Česká rodačka Albrightová: Clinton z ní udělal šéfku diplomacie USA, Havel ji chtěl za prezidentku

Původním jménem Marie Jana Körbelová se narodila 15. května 1937 v Praze. Její rodina v roce 1948 požádala o azyl v USA, kam poté emigrovala. Právě tam se začala přepisovat historie a Madeleine Albrightová se stala první ženou, kterou tehdejší prezident Bill Clinton jmenoval do funkce ministryně zahraničí Spojených států amerických. Sehrála také významnou roli v rozšiřování NATO a Barack Obama jí udělil Prezidentskou medaili svobody.

Nejvýznamnější politička českého původu Madeleine Albrightová (84) se narodila v pražské židovské rodině. Vychovávali ji však jako katoličku a o svém skutečném původu se podle svých slov dozvěděla až díky novináři, který o ní napsal článek ve Washington Post. Několik jejích blízkých příbuzných přišlo o život během holocaustu.

Její otec Josef Korbel byl československý diplomat a později také autor několika knih. Po německé okupaci se mu spolu s rodinou podařilo dostat do Londýna. Právě tam zažili německé bombardování. „Bydleli jsme v opravdu moc malém bytě a bylo to v čase, když bombardovali Londýn. Vždycky v noci jsme šli do sklepa a můj otec říkával, že kdyby nějaká bomba na ten dům spadla, stejně bychom umřeli, protože tam byly všemožné roury s teplou vodou a taky s plynem,“ vzpomínala Albrightová v rozhovoru pro Radiožurnál. Po válce se na nějaký čas vrátili zpět do Prahy a po komunistickém převratu se usadili ve Spojených státech amerických.

Ačkoliv měli jen skromné finanční prostředky, vzdělání bylo pro Madeleine Albrightovou důležité a velice vzhlížela ke svému otci. Na svou profesní kariéru se dlouhou dobu připravovala. „Já jsem dcera diplomata, pak byl můj otec profesor historie a mezinárodních vztahů a pro mě to bylo, jako bych byla v obchodě s bonbony – mě to tak hrozně bavilo,“ uvedla Albrightová pro Český rozhlas. Od deseti let studovala na internátní škole ve Švýcarsku, kam ji poslali rodiče. V USA studovala politologii a v roce 1959 se vdala za novináře Josepha Medilla Pattersona Albrighta, se kterým má tři dcery.

Rozvod a politická kariéra

Do diplomaticko-politické kariéry se Albrightová naplno pustila po rozvodu v roce 1982. Během vlády Jimmyho Cartera na přelomu 70. a 80. let se vypracovala do administrativy Bílého domu. V 90. letech pak pokračovala spoluprací s týmem Billa Clintona, během toho působila jako velvyslankyně USA při OSN. Zlomový bod kariéry na sebe nenechal dlouho čekat a 23. ledna roku 1997 se stala vůbec první ženou v historii Spojených států, která byla jmenovaná do funkce ministryně zahraničí.

Svůj úřad vykonávala až do 20. ledna roku 2001. Americká i česká patriotka také pomohla prosadit vstup Česka, Polska a Maďarska do NATO. Tehdejší český prezident Václav Havel se o ní v roce 1998 dokonce vyjádřil jako o své možné nástupkyni. Sama Albrightová se o tom zmínila v jedné ze svých sedmi knih, které po ukončení kariéry v oblasti diplomacie vydala. „Navrhl, abych si v opačném směru zopakovala svoji dětskou cestu přes Atlantik a vystřídala ho jako prezidenta České republiky. Lichotilo mi to, představa, že bych žila na slavném hradě nad Prahou, byla vzrušující,“ píše Albrightová v knize Peklo a jiné destinace.

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová zemřela na rakovinu 23. 3. 2022. Bylo jí 84 let.

ZDROJ: Wikipedie, Radiožurnál


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.