Očkování proti chřipce: Ochrání vás, jen pokud zvolíte správnou vakcínu a vhodný čas

Chřipka má v České republice každoročně na svědomí statisíce nemocných a v průměru až ve dvou tisících případů je jejím následkem smrt. Proč tomu tak je, když účinná ochrana před chřipkou existuje?

S „rýmičkou“ nemusíte ihned k lékaři. Důležité je dodržet klidový režim v izolaci co nejdříve od propuknutí nepříjemných symptomů. „Pokud se ani po dvou až třech dnech váš stav nezlepší, ba naopak se zhorší, teploty půjdou nahoru přes 38 °C a neuleví se vám ani například po léku na snížení teploty, případně poté, co začnete vykašlávat nazelenalé hleny, je čas navštívit lékaře,“ říká praktická lékařka MUDr. Vlasta Plachá z Polikliniky na Národní a dodává: „Ten rozhodne, zda je váš stav již natolik závažný, že bude třeba nasadit antibiotika. Ta jsou indikována i v případě komplikací chřipky, jako je zápal plic nebo průdušek. Proto apeluji na nutnost očkování proti chřipce v podzimních měsících.“

Pozor na milování

Nákaza chřipkou je možná nejen vzduchem, ale také všemi předměty, kterých se nemocní lidé dotkli. Velmi rizikové jsou peníze. „Chřipkový virus je totiž odolný i několik dní,“ varuje praktická lékařka a radí: „Nákazu může způsobit běžný přátelský polibek i milování, takže radím tyto radovánky po dobu nemoci raději odložit.“ Ochranu před nemocnými v MHD či čekárně zajistí třeba obyčejná šála, kterou si budete chránit obličej. Podle lékařky můžete použít také roušku, kterou seženete běžně v lékárně. Je to sice účinná ochrana, ale ne stoprocentní. V žádném případě se rouška nedá používat opakovaně.

„Obecně známá pravidla jsou stranit se kin, divadel i MHD. Děti, pokud možno, nedávat do školky, ale požádat o spolupráci babičku. Důležité je také pamatovat na zvýšenou hygienu – ihned po vystoupení z MHD použít antibakteriální gel nebo ubrousky, po návratu domů či do kanceláře si důkladně umýt ruce, často dezinfikovat věci, kterých se dotýkáte (klávesnice, myš, kliky u dveří apod.) a nejíst ani nepít v uzavřených prostorách, kde se pohybují nemocní. To jsou obecná doporučení, která byste měli zautomatizovat zejména v době zvýšené nemocnosti. Riziko nákazy chřipkou však můžete eliminovat pouze očkováním,“ upozorňuje MUDr. Plachá.

Není vakcína, jako vakcína

Každý rok se vyrábí vakcína šitá na tělo aktuálně zmutovaným virům chřipky. V našich končinách se vyskytují čtyři kmeny chřipky. Kromě kmenů A – Michigan a Singapure to jsou i kmeny B – Colorado a Phuket. „Některé očkovací vakcíny proti chřipce však chrání pouze proti kmenům A, a to i přesto, že u nás převažují kmeny B, jiné vakcíny chrání proti kmenům A a jednomu kmenu B (např. Vaxigrip, Influvac, Prefluce). Lidé, kteří se takovými vakcínami nechají naočkovat, mohou tedy chřipkou onemocnět," vysvětluje MUDr. Plachá a dodává, že od loňského roku je dispozici vakcína, která vás ochrání proti všem čtyřem kmenům chřipky (např. Vaxigrip Tetra). „Čtyřvalentní vakcína chrání proti dvěma typům chřipky A a stejnému počtu typů B, čímž poskytuje z dostupných vakcín nejširší míru ochrany," doplňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, odborný garant kampaně, která odstartovala začátkem října a jejímž cílem je upozornit na nebezpečné následky onemocnění chřipkou a informovat o důležitosti očkování. Předtím, než se necháte očkovat, se proto zajímejte o to, jakou vakcínu nabízí právě váš ošetřující lékař. „Vakcinaci doporučuji každému, kdo nechce být zbytečně nemocný a riskovat, komplikace totiž nevidíme jen u rizikových skupin populace. Očkovat by se měly především osoby s chronickým onemocněním (cukrovka, astma, vysoký krevní tlak, nemoci srdce, ledvin apod.), těhotné ženy a lidé od 65 let věku,“ dodává MUdr. Maďar.

S očkováním neotálejte

Odborníci doporučují samotné očkování neodkládat. Chřipka je zodpovědná za rozsáhlé epidemie s rychlým šířením napříč populací, s těžším průběhem a možností dlouhodobějších následků či vážných komplikací a dokonce úmrtí. Namísto antibiotik bychom si měli naordinovat očkování, které je spolu se zdravým životním stylem tím nejlepším způsobem ochrany proti chřipce. Plná ochrana proti chřipce se vyvine až za 2–3 týdny, je tedy nutné počítat s jakousi časovou prodlevou. První případy chřipky se mohou vyskytnout již počátkem října, proto nejlepší dobou pro očkování je říjen až listopad. Není pozdě ani v prosinci, ale čím dříve, tím lépe. „V pozdních podzimních měsících již bývají čekárny přeplněny nemocnými pacienty, kde opět hrozí riziko nákazy, a to velmi rychle. Doporučuji proto vyhledat takové pracoviště, kde se můžete objednat na přesný čas, případně využít zdravotnické zařízení, kde nejsou žádné čekací doby. Důvod je jednoduchý – je velmi nutné, aby byl naočkován pouze zdravý jedinec. Ve chvíli, kdy organismus zachytí jakýkoliv vir, byť i nechřipkový, je očkování kontraindikováno. V případě, že se člověk nachází jen v inkubační době chřipky, může samotné očkování ještě zhoršit průběh chřipky,“ varuje MUDr. Vlasta Plachá.

Kolik stojí léčba?

Jen VZP zaplatila v roce 2014 za léčbu pacientů s chřipkou více než 33 milionů korun. Celkově chřipka vysaje ze státní kasy ročně téměř miliardu korun. Podle praktické lékařky je však otázkou, do jaké míry jsou tato čísla vypovídající. Nemoc totiž není často přesně diagnostikována a pacient odchází domů s tím, že je prostě nachlazen. V nejhorším případě má pak ještě v kapse recept na zbytečná antibiotika.

-jk-

Sdílejte článek
Štítky chřipka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.