Celebrity

25. ledna 2022 12:00

David Laštovka

Karel Gott chtěl smrt oddálit. Zkusil drastické metody ruského léčitele i experimentální terapii

Přestože mu lékaři dávali pouhých šest měsíců života, Karel Gott se nehodlal vzdát a bojoval, jak bývalo jeho dobrým zvykem. Co mu navzdory prognózám prodloužilo život o téměř jeden celý rok?

Rok a půl poté, co se zpěvák vyléčil z rakoviny mízních uzlin, přišla další velká rána. Lékaři mu v prosinci 2017 sdělili, že trpí onemocněním krvetvorby. Nedostatek červených krvinek mu způsoboval velkou dušnost a únavu. Stal se tak závislým na transfuzích. „Nastudoval jsem si, že s touto diagnózou se žije v průměru dva roky. Transplantace kostní dřeně v mém případě nepřipadala v úvahu. Velmi dobře jsem si byl vědom, že horní baňka mých přesýpacích hodin se neúprosně vyprazdňuje a že moc času mi nezbývá,“ popsal Karel Gott v knize Má cesta za štěstím.

Lékař Gottovi dával šest měsíců

Ze začátku stačilo transfuze absolvovat jednou za tři týdny, pak se intervaly začaly zkracovat. Na začátku jara roku 2018 mu byla nabídnuta léčba, která se zpočátku zdála být účinná. „Intervaly transfuzí se na nějaký čas prodloužily, a já mohl dokonce plnit své pracovní závazky bez odříkání,“ prozradil zpěvák. Radost ze zlepšujícího se zdravotního stavu ovšem netrvala dlouho. V listopadu 2018 přiznal, že znovu prozřel.

„Pan profesor Marek Trněný si mě s manželkou pozval do své kanceláře, a to už jsem tušil, že je zle. Oznámil mi, že léčba přestala být účinná, a to zcela. Pochopil jsem a odvážil se zeptat: ‚Kolik času mi zbývá, pane profesore?‘ Na přímou otázku jsem čekal přímou odpověď. Profesor byl mým dotazem zjevně zaskočen. ‚Pane Gotte, je mi to moc líto, ale medián je šest měsíců.‘ Jakmile ortel slyšíte z úst svého lékaře, kterému důvěřujete už několik let, je to strašný šok. Dech se vám zastaví,“ přiznal Karel Gott.

Ivana se dala do pláče, on byl rád, že sedí. Jen se hlouběji zabořil do křesla. „Rozklepala se mi kolena, ale nebrečel jsem, jen jsem se snažil tu informaci nějak přijmout či zpracovat. Kdybych v tu chvíli nemohl svou ženu pevně držet za ruku, úplně bych se sesypal,“ přiblížil zpěvák. Jak u sebe Karel Gott objevil vážnou nemoc? A jak se vyrovnával s krutou diagnózou? Přečtěte si více.

Nesnesitelné zákroky léčitele i experimentální metody

Přestože mu lékař doporučil, ať si užívá a dopřává všeho, co mu udělá radost, zpěvák se pokoušel konec oddálit. Na přání manželky Ivany zvolil alternativní léčbu. „Začal jsem v sobě hledat něco jako smíření. Zato má drahá žena se nemínila za žádnou cenu vzdát. Ještě v prosinci 2018 oslovila renomovaného ruského léčitele, který prý měl za sebou úspěšně uzdravené případy, a to i z těžkých a smrtelných nemocí. Přijal mě okamžitě, prý už mě sledoval a doufal, že se ozvu,“ prozradil Gott ve své autobiografii.

Léčitel mu údajně na rozdíl od doktora dával velké šance na uzdravení. „Ale za jakou cenu! Zákroky byly nesnesitelně bolestivé a chtěl po mně především, abych od základu změnil životosprávu. To byla podmínka, jinak prý do toho nepůjde,“ uvedl zpěvák s tím, že léčbu především kvůli rodině opravdu vyzkoušel a životosprávu změnil. „Vím, že víra hraje velkou roli, ale já tomu tentokrát bohužel uvěřit nedokázal. A tak jsem drastickou terapii po pár týdnech vzdal, protože jsem si uvědomil, co jsem to vedl za život. Rozhodl jsem se, že si raději budu užívat a jíst všechno, na co mám chuť,“ prozradil zpěvák.

Po biologické léčbě měl ukrutné bolesti kostí a halucinace

Podstupovat ale začal biologickou léčbu, kterou mu nabídl profesor Trněný. Jednalo se o americkou experimentální studii. „Neměl jsem co ztratit, byla to spíš hra o čas. Dobré bylo, že v jídle mě nikdo neomezoval. Netušil jsem ovšem, že se stanu tím jedním procentem pacientů, které bude vykazovat veškeré přidružené komplikace, jaké léčba může přinést. Přišel jsem o chuť k jídlu a měl ukrutné bolesti kostí. Také jsem míval nezvyklé mravenčení v dlaních a prstech, že jsem měl pocit, jako bych měl permanentně omotané prsty nitěmi či látkou. Prožíval jsem zvláštní až halucinogenní stavy, naštěstí jen přechodné. V obývacím pokoji jsem například sbíral houby, hledal po domě Shakespeara nebo měl chvíli dojem, že jsem Rasputin,“ přiznal v knize Gott.

Pravidelně býval deset dní vyřazen z provozu a následující čtyři dny se cítil relativně v normálu. Experimentální terapie se však na konci května 2019 ukázala být neúčinná a nemoc se krátce nato zvrtla v akutní leukemii. Díky léčbě však získal čas navíc. Zemřel 1. října 2019, tedy skoro rok poté, co mu lékaři předpovídali pouhých šest měsíců. Poslední dny Karla Gotta si můžete připomenout v dokumentu Karel, který najdete v iPrima Videopůjčovně.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.