Prima maminka

24. října 2020 08:08

Anna Kopečková

Nudíte se doma? Vyrobte si barevné žaludy, voňavé svíčky nebo originální věnec

Podzim si můžete zpříjemnit nejen procházkami barevnou přírodou. Pokud máte alespoň trochu šikovné ruce, zkuste si něco vyrobit. Zabavíte se, zlepšíte si náladu a výsledek vašeho snažení může být nejen krásný a originální, ale i voňavý.

Barevné žaludy

Jsou krásné, udělají vám podzim ještě barevnější a vyrobit je není vůbec těžké.

Můžete je mít jen tak v misce, použít je do podzimního věnce nebo je třeba pověsit do oken.

Co budete potřebovat na jejich výrobu:

 • Kloboučky od žaludů
 • Polymerovou hmotu v různých barvách (např. Fimo)
 • Tavnou lepicí pistoli, případně vteřinové lepidlo
 1. Připravte si čepičky žaludů a polymerovou hmotu v různých barvách. Pokud nemáte moc barev, použijte bílou, z níž můžete přidáním syté barvy vytvořit řadu různých odstínů.
 2. Hmotu si rozdělte na malé kousky a vymodelujte z nich žaludy podle velikosti čepiček. Barevné žaludy pak rozložte na plech vyložený papírem na pečení. Je dobré si ve stejném pořadí rozložit na jiný plech žaludové čepičky, protože každá je jinak veliká, abyste později nemuseli hledat, který žalud pasuje na kterou čepičku. Žaludy dejte do trouby vyhřáté na 110 °C a pečte 30 minut.
 3. Po vychladnutí žaludy vlepte do žaludových čepiček. Pokud je chcete zavěsit, před vlepením do čepiček udělejte jehlou dírky a provlečte jimi nit nebo tenký provázek.

Domácí kořeněné svíčky

Na výrobu budete potřebovat:

 • hezké skleničky
 • knot
 • 1 díl včelího vosku
 • 1 díl kokosového oleje
 • voňavé koření, například skořici, hřebíček, zázvor a vanilku (množství asi 1 lžíce na 1 skleničku)
 1. Připravte si čisté skleničky. Do každé umístěte knot, který je dobré na dno přilepit, aby po zalití voskem neplaval. Druhý konec knotu ovažte kolem tužky, kterou položíte přes skleničku, díky tomu bude knot natažený ode dna nahoru.
 2. Ve vodní lázni rozehřejte včelí vosk s kokosovým olejem. Můžete použít hrnec s vodou, do kterého ponoříte vyšší sklenici s voskem a olejem. Rozehřátou směs důkladně promíchejte a přidejte do ní koření. Můžete použít například hotové koření do perníku nebo si namíchat vlastní směs a koření před přidáním do směsi ještě podrtit nebo rozemlít.
 3. Část rozehřáté směsi nalijte na dno skleniček s knotem, nechte ztuhnout a pak do nich dolijte zbylou rozehřátou směs. Pokud nechcete, aby koření vyplavalo na povrch, nalévejte směs po vrstvách a každou vrstvu nechte vždy ztuhnout.
 4. Nakonec odstřihněte vršek knotu na potřebnou délku.

Podzimní věnec s minidýněmi

Podzimní věnce se dají dělat z různých materiálů. Pokud chcete, aby vám věnec nějakou dobu vydržel, zkuste si ho vyrobit z filcu a plsti, což jsou skvělé materiály i pro úplné začátečníky.

Co budete potřebovat na jeho výrobu:

 • zelený filc
 • kousky plsti v různých barvách (oranžová, žlutá, krémová, hnědá)
 • krémovou a oranžovou nebo žlutou nit
 • zelený vázací drát
 • tavnou pistoli
 • bambusový nebo dřevěný kruh na vyšívání
 1. Nejdříve si vystřihněte ze zelného filcu různé tvary lístků – delší, větší, menší, kulaté… Lístky pak pomocí tavné pistole nalepte na drátky, abyste vytvořili zelené větvičky.
 2. Ze žluté plsti udělejte menší kuličky, každou napíchněte na kus drátu s trochou lepidla a nechte zaschnout. (Plstěné kuličky se také dají koupit už hotové, pokud je nechcete vyrábět sami.)
 3. Z hnědé plsti vymodelujte stopky dýní. Z oranžové a krémové plsti udělejte větší kuličky. Středem každé protáhněte pomocí jehly nit, veďte ji kolem kuličky a opět protáhněte středem a lehce utáhněte. Takto veďte nit postupně kolem dokola na šesti místech, abyste vytvořili na kuličce šest prohlubní jako na dýni. Nakonec do středu každé dýně vlepte hnědou stopku.
 4. Vezměte si vyšívací kruh a na spodní část postupně pomocí vázacího drátku připevněte zelené větvičky z filcu a pak žluté kuličky na drátcích. Nakonec přilepte pomocí tavné pistole dýně z plsti.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.