Nenechte si ubližovat: 4. díl - Stalking
Když vás někdo pronásleduje nebo obtěžuje, není to nic příjemného. Ať už se jedná o někoho známého, nebo o cizí osobu. Kdy jsou to ještě pokusy o seznámení nebo o navrácení partnera, a kdy už se jedná o nebezpečné pronásledování označované jako stalking?
Stalking je úmyslné pronásledování a obtěžování jedné osoby jinou, což oběti snižuje kvalitu jejího života a vyvolává u ní strach o bezpečí svoje nebo svých blízkých. Stalker může oběť obtěžovat nejen přímým fyzickým kontaktem a sledováním, ale i zasíláním SMS, e-mailů, zpráv na sociálních a jiných sítích, zasíláním dárků, telefonáty apod.
Zpočátku nemusí tyto pokusy o kontakt vykazovat nebezpečnost nebo nemusí působit jako ohrožující, to se ale může rychle změnit. Z vyznání lásky se postupně stávají výhrůžky a zastrašování.
Skutečný příběh
Když jsem se rozešla s přítelem, měla jsem pocit, že skončil zlý sen. Byl hodně dominantní a snažil se mě ovládat. Jednoho dne jsem si řekla „a dost“ a opustila ho. Vystěhovala jsem mu věci z bytu, vyměnila zámky. On odejít nechtěl, rozchodu předcházely hádky a jednou mě dokonce uhodil. Proto jsem mu věci vystěhovala za pomoci přátel a věci mu nechala u společného kamaráda. Byt byl naštěstí můj. Myslela jsem si, že tím vše skončí, ale naopak začalo pravé peklo.
Ze začátku mi volal tak 10–20x denně, psal e-maily, SMS. Prosil mě, abych se vrátila, odpustila mu, že se změní. Jenže já nechtěla. Ze začátku jsem se mu to snažila vysvětlit, ale on to chápat nechtěl. Pak se jeho zprávy změnily a on mi začal sprostě nadávat, psal mi, že jsem děvka a podobně. Začal mě pronásledovat i fyzicky, chodil před školu, čekal před mým domem. Když mi začal vyhrožovat smrtí, tak už to moje kamarádka nevydržela a objednala mě do specializovaného centra. Tam to se mnou probrali a poradili, co dělat. Taky mi doporučili, abych na expřítele podala trestní oznámení. Nejdřív se mi do toho nechtělo, ale situace se začala přiostřovat, takže nakonec jsem musela žádat o zákaz přiblížení. Teď už je vše za mnou, ale takovou zkušenost bych nikomu nepřála.
Jaké jsou charakteristické znaky stalkingu?
• Opakované a pro oběť nepříjemné a nevyžádané pokusy o fyzický kontakt, například formou dopisů, telefonátů, e-mailů, SMS zpráv, zasíláním dárků apod;
• demonstrování moci a síly pachatele směrem k oběti pomocí přímých či nepřímých výhrůžek, které u racionální osoby vzbuzují oprávněný strach a obavy;
• poškozování a ničení věcí (poškrábání či posprejování auta, propíchání pneumatiky, rozbití okna bytu, zabití domácího mazlíčka apod.);
• pronásledování oběti cestou do zaměstnání, na nákup, čekání na oběť před domem apod;
• snaha poškodit oběť šířením nepravdivých informací.
Stalkerem bývá často bývalý partner, který se odmítá smířit s rozchodem Foto: Krav Maga
Jak stalking rozpoznat?
Stalking začíná ve chvíli, kdy sama oběť vnímá svou situaci jako obtěžování či pronásledování. Pronásledování má obvykle stupňující se tendenci, charakterizovanou třemi stupni. Na počátku to jsou zdánlivě „nevinné“ pokusy o náhodný kontakt prostřednictvím SMS či e-mailu. Jejich obsah může být příjemný i zastrašující.
Druhým stupněm jsou přímé i nepřímé výhrůžky směrované k oběti, které u ní vyvolávají strach a obavy. Někde stalker „číhá“ několik hodin před domem oběti, jinde je schopen doprovázet ji v minimální vzdálenosti na cestě kamkoliv.
Třetí podobou stalkingu je ničení věcí: propíchnuté pneumatiky od auta, pomalované stěny domu, rozbitá okna či zbavení osobních věcí oběti.
Kdy to začíná být vážné? A kdy je nutné jednat?
Když pronásledování předcházelo domácí násilí. Častými oběťmi stalkingu jsou ženy, které odešly od násilného partnera, který je dál pronásleduje. Situaci navíc komplikuje přítomnost dětí, které si musí partneři předávat ke styku a násilník je často využívá, aby mohl oběť stále kontrolovat a kontaktovat.
Když oběť začne mít strach z jednání svého pronásledovatele a začne pociťovat negativní dopad na svůj každodenní život, který je jeho jednáním narušen. Nevyplatí se podceňovat vlastní intuici – takzvaný dar strachu.
Když dojde na výhrůžky zabitím, fyzickým napadením. Pak je načase vše oznámit policii.
Buďte připravená na to, že vás pronásledovatel může kdykoli napadnout Foto: Krav Maga
Kdo je stalker a co ho k takovému chování vede?
1. Bývalý partner
Člověk, který se nedokáže vyrovnat s rozchodem. Velice často to může být partner po odchodu z násilného vztahu. Může to být i pacient po ukončení terapie. Snaha přimět oběť k návratu se velice rychle mění ve snahu se jí pomstít.
2. Uctívač
Někdo, s kým oběť nikdy ve vztahu nebyla. Může to být kolega z práce nebo dokonce někdo, koho vůbec nezná. Probíhají pokusy o kontakt, vyznání lásky, dárky. Postupně vše graduje do výhrůžek a pronásledování.
3. Neobratný nápadník
Někdo, kdo touží po fyzickém kontaktu s obětí, ale není schopen se seznámit normálním způsobem. Přesto je přesvědčený o své neodolatelnosti. Takový člověk bude pravděpodobně trpět psychickým problémy a nebude mít náhled na vlastní chování.
4. Ublížený pronásledovatel
Usiluje o pomstu oběti, která mu, ať už reálně, nebo jen v jeho představách, ublížila.
5. Sexuální útočník
Je motivován sexuální touhou a touhou po moci nad obětí. Mezi tyto stalkery často patří sexuální devianti s podprůměrnou inteligencí a asociálním chováním. Oběť tohoto typu stalkera je ohrožena exhibicionismem pachatele, voyeurstvím, obscénními zprávami a telefonáty apod.
6. Poblouzněný milovník
Je zamilován do své oběti a veškeré její chování interpretuje okolí jako lásku k němu.
7. Kyberstalker
Typ pronásledovatele, kdy pachatel využívá IT technologie (internet, mobilní zařížení) a přes různá fóra či sítě se snaží kontaktovat svou oběť. Každý z výše uvedených typů stalkerů by mohl být zároveň kyberstalkerem.
Podívejte se, jak snadno se můžete stát obětí fyzického napadení ze strany stalkera a jak se lze možnému napadení vyhnout:
V příštím díle se dozvíte, jak se chovat, jste-li obětí stalkera.
Projekt Nenechte si ubližovat je zaměřený proti násilí na ženách a dětech. Autorem projektu je společnost Krav Maga, která se tak snaží přispět k větší bezpečnosti těchto cílových skupin. Projekt je realizován společně s nadací Avon proti domácímu násilí. Krav Maga, o.s. se zabývá osobní bezpečností prostřednictvím pravidelných kurzů a seminářů pro veřejnost, pořádá přednášky a semináře pro instituce, školy i komerční subjekty.