Celebrity

15. března 2021 06:10

Petra Kloidová

České celebrity, které adoptovaly děti. Pro hvězdu Slunečné nejlepší rozhodnutí!

Ukázaly dobré srdce a poskytly domov, zázemí a lásku dětem, které by nejspíš čekalo neradostné dospívání bez rodičovské péče a citu. Kdo ze slavných tváří se k adopci odhodlal a co je k tomu vedlo? A jaké zkušenosti s nevlastními ratolestmi mají? Dělají jim radost, nebo spíše přidělávají starosti?

Veronika Stropnická zažila i negativní stránky adopce

Má pět vlastních dětí, jedno z nich bohužel už není naživu. S prvním manželem Jiřím Hanychem zplodila dceru Agátu, s druhým mužem Markem Navrátilem syny Vincenta a Cyrila a s Martinem Stropnickým dceru Kordulu a syna Melichara, který zemřel jako miminko. Narodil se s vrozenou brániční kýlou a dožil se pouhých šesti měsíců..

Ke svým pokrevním potomkům si ale ještě z dětského domova adoptovala další dvě děti, sourozence Honzíka a Markétu. Někomu to sice při počtu jejích ratolestí můžeme připadat zvláštní, ale herečka k tomu měla své důvody. „Můj syn Cyril měl podobnou vadu jako Melichar, také se narodil bez bránice a dlouho jsme netušili, jestli se ho vůbec podaří zachránit. Tehdy jsem si řekla, že když všechno dobře dopadne, musím to Pánu Bohu nějak oplatit. Tak jsem mu to vrátila adoptováním dvou dětí. Do dětského domova jsme se jeli podívat na čtyřletou holčičku, kterou nám vytipovali. Na chodbě ale stáli malí sourozenci, které nikdo nechtěl, protože byli dva. Zamilovala jsem se do nich na první pohled,,“ zavzpomínala Veronika.

Přestože je vychovala jako své vlastní, dala jim veškerou lásku a něhu, když jim bylo osmnáct, oba se odstěhovali a s rodinou se přestali stýkat. „Vydali se hledat svou biologickou matku, která je do dětského domova dala. Pokoušeli jsme se je několikrát kontaktovat, ale oni se s námi vídat nechtějí. Je mi to líto hlavně za mámu, která je z toho špatná. Přitom si u nás nemohli na nic stěžovat. Když přijeli k nám, okamžitě dostali půlku našich pokojíčků, já bydlela s Markétou, Honza s Cyrilem. O všechno jsme se s nimi dělili, měli je rádi. I když jsme je měli odmalička, geny se asi předělat nedají,“ vylíčila dcera Veroniky Stropnické, Agáta.

Lucie Benešová udělala nejlepší rozhodnutí v životě

V seriálu Slunečná ji můžeme vídat v roli bývalé prostitutky, jejíž doménou je hospoda a práce za pípou, v soukromí je přitom obětavou a starostlivou matkou čtyř dětí. Nejstarším je syn Lucián, který pochází z prvního manželství s hercem Filipem Blažkem. Se současným mužem, hercem Tomášem Matonohou má Štěpána a Lauru. A kromě nich také adoptovanou dnes už jednadvacetiletou Sáru. Když si ji brali domů, bylo jí šest. „K pěstounské péči jsem se dostala proto, že jsem chtěla někomu pomoci změnit jeho život k lepšímu a dát mu šanci na normální život. Adopce Sáry bylo to nejlepší rozhodnutí. Vždycky jsem chtěla velkou rodinu. Jako jedináček jsem bývala často sama,“ prohlásila Lucie.

Adoptované dceři nikdy nebránila ani v setkání s jejími biologickými rodiči. „Myslím, že je to tak správné. A řekla bych, že z toho i Sára měla dobrý pocit. Jsou to přece jenom její kořeny. Sama viděla, že tam u nich i ze sociálních a ekonomických důvodů by žít nemohla,“ dodala herečka.

Sára úspěšně odmaturovala na hotelové škole a nyní bydlí se svým přítelem. V kontaktu se svými pěstouny je ale neustále a má s nimi báječný vztah. S Lucií před dvěma lety v Divadle Karla Hackera v pražských Kobylisích například společně založily divadelní klub.

