Celebrity

13. dubna 2023 08:30

David Laštovka

Osudové lásky Miloše Formana: Přebral ženu Gottovi, sestry Brejchovy dohnal k nenávisti

Miloš Forman

Životem oscarového režiséra Miloše Formana, od jehož úmrtí uplynulo 5 let, prošla spousta krásných žen. Většinou výrazně mladších než on. Ženil se třikrát a měl čtyři děti, dvoje dvojčata. Které dámy patřily mezi jeho osudové?

První manželkou byla půvabná herečka Jana Brejchová, se kterou se Miloš Forman sblížil v roce 1957 během natáčení filmu Štěňata. Proti jejich lásce se ovšem postavili Janini rodiče, neboť jí bylo pouhých šestnáct let. Když si nedala říct, vyhodili ji z domu a skončila v podnájmu. Ani tam ale za ní o osm let starší režisér nesměl. Majitelé bytu jí totiž zakazovali pánské návštěvy. „Jakmile paní domácí usnula, tajně jsem ho tam propašovala. Ráno pak Miloš musel vyskakovat z okna. Bytná byla ranní ptáče,“ vzpomínala Brejchová kdysi v rozhovoru pro deník Aha!

Měl milostný poměr s oběma sestrami Brejchovými?

Právě tyto „bojové“ podmínky je přiměli k tomu, aby svůj vztah stvrdili oficiálně. Svatbu měli necelý rok po seznámení. A jak se záhy ukázalo, na společné soužití nebyli připraveni. Manželství provázely časté Formanovy nevěry. Režisér například v Laterně magice podlehl kouzlu jedné baletky.

„Řekl mi, že mám být klidná. Ona je prý zamilovanost, kdežto já láska na celý život. Že ho ta baletka brzy přejde, protože je to jako choroba, ze které se vyléčí. Uvěřila jsem mu. Když pak odjížděl s Laternou magikou na zájezd do Anglie, šla jsem se s ním na nádraží rozloučit. Dala jsem mu pusu, otevřela oči a vidím, jak se mi Miloš dívá přes rameno. Otočím se a za mnou stála ta baletka. To byl konec. V tu chvíli jsem pochopila, že to nemá cenu a podala žádost o rozvod,“ přiblížila Jana Brejchová.

Kvůli Formanovi se rozhádala i se svou mladší sestrou Hanou. Nemohla překousnout, že ji obsadil do hlavní role komedie Lásky jedné plavovlásky, a byla přesvědčená o tom, že spolu něco mají. „Miloš byl takový můj zpovědník, kamarád a důvěrník. Velmi jsem ho obdivovala. Ale přísahám na své děti, že nikdy nebyl můj milenec. Ani před natáčením Plavovlásky, ani po něm,“ dušovala se Hana Brejchová. K usmíření mezi sestrami nikdy nedošlo a nenávist trvá už více než čtyřicet let.

Nefunkční manželství s Křesadlovou trvalo 35 let

Také s druhou manželkou, zpěvačkou a herečkou Věrou Křesadlovou, se věhlasný režisér seznámil během natáčení, tentokrát filmu Konkurs. Krátce nato Věra otěhotněla a narodila se jim dvojčata Petr a Matěj, kteří se jako děti proslavili v trilogii o rodině Homolkových. Spořádaný rodinný život ale neměli. „Bylo mi dvacet, a nebýt mých rodičů, nevím, jak bych to zvládla. Miloš se zabýval filmovými projekty, a tudíž neměl čas chodit s kočárkem na procházky,“ přiznala Křesadlová v rozhovoru pro Novinky.cz.

Jejich cesty se rozešly v roce 1968. „Těsně před srpnem jsme se ocitli ve Francii, kde Miloš připravoval nějaký film. Devatenáctého srpna jsem se vrátila s dětmi do Prahy a vzápětí začala sovětská okupace, která nás zaskočila a rozdělila. Pak jsme se tam vrátili, ale v Paříži jsme zůstali tři měsíce víceméně sami, poněvadž Miloš už mezitím pracovně odjel do Ameriky. Neměla jsem pocit, že by bez nás v cizině nemohl žít, a navíc by nás tam v době, kdy zrovna neměl práci, ani nemohl živit. Do toho přišla na podzim 1968 nabídka od Jiřího Suchého do divadla Semafor, které mělo po vynucené pauze opět začít hrát. Proto jsem se po domluvě s Milošem rozhodla vrátit s dětmi do Prahy,“ uvedla Věra. Během dalších třiceti let se s manželem viděli pouze čtyřikrát. Třikrát v USA, jednou v Paříži. Přestože spolu nežili, manželství bylo oficiálně rozvedeno až po pětatřiceti letech.

Umíral obklopen svou rodinou

V roce 1995 se Forman zamiloval do bývalé životní partnerky zpěváka Karla Gotta a studentky filmové vědy Martiny Zbořilové. Dělilo je od sebe dvaadvacet let, láska to ale byla veliká. V roce 1998 se jim narodila dvojčata Andrew a James a rok nato byla svatba. S Martinou režisér zůstal až do své smrti.

Zemřel 13. dubna 2018 ve věku 86 let v nemocnici v Danbury. Příčina úmrtí nebyla uvedena. Spekulovalo se ale o tom, že mu selhaly plíce a dostal zápal plic. „Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími,“ popsala vdova poslední okamžiky českého režiséra, který dobyl svět.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 3. 2024

Berani, dnes by se vám mohly naskytnout příležitosti k tomu, abyste veřejnosti představili svou tvůrčí práci, kterou umíte nejlépe. Může jít o vystoupení, výstavy, veletrhy nebo festivaly – cokoli, co vyžaduje velkou pozornost veřejnosti. Budete v záři reflektorů a zastíníte téměř každého. Je pravděpodobné, že to bude velká zábava. Rozhodně by to mělo posílit vaše ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.