Celebrity

19. května 2021 11:05

David Laštovka

Iva Janžurová slaví 80: Otce svých dcer si nikdy nevzala, chodila k němu na zálety

Herečka Iva Janžurová slaví osmdesáté narozeniny. Málokdo možná ví, že zamlada trpěla komplexy. Přestože byla půvabná, vzdělaná a talentovaná, pravou lásku dlouho nemohla najít. Zatímco její vrstevnice už byly dávno vdané, ona zůstávala pořád sama. „Jednou se mi svěřila, že o ni muži nemají zájem. Ovšem ne, že by o ni neměli zájem jako o ženu, oni se jí báli. Měla s tím tenkrát trochu problém a trápilo ji to. Pro mě to bylo nepochopitelné, protože Iva byl

Když se během natáčení komediálního cyklu Píseň pro Rudolfa v roce 1968 sblížila Iva Janžurová s kameramanem Janem Eisnerem, který jí vyjádřil své sympatie a pozval na rande, byla v sedmém nebi. Měla pocit, že našla osudového partnera na celý život. Na nic nečekala a vzala to hopem. Po pouhých dvou měsících vztahu svoji lásku stvrdili oficiálně. Pomyslné „ano“ si řekli na Konopišti.„Svatba byla z našeho krátkého manželství to nejhezčí. Bylo mi tehdy sedmadvacet, měla jsem pocit, že mám nejvyšší čas se usadit. Hodně jsme se spolu sblížili na natáčení, které bylo hodně ovlivněno vpádem sovětských okupačních vojsk. Jezdili jsme autem, on točil zepředu na kameru vojáky v ulicích, já seděla s Martou Kubišovou vzadu. Marta zpívala Modlitbu a bály jsme se, že si vojáci všimnou, že se natáčí. V hrůze jsme míjeli tanky, ale nikdo si ničeho nevšiml. Jan mi imponoval svoji přímočarostí,“ prozradila Janžurová v knize Včera, dnes a zítra.

Těžký rozvod Janžurové před komisí

Brzy však zjistila, že to byl omyl a rozhodnutí vdát se byla mladistvá nerozvážnost. Eisner byl sice pozorný muž, ale zároveň bohém, který nedokázal milovat pouze jednu ženu. Manželství vydrželo pouze půl roku a následoval rozvod. „My jsme se na všem dohodli bez problémů. Oba dva jsme věděli, že pokračovat dál nemá smysl. Ale za komunismu nebylo jen tak, jít od sebe. Abychom mohli být rozvedeni, před různými komisemi jsme museli tvrdit, jaký k sobě máme nepřekonatelný odpor, jak se nenávidíme, přitom to nebyla pravda. Podstata naší neshody byla v něčem jiném, křehčím, těžko definovatelném. Celý ten proces mě strašně rozrušil a znechutil navěky. Přišlo mi to nejapné a tehdy jsem se rozhodla, že už to nikdy nechci podstoupit. Proto jsem se už pak nikdy v životě nevdala,“ vysvětlila herečka.

Remunda jako nečekaný životní partner

Zhruba rok po rozvodu se poznala s o čtrnáct let starším hercem a divadelním režisérem Stanislavem Remundou, který už měl za sebou také jedno nepovedené manželství a z něj syna Davida. Od vztahu ale příliš neočekávala. „Bála jsem se, že vedle něj nebudu mít dost volnosti, kterou k životu potřebuji. On byl takový rychlý a důkladný. Nedávala jsem tomu moc velkou šanci,“ přiznala Janžurová.

Opak byl ovšem pravdou. Ve Stanislavovi našla všechno, po čem kdy toužila. Narodily se jim dvě dcery Theodora a Sabina, které pokračují v rodinné tradici a staly se herečkami. „Aniž si to ženská uvědomuje, tak při pátrání po člověku, se kterým by chtěla žít, hledá někoho, koho si váží, kdo vzbuzuje autoritu. Takoví muži jsou přitažliví, ale zároveň často mají vlastnosti, které tu přitažlivost ruší. Mně se podařilo najít muže, kterého si vážit můžu. On mě totiž pořád dál postupně překvapoval. Přirovnala bych ho k velkému domu s mnoha komnatami, ve kterém jsem začala bydlet a objevovat jeho zprvu skrytá pěkná tajemství,“ uvedla herečka.

Dokonalé soužití se nekonalo, ale láska ano

I jejich soužití však nebylo úplně bez chyb. Ne vždy byl prý Sláveček, jak mu s láskou říkávala, poslušným mužem. „Jednou jsem mu rozbourala postel a dala ji do jiného pokoje. Měl to být první krok k vystěhování. Jenomže se ukázalo, že je to velmi praktické. Od té doby jsme si uhájili každý svoji ložnici. Považovali jsme to za ideální. Jindy usínám, jindy si chci číst, učím se ráda v posteli... Chodili jsme k sobě na zálety,“ přiblížila s úsměvem.

Byli spolu přes čtyřicet let. Rozdělila je až Remundova smrt v roce 2012. Přestože se zařekla, že už navždy zůstane sama, šest let po jeho smrti oznámila, že někoho má. „Ano, v mém životě je naprosto reálná láska. Jsem zamilovaná. Samozřejmě existuje i láska k profesi, ale teď jsem spíš myslela lásku k muži,“ svěřila se v květnu 2018.

Její nový partner je však trochu jako paní Columbová, nikdo nikdy ho neviděl. Ve společnosti se nadále ukazuje sama a společnou domácnost sdílí jen se svými dcerami a jejich rodinami, se kterými žije v jednom domě.

Připomeňte si on-line jednu z nejslavnějších rolí herečky Ivy Janžurové v legendární československé komedii Pane, vy jste vdova v archivu iPrima.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.