Celebrity

5. března 2022 20:50

David Laštovka

Čerstvá držitelka Českého lva Antonie Formanová: Ze šatnářky hereckou hvězdou

Čerstvá držitelka ceny Český lev za nejlepší herečku ve vedlejší roli ve filmu Okupace Antonie Formanová, které letos bude teprve 24 let, se narodila do slavné rodiny. Jejím otcem je Petr Forman, dědečkem slavný režisér Miloš Forman, babičkou výtvarnice, herečka a zpěvačka Věra Křesadlová, dědečkem z maminčiny strany zase spisovatel, scenárista a dramatik Jiří Stránský. Není divu, že umělecké vlohy podědila i ona. A zatím má našlápnuto na velmi slibnou kariéru.

Přestože se s dědečkem Milošem Formanem, který žil v USA, nevídali tak často, v pravidelném kontaktu byli. „Ta vzdálenost mezi Evropou a Amerikou je velká, snažili jsme se tam ale jezdit a vždycky to bylo skvělé. Se sestrami jsme seděly kolem něj, hráli jsme si, koukali přitom společně na nějaký film. Pak jsme si vyšli třeba na večeři. Bylo to hrozně fajn. Měl taky neuvěřitelný smysl pro humor, takže jsme se mockrát nasmáli,“ prozradila Antonie v rozhovoru v magazínu MF DNES.

V hlavě jí utkvěl i jejich poslední telefonát (Miloš Forman zemřel 13. 4. 2018 ve věku 86 let). „Mluvili jsme spolu docela dlouho a vlastně o takových věcech, jako o počasí tady a tam a co jsme dělali přes den. Bylo to v něčem hrozně pěkné a nějak to mám stále v paměti,“ přiblížila Formanová.

Formanova dvojčata si s Antonií rozumí

S dědečkovými syny z druhého manželství, dvojčaty Andy a Jimem, kteří žijí v Americe a jsou o pouhé dva měsíce mladší než ona, vychází velmi dobře. „Hovoříme spolu anglicky, ale můžete na ně mluvit česky a budou vám rozumět. Jen se občas na nějaké to slovo dovyptají. Amerikou jsou určitě hodně ovlivněni, ale myslím, že jsou ve věku, kdy se o něco víc vracejí k češtině a k naší zemi a její kultuře. Je z nich cítit, že je děda trochu počeštil,“ poznamenala Antonie.

Co se týče dědečkových filmů, nejraději má Přelet nad kukaččím hnízdem, v němž hlavní roli ztvárnil Jack Nicholson. „K tomu se vždycky ráda vracím. K tomu jsem mívala období, kdy jsem se jeden čas hrozně ráda dívala na Hair, pak zase na Muže na měsíci. Ráda se ale koukám i na jeho české filmy,“ prozradila Formanová.

V dětství kočovala s divadlem

Už odmalička s divadlem otce Petra Formana a strýce Matěje Formana a společně se svým staršími sestrami Emílií a Josefínou kočovala po světě. Být takzvaně normální dívkou, která po škole s klukem zajde na rande či do kina nebo o víkendu s kamarádkami vyrazí na chatu, ji nikdy nelákalo. „Své dětství bych neměnila. Samozřejmě mělo to výhody i nevýhody, například dlouhá odloučení, ale nikdy jsem nevnímala, že bych byla o něco vyloženě připravena, o randění, kino ani chatu s kamarády. Možná jediné, co si pamatuji, že mi spolužáci vyčítali, bylo, že s námi jezdila naše učitelka a kamarádka Pavla, která nás učila ve vedlejším karavanu, ale zároveň byla mou učitelkou i v Praze, takže pak místo ní musel být supl,“ přiblížila s úsměvem Antonie v rozhovoru pro Týdeník Rozhlas.

Během studia na gymnáziu absolvovala amatérský kurz na FAMU, při němž si zrežírovala podle svého námětu vlastní studentský film. Následně začala studovat obor alternativní a loutkové divadlo na DAMU. Aby si vydělala na studia, začala si přivydělávat jako šatnářka v Dejvickém divadle. A právě tam na ni narazila herečka Martha Issová, která se o ní zmínila svému partnerovi, režisérovi Davidovi Ondříčkovi.

Ten ji poté pozval na casting a svěřil jednu z hlavních rolích ve dvoudílném filmu Dukla 61. „Bylo mi nějakých osmnáct, devatenáct a byla jsem čerstvě přijatá na DAMU. Dodnes jsem vděčná, že moje první filmová zkušenost byla zrovna tahle. Samozřejmě jsem čelila otázkám a domněnkám, že mi slavné jméno otevírá cestu. Ptali se na to jak mě, tak Davida Ondříčka. Pro něj bylo obsazení neznámé začínající herečky největší risk a vážím si toho, že ve mě vložil takovou důvěru. Zrovna on, myslím, rozumí tomu, že to není vždy jen o slavném jméně,“ narážela Antonie na fakt, že Davidovým otcem byl věhlasný kameraman Miroslav Ondříček, který byl dlouholetým spolupracovníkem Miloše Formana.

Zavzpomínejte na oscarového režiséra Miloše Formana:

Dědovi Formanovi organizovala poslední rozloučení

Následoval film Balada o pilotovi, který byl natočen podle knihy jejího dědečka Jiřího Stránského. Natáčení pro ni bylo pikantní v tom, že v něm hrála svoji vlastní babičku. „S dědou jsem to hodně konzultovala. Předobrazem hlavního hrdiny byl dědův tchán, pilot RAF, tatínek mé babičky. Bála jsem se té role, je to zvláštní, když máte jako vnučka hrát svoji babičku. Ale i tohle byla krásná práce, protože jsem mohla odhalovat stopy babiččina života, o němž, jak jsem si uvědomila, jsem toho vlastně moc nevěděla,“ uvedla talentovaná herečka.

Se sestrami má prý báječný vztah a ráda by s nimi v budoucnu rozjela společný projekt. „To je náš sen. Už jako malé holky jsme doma dělaly společná představení. Pak jsme taky organizovaly různé akce, pro dědu pětaosmdesátiny, pro tátu a strejdu padesátiny. Naposledy jsme dělaly rozloučení s dědou Formanem na Žofíně. Do budoucna bychom chtěly po vzoru Forman Brothers být něco jako Forman Sisters. Až se každá usadíme, bude na to třeba víc času. Zatím to spolu jen takhle kujem,“ nastínila své plány herečka.

Film Okupace, který jí vynesl Českého lva za vedlejší roli Milady, si můžete pustit v naší iPrima Videopůjčovně.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 3. 2024

Berani, dnes by se vám mohly naskytnout příležitosti k tomu, abyste veřejnosti představili svou tvůrčí práci, kterou umíte nejlépe. Může jít o vystoupení, výstavy, veletrhy nebo festivaly – cokoli, co vyžaduje velkou pozornost veřejnosti. Budete v záři reflektorů a zastíníte téměř každého. Je pravděpodobné, že to bude velká zábava. Rozhodně by to mělo posílit vaše ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.