Prima Ženy

28. února 2023 17:15

David Laštovka

Formanovi porodila dvojčata, Havlovi stříhala nudle. Věra Křesadlová vzpomíná na slavné muže

Originální seriály právě online na prima+

V 60. a 70. letech patřila Věra Křesadlová, která slaví 79. narozeniny, k českým hereckým a pěveckým hvězdám. V mládí byla okouzlující ženou, po které toužil každý muž, jejímu šarmu podlehl i režisér Miloš Forman (†86).

Jejím prvním manželem byl věhlasný režisér Miloš Forman, kterého poznala, když jí bylo 18 let. Obsadil ji do svého hudebního filmu Konkurs (1963), v němž mezi nimi přeskočila pomyslná jiskra. Krátce nato otěhotněla a narodila se jim dvojčata Petr a Matěj (oba 58), kteří se už jako děti proslavili v trilogii o rodině Homolkových.

Mohlo by vás zajímat: František Husák alias Ludánek z Homolků: Nevyjasněná tragická smrt. Stal se obětí surové vraždy?

Spořádaným rodinným životem ovšem nevládli. „Bylo mi dvacet a nebýt mých rodičů, nevím, jak bych to zvládla. Miloš se zabýval filmovými projekty, a tudíž neměl čas chodit s kočárkem na procházky,“ přiznala Křesadlová v rozhovoru pro deník Právo.

Rozdělila je sovětská okupace

Jejich cesty se rozešly v roce 1968. „Těsně před srpnem jsme se ocitli ve Francii, kde Miloš připravoval nějaký film. Devatenáctého srpna jsem se vrátila s dětmi do Prahy a vzápětí začala sovětská okupace, která nás zaskočila a rozdělila. Pak jsme se tam vrátili, ale v Paříži jsme zůstali tři měsíce víceméně sami, poněvadž Miloš už mezitím pracovně odjel do Ameriky,“ přiblížila herečka.

Mohlo by vás zajímat: Laco Déczi zažil krušné začátky v USA. Spal na letišti, kvůli podvodníkům málem přišel o psa

„Neměla jsem pocit, že by bez nás v cizině nemohl žít, a navíc by nás tam v době, kdy zrovna neměl práci, ani nemohl živit. Do toho přišla na podzim 1968 nabídka od Jiřího Suchého do divadla Semafor, které mělo po vynucené pauze opět začít hrát. Proto jsem se po domluvě s Milošem rozhodla vrátit s dětmi do Prahy,“ dodala.

Během dalších 30 let se s manželem viděli pouze čtyřikrát. Třikrát v USA a jednou v Paříži. Přestože spolu nežili, oficiálně se rozvedli až po 35 letech. „Na léta strávená s Milošem vzpomínám ráda. Ustláno na růžích jsem neměla, špatné to ale také nebylo. Dá se to shrnout tím, že u Miloše byl vždycky na prvním místě film, já jsem ale byla z domova zvyklá na rodiče, kteří žijí spolu a pro sebe,“ popsala Křesadlová.

Havel byl akurátní, musela mu stříhat nudle

Po Formanově odchodu do zahraničí se zamilovala do scenáristy a dramaturga Jana V. Kratochvíla (†73), s nímž měla syna Radima. Nikdy se nevzali, žili ale ve šťastném a spokojeném vztahu. Významným mužem v jejím životě byl také Václav Havel (†75), pro kterého začala pracovat v roce 1989 na Pražském hradě jako správkyně rezidence prezidenta a jeho ženy Olgy (†62).

Mohlo by vás zajímat: Václav Havel dával milenkám ptačí přezdívky. S jednou dokonce žil a čekal dítě

„Přihlásila jsem se a vzali mě. Dělala jsem jim hospodyni. Pan prezident byl občas akurátní, měl rád polévky na čínský způsob a jednou říkal, že byly příliš dlouhé nudle. Tak jsem mu je pak stříhala přesně na čtyři centimetry,“ prozradila s úsměvem před lety redakci magazínu Showtime. „A jednou jsem vařila čaj i pro tehdejší britskou ministerskou předsedkyni Margaret Thatcherovou. To v rezidenci došel anglický čaj, tak jsem utíkala domů pro svůj,“ zavzpomínala s úsměvem Věra Křesadlová.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.