Celebrity

9. února 2022 06:10

Herečky, které podepsaly Antichartu: Komu sebraly role Jiřina Švorcová nebo Jana Šulcová?

Umělci, kteří v roce 1977 podepsali Antichartu, čímž se veřejně distancovali od Charty 77 kritizující politickou i státní moc za nedodržování lidských a občanských práv, šli z role do role, těšili se z výhod a objevovali se pravidelně na televizních obrazovkách. Ti, kteří nepodepsali, naopak byli na černé listině, přicházeli o práci a v podstatě si ani neškrtli. Ve filmech a seriálech kvůli tomu docházelo k velkým personálním rošádám.

Mezi statečné, kteří s Antichartou nechtěli mít nic společného, patřil například Eduard Cupák, Jiří Suchý, Martin Štěpánek, Ilja Racek, Luděk Munzar, jeho manželka Jana Hlaváčová či Táňa Fischerová. Zatímco zpěvák Karel Gott, který dokument podepsal, dva měsíce poté – konkrétně 3. května 1977 – na Pražském hradě získal titul zasloužilého umělce, herečka Jana Hlaváčová se musela rozloučit s hlavní rolí v seriálu Žena za pultem, která jí byla psána přímo na tělo scenáristou Jaroslavem Dietlem. Nahradila ji nejprotežovanější režimní herečka a komunistická aktivistka Jiřina Švorcová.

„Můj manžel si vysnil do role maminky se dvěma dětmi, která pracuje v lahůdkách, Janu Hlaváčovou. Psal to pro ni. Z nejvyšších míst ale přišlo nařízení, že ji musí hrát Švorcová. Ta sice byla skvělá herečka, ale pro tu postavu se nehodila. Nedalo se nic dělat. Vzpomínám si, že byl děsně naštvaný. Do toho scénáře se zamiloval a psal ho opravdu s velkým nadšením,“ zavzpomínala v knize Žena za pultem Dietlova manželka Magdaléna.

Kvůli této změně muselo dojít i k dalšímu přeobsazení. Původně plánovaného Josefa Abrháma, který měl s Janou Hlaváčovou vytvořit milostný pár, nahradil Petr Haničinec. „Abrhám se ke Švorcové prostě nehodil,“ vysvětlila vdova po slavném scenáristovi.

Šulcová získala roli díky strachu

Táňa Fischerová, která měla ztvárnit jednu z hlavních rolí v seriálu Tajemství proutěného košíku, byla těsně před natáčením vyškrtnuta a nahradila ji Jana Šulcová. Ta podle svých slov podepsala Antichartu ze strachu. „Jdete si pro peníze do divadla, musíte je podepsat – a vedle toho leží Anticharta, kterou musíte podepsat také, jinak vám výplatu nedají. To se tomu ještě ani neříkalo Anticharta. Ale nic neomlouvám, měla jsem vždy věci v hlavě srovnané. Musela jsem zvolit ze dvou zel to menší. Komunisté měli na člověka takové páky! Všichni jsme věděli, že jdeme podepsat sviňárnu,“ uvedla Jana Šulcová v knize 1968 očima 50 slavných osobností.

Za svůj podpis se veřejně omluvili například Michal Pavlata, Zdeněk Svěrák, Eva Pilarová, Jiří Ornest či Jan Hrušínský. Naopak režisér Jiří Menzel prohlásil, že komunistickému režimu tehdy sloužila většina Čechů a nemá se za co omlouvat, protože je to ostuda především těch, kteří ho k tomu donutili.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 31. 5. 2023

Autority, které vás dosud provázely, vás mohou konfrontovat. Nastala hodina, kdy můžete odložit své obavy a vydat se po své cestě. To je nepochybně velmi pozitivní stav. Znamená to, že dospíváte, Berani. Kromě toho vám nic nebrání v tom, abyste čas od času požádali o pomoc, pokud ji budete potřebovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.