Celebrity

22. října 2021 05:55

Petra Kloidová

Farářkou se Martina Viktorie Kopecká stala díky malé nevinné náhodě

Martina Viktorie Kopecká se na první pohled vymyká běžné představě o tom, jak by měl vypadat duchovní. Je krásná, mladá a hlavně je to žena. Jak se z dívky, která pracovala v nadnárodní firmě, stala oblíbená farářka Církve československé husitské? Dopomohla jí k tomu jedna nevinná náhoda.

Farářka Martina Kopecká neměla k víře zpočátku blízko, rodina ji nikterak nábožensky nevychovávala, ačkoliv morální hodnoty měla nastavené od rodičů. „Jsem z docela normální rodiny. Rodiče jsou celý život záchranáři. Hodnotový systém a službu máme v rodině, aniž bychom se rodově hlásili k církvi. Zaplaťpánbůh za to, že jsem tak nebyla vychovaná, výchova často vede k tomu, že se člověk vyhraňuje,“ prozradila v 7 pádech Honzy Dědka Kopecká.

Korporátní peklo a teologická fakulta bez přijímaček

Ani během dospělosti u Martiny Kopecké nic nenasvědčovalo tomu, že se obrátí k víře. Jako studentka vysoké školy nastoupila do velké nadnárodní firmy.

„Než jsem vystudovala, pracovala jsem v korporátu. V oddělení, které mělo na starost správu bankomatů a počítačů na prachy ve Francii. Vydělávala jsem tak středně, ale všechno jsem utratila. Moje finanční morálka a gramotnost nebyla úplně slavná. Ta práce mě štvala a vysávala, tušila jsem, že ji nedokážu vydržet do konce života.“

Dodnes vzpomíná na telefonát rozzuřeného klienta z Paříže, který ji donutil opustit svou dobře placenou práci a začít přemýšlet, co se svým životem dál. Mladá dívka hledala smysl života. „Toužila jsem udělat nějaký vývojový krok, potřebovala jsem studovat dálkově a na Husitské teologické fakultě brali bez přijímaček,“ popsala překvapivě pragmatický důvod, který ji dovedl k víře.

První kroky k víře Martiny Kopecké s obrázkovou biblí

Její začátky byly opravdu krušné, Martina se začala učit historii křesťanství z dětské obrázkové bible. „Velmi brzy mě to chytlo. Velmi brzy jsem se nechala pokřtít a věděla jsem, že jsem objevila hodnoty, které jsem hledala, jen jsem netušila, kde je najít, a v bankomatu rozhodně ukryté nebyly,“ prozradila farářka z Prahy.

Během studia cítila pnutí zvítězit i nad stereotypy, které církev přináší. Po tisíciletí jsou v ní aktivně zapojeni převážně jen muži. „Byla tam skrytá ambice, většina spolužáků byli kluci a já jsem to chtěla jako holka dokázat. Ta určitá rivalita mezi mužskou částí fakulty pro mě byla výzva k souboji,“ vysvětlila.

Kniha Deník farářky si vysloužila výtky od církve

Mladá farářka vydala knihu Deník farářky, kterou církev přijala s rozpaky. „V roce 2017 jsem začala psát potají do šuplíku, s obavou, co na to řeknou lidi, bratři a sestry. A letos Deník farářky spatřil světlo světa v knize. Někteří chodí s drobnými výtkami, že jsem leccos říkat nemusela. Kniha byla zprvu přijata s ostychem a obavami, ale nakonec jsou recenze docela dobré,“ řekla Kopecká.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.