Celebrity

6. listopadu 2021 05:59

redakce Prima Ženy

Laco Déczi o snaživém Karlu Svobodovi: Kdyby mohl, byl by i na svatbě Heydricha

7 pádů Honzy Dědka (27) - Laco Déczi

Svéhlavý trumpetista Laco Déczi má upřímnost v popisu práce. Proslavil se výroky na téma různých českých hudebníků a ani během nedávného natáčení televizního pořadu se nedržel zpátky. Vyprávěl o chování české hudební smetánky za dob socialismu. Co prozradil o Felixovi Slováčkovi či Karlovi Svobodovi?

Světový trumpetista se na hudební nástroj učil jako dítě sám, během prvních let tak nabral spoustu zlozvyků. Později ho v Praze hudebním nešvarům odnaučili a on se stal trumpetistou světového významu. Do Ameriky emigroval v roce 1989 a usídlil se v New Yorku.

Slováčkovi se říkalo Vivaldi

Do Čech přijíždí dvakrát ročně a čas od času zavzpomíná na své bouřlivé roky v Tanečním orchestru Československého rozhlasu (TOČR). Hudebník nešetří ostrými slovy na adresu hudebníka Felixe Slováčka, který je v posledních letech pravidelně v hledáčku bulvárních novinářů.

„Nevím, jestli byl Slováček osobnost. Hrál tam (v TOČRu – poznámka redakce), ale moc tam nezapadl. Moc jsme ho nebrali. Skončilo to tak, že mu všichni říkali Vivaldi. Divil se tomu. Říkali jsme mu: podívej se do zrcadla, to nejsou oči, to jsou vivaldi,“ vyprávěl pobaveně Honzovi Dědkovi v jeho talkshow 7 pádů.

Karla Svobodu poslali na svatbu Heydricha

Déczi zavzpomínal i na zesnulého skladatele Karla Svobodu, který se stal od šedesátých let významným tvůrcem českého popu. Trumpetista o skladateli zmínil zase jinou historku.

„Karla Svobodu jsem znal moc dobře. Hrál jsem s ním v kavárně. On se rád seznamoval s lidmi na špici. Znal se s jedním bolševickým fotografem Janouškem, ten si bral Štrougalovu dceru. A Karla na tu svatbu pozvali. Ráno tam přišel z té svatby, celá kapela seděla u stolku, Karel vyprávěl, jak bylo na té svatbě a podával to v duchu, jak daleko to dotáhl. Dědek Krýzl na něj koukal a řekl: Kdyby ses narodil o chvilku dřív, stihl bys i Heydrichovu svatbu,“ prozradil světový trumpetista o skladateli, který v roce 2007 spáchal sebevraždu.

Ikonický jazzový hudebník se kromě hudby zabývá také malováním na plátna. V roce 2020 strávil dva měsíce v Mexiku, kde maloval obrazy. O rok později, v létě, dokonce svoje obrazy vystavoval v Čechách. Nejvíce ho baví impresionismus, z nejslavnějších malířů pak Hieronymus Bosch a Salvador Dalí.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.