Celebrity

19. července 2022 16:40

David Laštovka

Babi z Homolků Marie Motlová: Pila kvůli svému vzhledu, všechny peníze prohýřila

Marie Motlová, kterou nejvíce proslavila postava staré Homolkové ze slavné komediální trilogie, se dožila 67 let. Přestože se televizním divákům vryla do paměti jako komediální herečka, její skutečný osud byl ale velmi smutný.

Už odmalička ji to táhlo k divadlu, na přání rodičů však vystudovala zdravotnickou školu a začala pracovat v nemocnici jako zdravotní sestra. V zaměstnání ale byla nešťastná. Každý den očima posouvala čas, aby už měla směnu za sebou. Ve zdravotnictví pracovala tři roky, pak si i přes nesouhlas otce a matky podala přihlášku na pražskou konzervatoř, kam byla přijata hned napoprvé.

Kariéru odstartovala v divadle E. F. Buriana v Praze, odkud přešla do Studia Národního divadla a po jeho zrušení do souboru činohry Národního divadla. Tam při jednom představení zaujala režiséra a scenáristu Jaroslava Papouška, který jí nabídl roli ve svém chystaném filmu Ecce homo Homolka. Bylo to šťastné spojení. Postava babi Homolkové z ní udělala velkou hvězdu. V rozletu ji ovšem přibrzdilo vážné onemocnění – trpěla totiž poruchou štítné žlázy.

Manžel ji týral, kvůli alkoholu ji vyhodili z divadla

V soukromém životě příliš štěstí neměla. V prvním manželství prožila doslova peklo. Její muž hodně pil, byl agresivní a hrubý, což ji poznamenalo na celý život. S druhým manželem Karlem Friedrichem se seznámila během hostování v kladenském divadle. Vztah jim zpočátku fungoval bez problémů. Pak ale na Marii přišla krize středního věku. Soužilo ji, že nemá děti, trápila se tím, jak vypadá, a svůj bol „léčila“ alkoholem.

„Bohužel pila, protože uvnitř byla nešťastná ze svého vzhledu. Zničilo jí to život. Jednou přišla opilá na představení do Národního divadla a kvůli tomu ji vyhodili. Skončila na venkovských divadlech,“ zavzpomínala na ni v deníku Blesk herečka Antonie Hegerlíková, která ji důvěrně znala.

Jiří Krampol zažil alkoholismus u své ženy a promluvil o něm i v souvislosti s Dádou Patrasovou:

Vydělané peníze prohýřila, občanku prodala

Všechny peníze, které Mottlová během kariéry vydělala, údajně prohýřila. „Proplouvala životem, kterého si uměla užívat. Nikdy nevěděla, kolik vydělala, a dokázala jet taxíkem na Šumavu na chalupu, protože ji bolely nohy,“ vylíčila Hegerlíková.

A přidala i další zajímavost ze života představitelky staré Homolkové – používala prý dva křestní listy. Jeden s rokem narození 1918, druhý s rokem 1920. „Vždycky používala ten, který se jí v daný moment hodil nejvíc. A když jednou neměla peníze, prodala na černém trhu svoji občanku za 40 tisíc korun,“ prozradila herečka.

Konec života byl pro Motlovou spíše utrpením. Pila každý den, dávky alkoholu zvyšovala, do toho ji trápily nateklé nohy a otevřené bércové vředy. Když v srpnu 1985 vydechla ve svých sedmašedesáti letech naposledy, bylo to pro ni v podstatě vysvobození. „Na konci už vůbec nemohla ani chodit a těžce to nesla,“ uvedla Hegerlíková, která se po její smrti provdala za vdovce po Motlové Karla Friedricha a prožila s ním zbytek života.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.