Prima maminka

19. prosince 2020 06:36

Anna Kopečková

Dekorace nebo dárek na poslední chvíli: Vyrobte si voňavý vánoční pomander

Vůně pomeranče a hřebíčku k Vánocům patří a jejich spojením můžete získat nejen sváteční dekoraci, která krásně provoní celý byt, ale i vkusný dárek.

Možná vám název pomander nic neříká, nicméně má poměrně dlouhou historii. Už v době středověku a renesance se tímto jménem označoval vonný přívěsek, který měl svého nositele chránit před morem a dalšími nemocemi, a také dezinfikovat vzduch a překrývat zápach. Anglický název pomander je odvozen z francouzského pomme d´ambre (jablko ambry). Většinou měl pomander podobu zdobené kovové koule s malými komůrkami, které se plnily květy, bylinkami, ambrou, pryskyřicí a dalšími vonnými látkami. V angličtině se slovo pomander používalo také pro kytice z bylin, které se připravovaly k různým příležitostem.

CHCETE VÁNOCE BEZ STRESU? POMŮŽE VŮNĚ CITRONU I POŘÁDNÝ ŘEV

Stačí jen pomeranč a hřebíček

V současnosti se pomander vyrábí nejčastěji z pomeranče, do kterého se ozdobně zapíchají hřebíčky, případně se do něj ještě vyryjí ornamenty, a položí se buď na stůl či parapet, nebo se pomocí stuhy zavěsí například do okna, případně na lustr. V zimním období je to krásná dekorace, která zároveň provoní a osvěží vzduch v interiéru.

Jak ho vyrobit

Co budete potřebovat:

  • čerstvý pevný pomeranč, ideálně s tenčí slupkou
  • párátko nebo špendlík
  • hřebíček
  • případně škrabku na citrusovou kůru, mašli

1. Pokud si nejste jistí, naznačte si na pomeranč tužkou ornamenty, které chcete z hřebíčků vytvořit. Pak hřebíčky do pomeranče zapíchejte. Někdy to nejde úplně lehce, proto si můžete udělat předem dírky pomocí párátka nebo špendlíku.

2. Kůru můžete také ozdobně vyřezat pomocí škrabky na citrusy.

3. Ozdobený pomeranč dejte do misky a doplňte ho větvičkami a šiškami, nebo kolem něj omotejte mašli, abyste ho mohli pověsit.

Prohlédněte si galerii, kde najdete spoustu inspirace:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.