Celebrity

12. února 2022 06:10

Jana Šulcová šokuje: Lékaři mi řekli, že mám minimální šanci přežít

Herečka Jana Šulcová, která slaví 75. narozeniny si v životě prošla doslova peklem. Manžel, herec Oldřich Vízner ji opustil kvůli mladší ženě, propadla alkoholu a začaly ji sužovat vážné zdravotní problémy, kvůli kterým málem přišla o život. Jak je na tom dnes?

Na rodině si herečka Jana Šulcová vždycky zakládala. Když se poznala se stejně starým kolegou Oldřichem Víznerem, myslela si, že to bude láska na celý život. Narodily se jim dvě dcery, Tereza a Rozálie, a všechno se zdálo být tak, jak má. Vízner měl ale slabost pro ženy a začal ji podvádět. Mezi jeho milenky patřila například herecká kolegyně Evelyna Steimarová. „Stal se z toho veřejný skandál. Pět let jsem kvůli tomu nejezdila metrem a neobjevovala se na veřejnosti, bála jsem se lidí,“ zavzpomínala Jana Šulcová.

Nevěry svému muži tiše trpěla, udržet manželství pro ni bylo důležitější. Vízner nakonec opustil rodinu až poté, co se zamiloval do herečky Vendulky Křížové, která byla o pětadvacet let mladší než on. Pro Janu to byl obrovský šok, z kterého se dlouho nemohla vzpamatovat. Jako opuštěná žena si přestala věřit, trpěla pocitem, že se jí všichni budou posmívat a uzavřela se do sebe. Společnost jí dělal alkohol a antidepresiva. Léky zapíjela vínem.

Jana Šulcová začala abstinovat, ale postihly ji vážné zdravotní problémy

Nejhorší životní období jí pomohly překonat její dcery, které jí byly velkou oporou. Díky nim se dala dohromady a začala abstinovat. Bez následků se to ovšem neobešlo. Postihly ji vážné zdravotní problémy. „Lékaři mně kvůli problémům se žlučníkem, slinivkou a slezinou dávali pětiprocentní šanci na přežití. Podstoupila jsem velmi těžký zákrok. Měla jsem strach, že to nepřežiju. Jenže já jsem pevnej poválčenej materiál a dobře to dopadlo. Sotva jsem se z toho vyhrabala, objevila se štítná žláza a musela jsem na další operaci,“ popsala herečka, která přitom s bílými plášti v minulosti neměla příliš dobré zkušenosti. O své rodiče, částečně i jejich vinou totiž přišla velmi brzy. „Tatínek zemřel, když mi bylo dvacet. Nakazil se žloutenkou, lékařka to ale nepoznala a léčila ho s bronchitidou. Nedržel tím pádem dietu a ztvrdla mu játra. Táta byl přitom sportovec, který se v životě nedotkl alkoholu. Maminka odešla, když mi bylo osmadvacet. Nečekaně se u ní objevila plicní embolie,“ přiblížila Jana.

Bartošku studená voda připravila o mužství, vzpomíná Šulcová

Pokud by rodiče žili, nikdy by se prý před kamerou neodhalila v celé své kráse, tak jako ve svých sedmatřiceti letech ve filmu Oldřich a Božena natočeném v roce 1984. „Oni byli velice přísní. Obzvláště tatínek. To bych v životě nenatočila. Na ty odvážené scény, které mě tam čekaly, jsem se psychicky připravovala půl roku. Měla jsem strašný strach. Tehdy mě pan režisér, národní umělec Otakar Vávra, který dělal filmy s Adinou Mandlovou, Lídou Baarovou a dalšími, pozval do kavárny, přinesl růže a netrpělivě čekal, co mu řeknu. Zeptal se mě, jestli jsem četla scénář a zda mi v něm něco vadí. Předpokládal, že odpovím, že budu nahá ve studánce. Ale já mu řekla: ‚Pane režisére, nechci vidět, jak jestřáb před mýma očima trhá holuba.‘ Úplně jsem ho tím zaskočila, rozzářily se mu oči a řekl mi, že pokud bych tu roli nepřijala, musel by se rozjet shánět herečky do Německa,“ prozradila s úsměvem Šulcová.

Na natáčení scény u studánky, kterou absolvovala s hercem Jiřím Bartoškou vzpomíná s úsměvem. „Byla strašná zima. Barťák mi říkal: ‚Ty to máš ještě dobrý, mně ta studená voda ale připraví o mužství.‘ Dala jsem si asi tři grogy, abych se té plachosti trochu zbavila. Nicméně cítila jsem, že ta nahota do té scény prostě patří,“ uvedla Jana Šulcová, která si nyní užívá spokojeně života a těší se z dětí a vnoučat. Bývalému manželovi Oldřichu Víznerovi odchod od rodiny už dávno odpustila a vychází s ním v dobrém.

Zdroj: Archiv autora

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.