Jak se starat o to, aby matrace, povlečení a prostěradla vydržely?
Jen stěží bychom hledali příjemnější aktivitu než je kvalitní spánek, po kterém se probudíme odpočatí a vitální. Jenomže ne pro každého je samozřejmostí. Pokud se budíte rozlámání, nevyspaní a ještě s bolestmi zad, je něco špatně.
A dost možná právě s vaší matrací. Jak se tedy o ni správně starat, abychom prodloužili její životnost a zároveň se vyspali na jedničku? Poradíme!
Jak často matraci měnit?
Měli bychom tak činit jednou za pět až sedm let, a to v závislosti na její kvalitě. Čím je její jakost nižší, tím méně vydrží a je potřeba znovu zainvestovat. Na matraci a na její stav působí hned několik faktorů jako je hmotnost spáče a zabrat ji samozřejmě dává také pot. I když se nezdá, tak během spánku lidské tělo vyloučí až půl litr tekutin. Někdo se samozřejmě potí více, tudíž toto číslo narůstá. I když spoustu potu vsákne pyžamo, dostane se jistý podíl i do matrace. Pokud však nechcete utrácet za četnou výměnu matrace, vyplatí se o ni správně a dostatečně pečovat.
Aby si vše správně lehlo
A to nejenom vy, ale i vaše matrace. Proto se ujistěte, zda lamelový rošt se nachází opravdu tam, kde má. V opačném případě může dojít k rychlému poškození a opotřebování matrace. Preferujte také typ roštů, které přispívají ke správnému odvodu potu a cirkulaci vzduchu. Přechováváte si doma ještě ty drátěné? Tak jim nasaďte po těch letech kopačky a vsaďte na ty modernější, kde je garantována větší propustnost vzduchu.
Ochrana na druhou
Jakmile budete kupovat novou matraci, neváhejte investovat také do chrániče, který prodlouží její živostnost. Volte kvalitní prodyšný materiál, nejlépe hypoalergenní. Matrace vydrží déle čistá, nehezké fleky od potu a třeba i milostných hrátek ji nebudou tolik hyzdit. Menší šanci budou mít také roztoči a jiné alergeny, které se do matrace bez chrániče snáze dostanou. Kromě chrániče lze pořídit také tzv. vrchní matraci, která má nejenom ochrannou funkci, ale především navyšuje pohodlí.
Nutné větrání
Větrejte pravidelně nejenom v ložnici, ale na vzduch vyvenčete i matraci, pokud tedy máte tu možnost. Jednou za měsíc je vytáhněte na balkon na sluníčko, ať proschnou , jinak v nich vlhkost bude činit neplechu. Zjistit totiž, že v nich bují plíseň, totiž není žádná legrace a matrace je tzv. zralá na odpis.
Jste naučená ihned po probuzení stlát postel a ještě navíc na ni přehodit přehoz? Tak si to možná od této chvíle odpustíte. Je totiž důležité, nechat postel i lůžkoviny proschnout, k čemuž dojde jen stěží, když zamezíte těžkým přehozem proudění vzduchu. Ano, děti ji nechají rozkopanou a běží do školy a tak je to vlastně z hlediska hygieny lůžka opravdu správně.
Co dál?
- Zakažte si používat na matraci různé čističe na vlhké bázi. Vždy matraci pouze vysajte.
- Jakmile budete převlékat postel, tak rovnou matraci otočte z druhé strany. K jejímu opotřebení tak bude docházet rovnoměrněji a jedna část nebude tolik proležená jako ta druhá.
- V posteli se spí, proto mějte pod kontrolou, aby děti v posteli nekonzumovali jídlo. Bakterie by pak měly zelenou a začaly se ještě snadněji množit.
- Preferujte povlečení a prostěradla dle ročního období, ať zmírníte pocení během spánku. Flanel si nechejte na podzim či zimu, naopak v létě si zamilujte bavlněný satén, nebo obyčejnou bavlnu. Opravdu kvalitní je třeba ta egyptská. Mimo jinou jsou z ní báječné i ručníky a osušky, které nádherně sají a pohladí vaši pokožku. Spánek i koupel tak prožijete s puncem luxusu a komfortu.
-LZ-