé rodiny. I když je ve většině škol nástup povinností pozvolný, přesto je změna oproti mateřským školám zřetelná. Je třeba si uvědomit, že běžná škola je v principu kompetitivní prostředí a že děti, které ve školce neměly výraznější problémy, mohou mít s adaptací na školní prostředí obtíže,“ vysvětluje Lucie Součková, dětská psycholožka z Pedagogicko-psychologické poradny Lexik.

Varovnými příznaky, že dítě nezvládá adaptaci na školní prostředí, mohou být změny v jeho chování. Dítě se také může budit ze spaní nebo se u něj mohou objevovat různé zdravotní obtíže, jako je bolest hlavy, břicha, zvracení, teploty bez jiné příčiny, které jsou ale psychosomatické. V takovém případě je zapotřebí vyhledat odborníka, dětského psychologa.

Učte se i doma

Ač je to teprve první třída, dítě už musí mít poměrně hodně dovedností. Musí si umět samo zavázat tkaničky či zapnout knoflík, mělo by umět dobře běhat a skákat, mělo by mít dobrou slovní zásobu a vědět, kde je vlevo, kde vpravo a kde vpředu či jaký je den v týdnu. Někteří učitelé v první třídě dokonce očekávají, že děti budou umět základy čtení a psaní... „Při nástupu do školy nejde jen o rozumové schopnosti, ale také o sociální kompetence, dítě musí již samostatně vystupovat, být schopné některé věci zařídit. Děti mohou být zaskočeny tím, že se učitelé nevěnují řešení praktických otázek, jako je třeba převlékání, oběd a podobně,“ uvádí Součková.

Je toho opravdu hodně a neznalosti v těchto základních věcech mu mohou zkomplikovat školní docházku. Pokud jste pravidelně netrénovali již před nástupem do první třídy, musíte to všechno dohánět teď. Ale pozor, dělejte to takovým tempem, které bude vašemu dítěti vyhovovat a nejlépe zábavnou formou.

Dělejte úkoly společně

Malé děti nejsou příliš samostatné a i když rodiče nepotřebují přímo, jejich přítomnost jim dodá jistoty. Proto je lepší, když budete u dítěte sedět, až bude vypracovávat domácí úkoly. Bude-li mít otázku, jednoduše budete poblíž.

Když dítě udělá úkol správně, oceňte jeho dobrou práci. Když udělá chybu, opravte ji, vysvětlete problém. Nikdy se na dítě nezlobte, vždyť se ještě musí všechno naučit a jeho schopnost učení záleží i na vás, zda mu k tomu dokážete vytvořit odpovídající podmínky a zda na něj kladete odpovídající nároky.

Každé dítě potřebuje jinak dlouhou dobu, než se naučí novým povinnostem a pravidlům. U některých to může trvat až rok. Ale nebojte, jednou se i vaše dítě osamostatní a potřebovat vás už nebude.

Podobné články

Myslete na kvalitní jídlo

Zatímco ve školce měl váš potomek postaráno o tři jídla denně (svačinu, oběd, svačinu), ve škole už bude mít zajištěn jen oběd. Svačiny jsou na vás. A protože vaše dítě ve škole skutečně tvrdě pracuje, potřebuje dobré palivo, aby mu mozek fungoval tak, jak má, a ono se mohlo soustředit. Svačina má tvořit zhruba 10 až 15 procent celkového denního příjmu energie. Měla by obsahovat jak sacharidy (kvalitní pečivo, ovoce či cereálie), tak bílkoviny ve formě sýrů, šunky, vajec, mléčných výrobků a podobně. Jídlo by měl doplnit i velký kus zeleniny. Taky je vhodné svačinu rozdělit do několika kousků, protože dítě má možnost si ji rozdělit na více přestávek.

Výzkumy ukazují, že hodně dětí své svačiny nejí, přestože je mají z domova nachystané. Odborníci doporučují, aby se děti na jejich přípravě podílely a aby alespoň částečně mohly rozhodnout, jaké jídlo dostanou. Tak výrazně zvýšíte šanci, že dítě svačinu sní a bude mít dostatek sil na vše, co ho přes den čeká.

Dopřejte dítěti dostatek spánku

Jen dostatečně odpočinuté dítě může podávat dobrý výkon. I vy, když se nevyspíte, se hůř soustředíte, méně si pamatujete a nejste ve své kůži. A děti trpí nedostatkem spánku více než dospělí. Přesto si únavu nepřipouštějí, protože nechtějí přijít ani o minutu dne. Proto je to na vás. Musíte ohlídat, aby váš potomek měl spánku dostatek. Potřeba spánku je individuální, jedno dítě potřebuje spát více, jiné méně. Ale s nástupem do školy se může objevit větší potřeba spánku, než když dítě chodilo do školky. Je to normální. Dítě začalo víc pracovat, víc používá mozek, a tak je unavenější. Potomkovi pomůžete, když ho budete posílat do postýlky o chvilku dříve, než bylo zvyklé. Večer by dítě nemělo jíst těžká jídla a dívat se na děsivé filmy, horory a podobně, aby nemělo těžké sny. Při posílání dítěte do postele, buďte dostatečně pevní a důslední a zaveďte si dobrý uspávací rituál.

Porucha učení

Zvlášť těžká je situace pro děti, které trpí nějakou specifickou poruchou učení. „Časná diagnostika je naprosto zásadní, protože může děti uchránit od pocitů selhání a školní neúspěšnosti. Rodiče by se měli co nejvíce zajímat o dění ve škole a nespoléhat na to, že potíže jejich dítěte dokáže škola správně rozeznat a řešit sama,“ říká psycholožka Součková, která v případě pochybností doporučuje obrátit se na odborné pracoviště, například právě na Pedagogicko-psychologickou poradnu Lexik, kde se dětem věnují preventivně již od předškolního věku a pracují i s učitelkami z mateřských škol.

Lucie Kořistová

Máte malé dítě, které šlo poprvé do mateřské školky? Na tento pátek jsme pro vás připravili článek plný užitečných rad.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 7. 2024

Berani, dnes pravděpodobně více než obvykle toužíte po samotě. Ačkoli jste se možná zavázali k účasti na nějakém večírku nebo setkání, nyní se vám tato myšlenka může zdát otravná. Možná budete raději pracovat na nějakých úkolech či projektech, nebo si budete chtít jít zacvičit a uvolnit část napětí, které cítíte. Druhá možnost je dobrá. Pokud si zacvičíte dříve, možná budete mít později chuť někam vyrazit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.