Nela Boudová si vzala do pěstounské péče děvčátko

Pro adopci se rozhodla před třemi lety, kdy její dva synové z prvního manželství byli už skoro dospělí. Z dětského domova si přivezla tehdy šestiletou holčičku Alexandru. „Zrálo to ve mně už delší čas. Už dříve jsem si domů brávala děti z dětských domovů. Na víkend k nám jezdila také holčička z Klokánku, která měla maminku ve vězení. Sašenku jsem poznala v Dětském domovu Domino v Plzni, kterému pomáhám. Když jsem ji viděla, hned mi bylo jasné, že je to ona. Byla to láska na první pohled. Párkrát k nám přijela na víkend a pak jsem požádala o pěstounskou péči,“ svěřila se herečka.

Holčičku bere jako vlastní a nemůže si ji vynachválit. „Naprosto k nám ladí. Ráda zpívá, je muzikálově nadaná a chodí na balet. Je velmi bystrá a šikovná, až mě to dojímá. Sžili jsme se všichni skvěle a jsem za to ráda. I synové ji přijali moc hezky. Snažím se ji vychovávat co nejlépe,“ dodala Nela.

Hana Čížková adoptovala a ihned poté ovdověla

Z manželství s fotografem Janem Fialou má syna Honzu. Přestože se pokoušeli ještě o jedno dítě, nebylo jim přáno. Uvažovala proto o adopci, ale její muž tomu nebyl příliš nakloněn. Svolil, až když byl jejich syn dospělý. Z dětského domova si přivedli devítiletou holčičku Janu. „Kolem sebe jsem neustále slýchala, jak si ten či onen na dálku adoptoval dítě v Indii nebo v Africe. A já si říkala, že je to sice ušlechtilé, ale proč si někdo adoptuje dítě v Indii nebo v Africe, když jsou děti k adopci i u nás,“ prohlásila herečka.

Z holčičky byla unesená, ale pak přišel šok. Neuplynul ani měsíc, co ji měli doma a její muž nečekaně zemřel na infarkt. Ze dne na den tak na všechno zůstala sama. „Všechno jsme to ale zvládly a dnes mám pocit, že jsem Janu v jejich devíti letech porodila a jsem její opravdová matka,“ svěřila se Čížková.

A nutno dodat, že svou „nevlastní“ dceru vychovala spořádaně. Jana vystudovala konzervatoř obor Muzikálové herectví a je z ní zpěvačka. Svoje biologické rodiče poznat netouží.

Alice Nellis nechtěla čekat na přírodu

Režisérka a scenáristka dlouho nemohla otěhotnět, a tak si adoptovala dvě děti, holčičku Ellu a chlapečka Olivera. Nakonec se na ni štěstí přece jen usmálo a se svým třetím manželem, kameramanem Matějem Cibulkou, přivedla na svět vlastního syna Františka. „Jako dítě jsem měla už adoptovanou kamarádku, která byla mým vzorem. A když jsem chtěla mít dítě a ono to hned nešlo, tak jsme si s manželem řekli, že než čekat, abych se stala jednou postarší hysterickou matkou, děti adoptujeme,“ vysvětlila Alice.

Fungují jako jedna velká, šťastná rodina a rozdíly ve výchově nedělají. „Chci být člověkem, kterému mohou děti důvěřovat a který je pro ně pevným bodem,“ prozradila Nellis, která se v problematice adopce nadále velmi angažuje. Dokonce natočila dokument, v němž sledovala páry, které se rozhodly pro pěstounskou péči. Zastává názor, že se na práva samotných dětí málo hledí.

Petr Novotný adoptoval syna, který se mu začal podobat

Přestože se svou manželkou Miroslavou mají tři děti: dcery Lenku, Soňu a syna Pavla, rozhodli se pro adopci. Z dětského domova si domů přivezli tehdy devítiletého chlapečka Lukáše. Než ho dostali do péče, čekalo jeho zdlouhavé vyjednávání a museli podstoupit řadu psychologických sezení.

„I když Lukášovy preference do budoucna nebyly zrovna nejlepší, myslím, že jsme ho dokázali vychovat tak, abychom se za něj nemuseli stydět. A musím říci, že to nedalo ani moc práce. Adaptoval se natolik, že vypadá doopravdy jako můj,“ prozradil s úsměvem bavič. Dnes už je Lukáš dospělý člověk a žije svůj vlastní život, na svou pěstounskou rodinu ale nezapomíná a je s ní v pravidelném kontaktu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.