Varovné signály aneb Jak poznat, že je partner násilník
Zárodky násilí jsou vždy už na začátku vztahu, ale mnohé ženy je nevidí nebo nechtějí vidět Zdroj: Thinkstock
Na začátku byl tak skvělý, nechápu, jak se mohl takhle změnit! Tuhle větu slýchají poradenští pracovníci od obětí domácího nebo partnerského násilí velmi často. Přesto lze většinou už od začátku vztahu vysledovat varovné signály, že je partner potencionální násilník.
Jaké jsou signály, kterých by si žena už na začátku vztahu měla všímat a na které by si měla dát pozor?
Partner nadměrně pije alkohol nebo užívá jiné drogy. Jakmile partner experimentuje s drogami nebo nadměrně pije, jedná se o vysoce rizikový vztah. Žena má často pocit, že partnera zachrání, že závislost a problémy společně vyřeší. Tento pečovatelský syndrom ji pak ve vztahu drží i přes neúspěch tohoto přístupu.
Špatná pověst partnera nebo některých jeho přátel. Spáchal-li trestnou činnost, buďte nanejvýš obezřetná. Nevěřte pohádkám o tom, že je nevinný, že za nic nemohl a podobně. Rovněž pohybuje-li se v rizikovém prostředí, nevěřte tomu, že on sám je čistý jako lilie.
Pokud se partner chová rizikově ať už vůči sobě, nebo vůči ostatním, je třeba se mít na pozoru. Může to být riziková jízda autem, vyhledávání konfliktů, hádek a rvaček. Může to být i to, že nebere léky, je-li nemocný, chová se k sobě sebedestruktivně (například i při sportu).
Je s hodně lidmi v konfliktu, stěžuje si na šéfa, kolegy, rodinu. Naslouchejte rovněž tomu, jakým způsobem mluví o bývalých partnerkách, jestli má tendenci vždy vše svalovat na ně a mluvit o nich extrémně špatně nebo ublíženě.
Varovným signálem je i to, že partner mluví obecně o ženách spíš pohrdavě a nehezky.
Mluví-li o tom, že se v jeho primární rodině vyskytovalo násilí, ať už ze strany otce k matce, nebo rodičů k dětem. Jistě nelze nikoho na sto procent hodnotit pouze podle rodiny, ale vzorce chování z primární rodiny si v sobě neseme celý život. Nezřídka jsou děti násilníků ve vztazích sami násilní.
Nadměrný obdiv k síle a moci. Pokud partner mluví o tom, že sílu a moc uznává jako prostředek k dosažení vlastních cílů, pak bude mít tendenci toto používat ve vztahu. Může mít obdiv k historickým osobnostem typu Nero, Hitler apod. Rovněž může mít zálibu ve sportech zaměřených na posílení mužství – kulturistice, bojových sportech apod.
Partner je manipulativní. Pokud váš partner často mění názory nebo nálady bez zjevné příčiny nebo není nikdy spokojený s tím, co žena nebo i někdo jiný udělá.
Násilní partneři mají rovněž výrazné tendence vztah co nejvíc urychlit, tlačí ženu do společného bydlení, svatby apod. Zpočátku to může působit jako romantická touha po ženě, partner ji přece natolik miluje, že nechce být s nikým jiným. To se ale velmi rychle může změnit v zakazování a omezování.
Mohou zde být i mnohem výraznější signály, jako například vyhrožování sebevraždou, neovládání emocí. Nebo je-li extrémně žárlivý, majetnický. Zcela jasným signálem je určitě špatné zvládání emocí, vysoká míra konfliktnosti, to, že je partner hádavý.
Co můžete cítit u sebe?
Většina žen má velmi silně vyvinutou intuici, která ji varuje. Problém je, že toto varování neposloucháme a omlouváme partnerovy chyby, hledáme je v sobě a podobně.
Něco určitě není v pořádku, pokud máte pocit, že ve vztahu nejste sama sebou. Pokud neříkáte svobodně partnerovi všechno, ale selektujete to, abyste ho nerozzlobila. Žijete v obavách, že zase uděláte něco špatného, něco, čím partnera rozzlobíte. Můžete mít pocit, že nejste pro partnera dost dobrá. Ve chvíli, kdy máte z partnera strach, už se jistě nejedná o pouhý varovný signál, ale o fakt, že v násilném vztahu žijete.
Pamatujte, že násilí nikdy nezačne z ničeho nic až po několika letech, jeho zárodky jsou vždy na samém počátku vztahu. Nebudete-li si jistá, zajděte do některého z poradenských center a promluvte si s odborníky. Mohou vám pomoci se v situaci zorientovat.
Chcete-li se dozvědět víc o násilí na ženách, o tom, jak se chovat bezpečně a hlavně jak nebýt snadnou obětí, navštivte stránky www.nenechtesiublizovat.cz.