Celebrity

16. června 2021 00:03

Zuzana Schneidewind

Natáčení filmu Gump pobouřilo polské věřící. Co přesně je naštvalo?

O pořádný rozruch se postarala jedna milá fotka z natáčení filmu Gump – pes, který naučil lidi žít. Na sociálních sítích se s ní pochlubil známý kněz Zbygniew Czendlik, netuše, co vyvolá. Co přesně věřící Poláky tolik šokovalo a pobouřilo?

Roztomilý čtyřnohý představitel hlavního hrdiny nového rodinného filmu Gump – pes, který naučil lidi žít sedí pod oltářem v kostele. Nic více na záběru není. Protože má instagramový profil kněze Zbygniewa Czendlika, který se s chlupáčem nechal ve svatostánku zvěčnit na památku, také velký počet polských věřících, strhla se hned po zveřejnění fotky diskuze o tom, že je přítomnost psa v kostele v Polsku nepřípustná. Do komentování se zapojily stovky věřících.

Největší mela se ovšem strhla po sdílení příspěvku známým polským spisovatelem Mariuszem Szczygielem. K fotce, na které sedí pes Gump u nohou faráře Czendlika a svého páníčka – autora knížky Filipa Rožka uvedl: „Zde je fotka pořízená z profilu kněze Zbygniewa Czendlika. Pod oltářem českého kostela sedí kněz, spisovatel a pes. A teď úkol: napište pět vlastností, které odlišují farnost v Lanškrounu od polských farností.“

Další diskutující se ve svých komentářích pozastavují nad nadřazeností nejen církevních hodnostářů, ale také jiných profesí. Odsuzují skutečnost, že pro mnohé je pes „pouhé zvíře“, a podle toho s ním zacházejí. „V českém kostele je pes uvnitř, v polské farnosti uvázaný na řetězu – u boudy.“ Na to reagovaly desítky dalších komentářů. Jeden z pisatelů zmínil, že i v italském kostele na mši zaslechl štěkání psa. Po skončení mše viděl faráře, jak odchází se svým věrným psím mazlíčkem.

Z rozsáhlé diskuze vyplynulo, že polskou veřejnost přístup kněze Czendlika nadchl také tím, že se nepovyšuje nejen nad zvířata, ale také, jak zaznamenali někteří diskutující, ani nad své farníky. Citace jednoho příspěvku: „Na té fotce není ani patrné, kdo je kněz a kdo autorem knihy! Žádný rozdíl mezi farářem a farníkem… Skromnost, přirozenost.“

Tvůrce filmu Gump – pes, který naučil lidi žít taková diskuze potěšila. Ukazuje totiž na skutečnost, že tento naprosto unikátní rodinný film nese nejedno poselství.

Do kin poeticky natočený příběh toulavého psa Gumpa v režii F. A. Brabce vstupuje 22. července.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.