3. října 2019 12:01
mirko.radusevic@iprima.czV zahraničí doznívá vzpomínka na „Zlatý hlas z Prahy“: Gott se vždy považoval za prostředníka mezi Východem a Západem
Sice dnes fotografie Karla Gotta opustila většinu titulních stran zahraničních médií, přesto se stále o Sinatrovi z Východu píše. Některé slovenské deníky zvolily o Gottovi již „volnější“ způsob informování.
Německo stále truchlí a stanice Deutsche Welle ještě včera večer psala: „Zlatý hlas z Prahy: hvězda hitů - Karel Gott - zemřela.“ Autor pokračuje: „Svými písněmi dosáhl srdcí milionů. Ani železná opona nemohla zastavit kariéru Karla Gotta." Gott je zde charakterizován slovy: „Sarkastický úsměv, sympatická povaha, jasný hlas s typickým českým přízvukem - tato směsice donedávna těšila jeho fanoušky, zejména ženy.“ Rovněž ještě včera večer prestižní německý týdeník Focus velmi podrobně a ze všech úhlů o Gottovi. Vyjímáme z článku pasáž, která seznamuje čtenáře s diskutovaným obdobím velkého zpěváka. Jednak připomíná jeho podpis pod Antichartu, že za to byl často kritizován, na druhé straně autor článku popisuje Gottovo pozitivní vnímání politiky: „Byla to pro něj čest, když byl před několika lety pozván k vystoupení na německém velvyslanectví v Praze. Německo zde nazval svým „druhým domovem“ kvůli svým mnoha přátelům. Karel Gott zpíval v Lobkowiczkém paláci, kde tisíce uprchlíků z NDR v roce 1989 čekaly na jejich odjezd. Všechno bylo odpuštěno, když se Karel Gott objevil na shromáždění v roce 1989 během Sametové revoluce, demokratického obratu v Československu. Spolu s aktivistou za občanská práva a skladatelem Karlem Krylem zpívali hymnu před 200 000 lidmi. Karel Gott, který měl také mnoho fanoušků v Rusku, se vždy považoval za prostředníka mezi Východem a Západem.“ Dnes německý server VIP v článku „Kolegové a přátelé oplakávají ikonů hitů" publikuje slova německých kolegů, vrstevníků Karla Gotta: "Jsem opravdu v šoku, byl to skvělý zpěvák a velmi skvělý člověk,“ řekl srbský zpěvák žijící v Německu, Bata Illić (80). Oba se znali od roku 1969 a často společně cestovali. Stále nemůže uvěřit, že Gott už tu není. Stejně tak mluví německý zpěvák Tony Marshall. "Je to hrozné, opravdu jsem plakal, když jsem se tu zprávu dozvěděl,“ říká jednaosmdesátitelý zpěvák a dodává, že měli velice přátelský vztah a navštěvovali se.
Moderátor Florian Silbereisen (38) pravděpodobně plánoval s Karlem Gottem představení, když na Facebooku odhaluje: „Byli jsme uprostřed příprav na velké představení. Jsem tak smutný, Karel byl velmi zvláštní člověk.“
Také rapper Bushido (41), s nímž Karel Gott v roce 2008 nahrál svou píseň „Být stále mlád“, komentoval smrt populárního zpěváka: „Dnes nás opustil velký člověk, má soustrast pozůstalým,“ píše Bushido na Instagramu. Mimochodem Bushidova matka zemřela v roce 2013 na rakovinu prsu.
Bushido instagram Zdroj: instagram
Rakouský server Kleine Zeitung dnes přebírá stejný text, který je u německého VIP.de, a dodává slova německé moderátkorky Carmen Nebelové: „Opustil nás skvělý člověk“.
Slovenský deník Nový čas se dnes ještě ve velkém v několika článcích a na titulní straně zabývá Karlem Gottem, jeho soukromím a jeho dcerami. Deník píše: "Miloval život, ale mal aj čo skrývať! Karel Gott obľuboval prítomnosť žien či rýchlu jazdu, no niekedy podľahol čaru okamihu a výsledky svojho konania sa snažil pred verejnosťou utajiť. Svojím šarmom však napokon dokázal všetko vysvetliť.“
Ve stejném duchu dnes se rozvolnil server jinak seriózního deníku Pravda.sk pod titulkem Ženy Karla Gotta: Matky jeho detí, známe milenky, toto je osudová šestka! a píše: „Spevák Karel Gott nebol známy len svojím výnimočným hudobným talentom, ktorý ho preslávil po celej Európe. Súčasťou jeho povesti bola aj zvodcovská povaha. Počas jeho života sa po jeho boku vystriedali mnohé ženy.“
Nový čas - Gott