Celebrity

18. listopadu 2021 05:50

David Laštovka

35 let od úmrtí herečky Laďky Kozderkové: Před smrtí si šla uklidit hrob, aby byla v čistém

Přestože bojovala s rakovinou a vyhlídky na uzdravení byly minimální, skepsi a beznaději nepodléhala. Dokud to bylo možné, snažila se Laďka Kozderková pracovat a být mezi lidmi. Umírala smířená a vyrovnaná.

Muzikálová zpěvačka a herečka Laďka Kozderková, které se pro její nadání, talent a temperament říkávalo česká Barbra Streisandová, zemřela v pouhých sedmatřiceti letech. Se zákeřnou nemocí rodačka z Brna bojovala více než statečně. Nikdy si na nic nestěžovala, ukrutné bolesti, kterými trpěla, na sobě nedávala znát. Na veřejnosti se pořád smála a zůstávala optimistická.

Když už věděla, že se blíží konec, ke smrti přistupovala až neskutečně pragmaticky. Pouhých pár hodin předtím, než vydechla naposledy, podepsala v nemocnici revers a odjela uklidit a umýt rodinný hrob, kde si přála být pochována. Zdravotnímu personálu až do poslední chvíle zpívala. Ještě dva měsíce před smrtí natočila zábavný pořad Abeceda, kde zazpívala song s názvem Píseň o smrti nevinného blázna. Premiéry v televizi už se bohužel nedožila, ale divákům ze sledování již nežijící herečky běhal mráz po zádech.

Manželé Laďky Kozderkové

Prvním manželem Laďky Kozderkové byl o pětadvacet let starší trumpetista Richard Kubernát, s nímž měla dceru Ladu. Manželství ale dlouho nevydrželo. Jednou z příčin byl i velký věkový rozdíl. Po rozvodu Laďka odešla do Prahy, kde získala angažmá v divadle Rokoko.

Tam se seznámila s hercem Vlastimilem Bedrnou, který se proslavil jako dabér Homera Simpsona z amerického kultovního seriálu, jenž každý den vysílá Prima COOL. Brali se v roce 1974 a o dva roky později se jim narodila dcera Vlastimila. Ani toto manželství ovšem nebylo úplně bez chyb. Bedrna se rád napil a ani nevěra mu nebyla cizí.

„Maličko jsem zlobil, občas se stávalo, že jsme se nepohodli. Ale hodně jsme se spolu nasmáli, byla to úžasná žena, tolerantní, se smyslem pro humor. Až na ty drobné šrámy, které má asi každý vztah, si myslím, že nám to spolu klapalo,“ svěřil se Bedrna na sklonku života v rozhovoru pro časopis Sedmička.

Svou ženu obdivoval. „Měla obrovský talent po všech stránkách a měla přesně to, co by každá správná velká hvězda měla mít. Ona hvězda byla! Uměla úžasně zpívat, zpívala skvěle šansony, výborně hrála, byla komička i dramatická herečka, nadaná i pohybově. Krásně tančila. To neumí každá. Kdyby žila v zahraničí, tak by z ní byla obrovská hvězda. Měla všechny předpoklady k tomu, aby se stala světovou hvězdou,“ dodal.

Odmítala jít k lékaři a pak už bylo pozdě

Na svou maminku pro rádio Frekvence 1 zavzpomínala i její nejstarší dcera Lada. Když zemřela, bylo jí šestnáct let. „Její onemocnění jsem snášela velmi špatně. Jí bylo dlouho špatně, a ona s tím nikam nešla. Já na mamku křičela – gynekologie, doktor... Až když bylo zle, tak šla k lékaři a tam se objevily věci, jako je rakovina, nádorové bujení. Je to jako před chvílí,“ povzdechla si Lada, která pracuje jako recepční hotelu a ve volném čase ráda zpívá. Její maminka prý preferovala přísnou výchovu. Jakmile se jí něco nelíbilo, nešla pro facku daleko. „Máma byla velmi impulzivní, nemohli jsme s ní o ničem smlouvat. Když jsme udělaly něco, co jsme nesměly, hned nám jedna přilétla. Velmi také dbala na čistotu. Pedantsky uklízela, každý den utírala prach, luxovali jsme třikrát týdně.“

Nebo si přečtěte:

Sdílejte článek
Štítky děti smrt manžel rakovina Brno herec Praha Laďka Kozderková Vlastimil Bedrna Barbra Streisandová Homer Simpson Richard Kubernát

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.