6 nápadů, jak si na podzim krásně provonět domov
Podzim je nádherný nejen svými barvami, ale i vůněmi jablek, pečených dýní s kořením, šišek v lese... Vpusťte je i k sobě domů.
Uvařte si voňavý jedlý osvěžovač
Nemusíte kupovat žádné vonné svíčky nebo osvěžovače vzduchu ve spreji. Využijte to, co máte doma v kuchyni nebo ve spíži. Kombinace jablek se skořicí, hřebíčkem a dalším kořením je nejen chutná, ale i krásně voňavá. Do kastrůlku dejte rozkrojené jablko, přidejte asi tři svitky skořice, několik hřebíčků, tři hvězdičky anýzu, pokud máte, tak i několik tobolek kardamomu, nakrájenou kůru z pomeranče, případně i kousek čerstvého zázvoru. Přilijte vodu, aby bylo vše ponořené, přiveďte k varu, pak stáhněte teplotu a nechte pomalu vařit bez pokličky, dokud nebudete mít doma hezky voňavo. Podle potřeby dolévejte vodu.
Vyrobte si voňavý řetěz
Sušené plátky pomerančů v kombinaci s bobkovými listy a svitky skořice nejen krásně voní, ale jsou i nádhernou dekorací. Pomeranče nakrájejte na plátky, rozložte je na plech vyložený papírem na pečení a sušte je přibližně 4 hodiny v troubě vyhřáté na 95 °C. Každou hodinu plátky otočte, aby se usušily rovnoměrně. Pak je navlékněte střídavě se svitky skořice a bobkovými listy na provázek a zavěste například na okno nebo krbovou římsu.
Udělejte si vlastní potpourri
Voňavou směs zvanou potpourri si můžete samozřejmě koupit v obchodě. Ale většina z nich mívá poněkud umělou vůni i barvu. Ta, kterou si vyrobíte doma, bude čistě přírodní a můžete do ní využít to, co máte v kuchyni a ve spíži, i voňavé přísady, které najdete třeba na procházce v lese. Co můžete například zkombinovat? Sušené plátky jablek a pomerančů, celou skořici, hřebíček, sušená poupata růží, bobkové listy, šišky, kuličky jalovce, šípky… Vše dejte do větší uzavíratelné sklenice a pokapejte esenciálním olejem (vhodná je například kombinace cedrového dřeva, hřebíčku, skořice, pomeranče a borovice). Sklenici uzavřete a postupně z ní odebírejte do misek, které rozmístíte do místností v bytě či domě.
Navoňte šišky
Šišky jsou krásná dekorace a když je ještě trochu vylepšíte pomocí esenciálního oleje, bude tahle dekorace i nádherně vonět. Šišky dejte do igelitového sáčku, přidejte pár kapek esenciálního oleje (například skořicového, pomerančového, borovicového…), sáček dobře uzavřete a nechte odležet přibližně 3 týdny. Pak šišky vyndejte a naaranžujte třeba do mísy, na okno nebo na poličky.
Vyrobte voňavé záložky
Udělejte si originální záložky, které se rozvoní pokaždé, když otevřete svou oblíbenou knížku. Ale nejen to. Můžete je klidně použít třeba i do skříní nebo je přes noc vložit do bot, aby nebyly nepříjemně cítit. Ideálním materiálem na výrobu záložek je přírodní kůže nebo filc. Pokud použijete přírodní kůži, nejdřív ji vyperte v mýdlové vodě, dobře vyždímejte a nechte přes noc uschnout. Kůži nebo filc nastříhejte na pruhy. Do malé lahvičky si namíchejte směs esenciálních olejů. Pokud nevíte, jaké použít, zkuste třeba tyto kombinace:
- 5 kapek hřebíčku, 5 kapek skořice, 20 kapek pomeranče
- 20 kapek rozmarýnu, 10 kapek citronu, 5 kapek tymiánu
- 5 kapek citronu, 10 kapek cedru, 10 kapek borovice
- 10 kapek zázvoru, 5 kapek hřebíčku, 15 kapek růže
Lahvičku uzavřete a nechte stát alespoň do druhého dne. Pak na každý proužek kápněte asi 5 kapek připravené směsi a je hotovo. A pokud záložku do knihy spolu s lahvičkou s namíchanými oleji hezky zabalíte, budete mít pro někoho i originální dárek.
Upečte nebo uvařte něco voňavého
Ideální je způsob, kdy potěšíte nejen čichové, ale i chuťové buňky. Upečte si třeba sladká plněná jablka nebo uvařte punč plný voňavého koření:
Co budete potřebovat:
• 4 sáčky ovocného čaje (nebo 4 lžíce sypaného čaje)
• 1 biopomeranč (i s kůrou) + skrojky na ozdobu
• 1 červené jablko
• 500 ml červené hroznové šťávy či moštu
• 1 lžíci rozinek, propláchnutých horkou vodou
• 5 ks hřebíčku
• 1 svitek skořice + svitky skořice na ozdobu
• 2 hvězdičky badyánu
• 2 lžíce hnědého cukru
• med a citronovou šťávu na dochucení
Omyté ovoce nakrájíme na tenké kousky, případně na kolečka. Jablka zbavíme jádřinců, naopak slupky neloupeme, dodají punči hezkou červenou barvu. V hrnci přivedeme k varu džus. Pak vhodíme čaj a přilijeme dva litry vroucí vody. Celou dobu udržujeme tekutinu horkou, ale ne vroucí. Přidáme ovoce, rozinky, koření a cukr. Plamen udržujeme na minimu, aby punč nezačal vřít. Zahříváme pár minut. Když ovoce trochu změkne, sejmeme hrnec z ohně a necháme punč mírně zchladnout. Opatrně vyjmeme koření a nápoj dochutíme medem a citronovou šťávou. Podáváme ozdobené svitkem skořice nebo skrojkem pomeranče.
Tip pro dospělé: Čaj a horkou vodu můžete nahradit červeným vínem.