Lenka Kořínková: Opilecké excesy, krach dvou manželství a málem i zbavení svéprávnosti

Rozporuplná osobnost Lenka Kořínková má za sebou pestrou minulost. V osmdesátých letech patřila k sexy symbolům a nejtalentovanějším českým herečkám, pak ale zažila drsný pád na dno, kdy propadla alkoholu a stala se bezdomovcem.

Odmalička měla o své budoucnosti jasno. Chtěla se stát slavnou a dobýt celý svět. Už během studií oboru herectví na pražské konzervatoři hostovala v prestižním divadle Semafor, kam ji chodili obdivovat režiséři a hudební producenti. Zaujala nejen svou bezprostřední, prořízlou pusou, ale také bujným poprsím, které se před kamerou nebála ukazovat. Na rozdíl od některých jiných hereček jí nečinilo problém natáčet i choulostivé scény. „Stud mi nikdy nic neříkal. Byly kolegyně, které u režisérů smlouvaly, já udělala to, co mi řekli. Možná toho někdy i trochu zneužívali,“ prozradila k tomu Kořínková.

Vedle své filmové kariéry se věnovala i té hudební, kde se jí ujal lovec talentů Petr Hannig. Nabídl ji angažmá ve své kapele a bláznivě se do ní zaláskoval. Milostný poměr spolu udržovali několik let. „Dostala mě recitováním Šrámkova Splavu, kdy jsme se procházeli po břehu řeky Berounky. Takhle romanticky jsem se do ní zamiloval. Složil jsem pro ni spoustu nádherných šansonů,“ zavzpomínal Hannig.

Z usměvavé holky zapšklou ženou

Jejich láska i spolupráce nakonec ale skončila fiaskem. „Postupně se do ní zamilovala celá kapela a skončilo to tak, že si ji vzal náš baskytarista, který se kvůli ní rozvedl, a naše kapela skončila,“ přiblížil Hannig. Slibně rozjetou kariéru v ČR Kořínková ukončila v roce 1981 v pětadvaceti letech, kdy se svým mužem Karlem Klusákem emigrovala do Austrálie. U protinožců se sice snažila prorazit jako zpěvačka, ale tvrdě narazila. Za vděk musela vzít práci pokladní v supermarketu. Když se po revoluci vrátila zpátky domů, byla jako vyměněná. Z usměvavé, bezproblémové, pohodové holky se stala tak trochu arogantní, zapšklá žena, která začala pohrdat filmy, které tu kdysi natočila. „Třeba na Holky z porcelánu jsem přímo alergická. Nechápu, jak se může něco tak infantilního lidem líbit. Na svou filmovou kariéru nevzpomínám ráda, bylo to podivné období, které mě většinou nebavilo a neoslovovalo. Dělala jsem to čistě jako job a docela u toho trpěla,“ prohlašovala najednou Lenka.

Návrat do vlasti provázely od začátku problémy. Neměla kde bydlet a podobně jako bezdomovci byla přihlášena na městském úřadě. Na dotazy na toto téma reagovala podrážděně. „Mám nové zásady, můžu se stěhovat, kdy chci a já se stěhuju ráda. Když máte bydliště na úřadě, nemusíte si měnit na své identifikační kartě, občanském průkazu údaje. To je snad špatně, když se člověk rozhodne nemít domov? Podle které kultury je to divné?“ podivovala se rozhořčeně v talkshow Zuzany Bubílkové.

Rozpad manželství, alkohol, deprese a psychiatrická léčba

Krizí procházelo i manželství. Zatímco ona chtěla zůstat v Čechách, její muž se toužil vrátit zpátky do Austrálie, což nakonec vedlo k rozvodu. Lenka zůstala nejen bez lásky, ale i bez práce, sužovaly ji deprese a propadla alkoholu. V médiích se dokonce objevily fotografie, na kterých se ve škarpě válela namol opilá. „Já si můžu chlastat, jak chci, a co je komu do toho? Je ostuda lidí, že dovolí, aby se to prezentovalo. Nebudu jako čeští herci, o kterých někdo napíše, že se ožrali, a oni si nasypou popel na hlavu. To je moje věc. Nikomu nic nemusím vysvětlovat,“ prohlásila k jedné ze svých opileckých afér.

Nakonec skončila na psychiatrii a vážně hrozilo, že bude zbavena svéprávnosti. Léčba jí ovšem prospěla a po svém propuštění se do života vrátila s velkým elánem, odhodláním a chutí. Svoji další budoucnost spojila s vydáváním kuchařek zaměřených na dělenou stravu. A nutno dodat, že byla velmi úspěšná. Těchto knih se prodaly statisíce. V té době se navíc seznámila s o sedmnáct let mladším fotografem Davidem Holasem a z jejich zpočátku nevinného vztahu se vyklubala láska jako hrom. Svatba na sebe nenechala dlouho čekat. Vše vypadalo až dokonale. Ona psala knihy, manžel se staral o fotografie a grafické zpracování jejich knih. Byli sehraná dvojka jak v soukromém, tak i v pracovním životě. I proto se v euforii rozhodli zkusit štěstí v zahraničí. Odcestovali do Austrálie a následně i do USA. Po necelých dvou letech se ale vrátili zklamaně domů. „Představovali jsme si to úplně jinak. Dávali nám najevo, že nás tam nechtějí. Necítili jsme se tam dobře. Neměli pro nás pochopení,“ naznačila sklesle Kořínková.

Po návratu domů mezi manželi propukla krize, která vyvrcholila tím, že začali žít odděleně. Lenka opět propadla alkoholu, přestala o sebe dbát a skončila v léčebně. Dvojice se v roce 2012 rozvedla, ale po nějaké době k sobě zase našla cestu. Její život připomíná horskou dráhu. V březnu oslavila pětašedesáté narozeniny, nyní se živí jako lektorka angličtiny a tvrdí, že je konečně spokojená.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.