Domácí násilí: Proč je pro ženu tak těžké opustit tyrana?

Když někoho partner týrá, lehko se nám radí: „Musíš ho opustit.“ Proč bychom měli zůstávat ve vztahu s někým, kdo nám ubližuje? Bohužel, není to tak jednoduché.

Tak zaprvé, odchod je pro týranou osobu velmi rizikový. Jak říká David B. Wexler, PhD, autor knihy Když se hodní muži špatně chovají, agresivní chování dosáhne vrcholu, když se oběť pokusí vztah opustit. „Je to ten nejnebezpečnější okamžik,“ doplňuje Wexler.

Obětí domácího násilí se u nás stává téměř každá šestá žena. A některé z nich po boku muže, který je týrá, zůstávají i mnoho let a neodváží se mu vzepřít. Možná je to i vaše kamarádka. Místo abyste ji soudila, že to nedokáže změnit, uvědomte si, že pravděpodobně zvažuje všechny možnosti a přemýšlí o nejbezpečnějším řešení. Je hned několik věcí, které oběť pravděpodobně řeší:

Bojí se, že po ní tyran půjde

Jak Wexler vysvětluje, opuštěním vztahu se zneužívaný partner dostává do velmi nebezpečné situace. Bude mě sledovat? Napadne mě? Zničí mi pověst? Podobné myšlenky víří v hlavě oběti, když přemýšlí o konci vztahu. Může si tedy snadno říct, že i když je partner tyran, odchodem by se věci ještě zhoršily, a to i v případě, že požádá o pomoc policii nebo se obrátí na některé z center pro oběti domácího násilí. To platí obzvlášť pro oběti, které nemají zajištěné bydlení a připravené věci na útěk.

Bojí se o peníze a rodinu

Finanční závislost, rodina, která vás potřebuje, domácí mazlíčci, o které je potřeba se starat – to všechno dělá rozchod s tyranem zdánlivě nemožný. „Pokud je někdo finančně závislý na partnerovi, má logicky obavy, jak se o sebe po odchodu postará,“ říká Wrexler. Tyto aspekty přicházejí na řadu hlavně v rodinách s dětmi, protože útěk jejich situaci ještě zhorší.

Společná zodpovědnost za děti je totiž tou nejsilnější vazbou a její přerušení může oběti násilí nahánět strach. A to i v případě, že se o děti stará s tyranem, tedy otcem dětí. „Vyhlídka, že tuto vazbu přeruší a dětem vezme tátu, je pro oběť hrozivá,“ doplňuje Wexler.

Stydí se

Wexler potvrzuje, že se ještě nikdy nesetkal s obětí, která by se za svou situaci nestyděla. Oběť se bojí odsouzení a opovržení od okolí. Obavy říct ostatním, co se děje, a strach z komentářů – Proč sis ho vzala? Proč jsi s ním vůbec byla? Čím jsi ho k tomu vyprovokovala? – jsou opravdu znepokojující. Po tom netouží nikdo.

Pořád ho miluje

Každý, kdo si prošel těžkým vztahem, ví, že v lásce logika nefunguje. To, že někdo ubližuje, ještě neznamená, že ho budeme nenávidět. „Je řada žen, které zažívají násilí a přejí si, aby to přestalo, ale přitom tyrana stále milují,“ vysvětluje Wexler. „Stále k tyranovi cítí emoční vazbu a za řadu věcí si ho váží. Jen si přejí, aby násilí konečně skončilo.“

Pokud se tyran uchyluje k psychickému i fyzickému násilí, vztah se podle Wexlera už s největší pravděpodobností nedá napravit. Ale pokud je násilník schopen přijmout za své chování zodpovědnost, skutečně se snaží změnit a ukáže pochopení pro to, co partnerovi způsobil, je změna ještě možná.

Domácí násilí v seriálu Linka

Případ domácího násilí můžete sledovat v 1. a 2. dílu známého seriálu Linka od čtvrtka 5. srpna na Primě.

Dějová linka je jednoduchá: Bojácná, nejen psychicky, ale také fyzicky týraná žena a agresor, který na nikom nevidí nic dobrého. Spousta modřin, krve, málo křiku. Protože jak je dokázáno, agresoři nekřičí, agresoři, kteří své konání myslí vážně, rovnou útočí:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.