Celebrity

2. května 2021 06:12

Gabriela Kolinová

Herci a herečky apelují na poslance: Malé děti do kojeneckých ústavů nepatří

Česko dlouhodobě sklízí kritiku za vysoký počet dětí v kojeneckých ústavech. Odborníci z celého světa se přitom jasně shodují, že ústavní péče malé děti velmi poškozuje. Poslanci mají možnost dostat děti z ústavů do rodin, ale několik let o tom jen debatují. Pěstounskou péči jasně podporují i známé osobnosti. Natočily emotivní video s jasným vzkazem: „Na dětech záleží a v rodinách je jim líp."

Přes osm let vláda mluví o tom, jak chce děti dostat z kojeneckých ústavů. Podle Asociace Dítě a rodina je Česká republika jednou z posledních zemí Evropy, kde je možné malé děti do zařízení posílat. Například na Slovensku platí zákaz ústavní péče pro děti do šesti let, stejně tak v Polsku, kde zákaz platí dokonce pro děti do deseti let.

A změnit by se to mohlo i u nás. Poslankyně a poslanci Pirátů, ANO, STAN, TOP 09 a lidovců navrhli uzákonit zákaz posílat malé děti do čtyř let do ústavů. Starat by se o ně měly náhradní rodiny. „Chceme zdůraznit právo nejmenších dětí na zdravý vývoj,“ říká poslankyně Pirátů Olga Richterová.

Minulý týden se však proti návrhu postavily tři političky - Hana Aulická Jírovcová z KSČM, Ivana Nevludová a senátorka Jitka Chalánková. „Není možné likvidovat systém, který funguje. Je dobré napravit drobné chyby a vylepšovat,“ uvedla senátorka Chalánková. Podle političek kojenecké ústavy fungují dobře: „Kvalita péče v kojeneckých ústavech je na vysoké úrovni a mnoho států Evropy nám ji závidí,“ dodává Aulická.

Ústav dětem rodinu nenahradí

Podle odborníků a psychologů je však ústavní péče je mnohonásobně dražší a nikdy dětem nenahradí rodinu. Navíc má neblahý vliv na vývoj dítěte: „Ústavní péče v raných letech života dítě poškozuje, poškozuje ho nenávratně a do naší moderní společnosti nepatří,“ říká profesor lékařské psychologie Radek Ptáček, který je zároveň členem IPSCAN, největší mezinárodní organizace věnující se ochraně dětí. „A rozhodně nám nikdo ústavní péči nezávidí. Naopak,“ dodává.

Také známé osobnosti jsou jednoznačně pro to dostat děti z kojeneckých ústavů do rodin. Ve spolupráci s organizací Dobrý start, která se problematikou dlouhodobě zabývá, natočily emotivní video, v němž poslancům vzkazují: „Každý rodič ví, že děti do tří let do ústavů nepatří. Ústavní péče neodvratně poškozuje dětský vývoj. My si nemyslíme, že dětem je nejlépe v kojeneckých ústavech. Jsme přesvědčení, že v rodině je každému líp. Na dětech záleží.“ Ve videospotu se objevil například herec Ivan Trojan, Jiří Macháček, Jakub Kohák a herečky Martha Issová, Aňa Geislerová a Jitka Schneiderová. Ti všichni apelují na poslance, aby zázaz dětí v ústavech podpořili.

Poslanecké návrhy jsou součástí vládní novely o ochraně dětí. Sněmovní sociální výbor ovšem ve středu doporučil, aby se norma vrátila ze závěrečného schvalování do projednávání do takzvaného druhého čtení.

Dojemná píseň Domů vznikla na podporu pěstounství

Na podporu pěstounských rodin vznikl nedávno i dojemný videoklip. Píseň Domů nazpívala Barbora Poláková společně s Danem Bártou. „Mám čtyři mámy, někdy pět a každá jinak voní. Nechce mi ani jedna vyprávět, kam jde, když chodí domů. To pak další máma má přijde po ní...,“ Celý klip je natočený z pohledu dvou miminek, jedno je u rodičů, druhé v kojeneckém ústavu. A možná rozpláče i vás.