zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Oslavenec Zdeněk Svěrák a zákulisí jeho filmů: Dodnes ho mrzí tento nevyřčený vtip

Zdeněk Svěrák
Autor: profimedia Zdeněk Svěrák
Petra Kloidová, Zuzana Schneidewind , Vydáno: 28.03.2021
Zdeněk Svěrák slaví 85. narozeniny. Od syna Jana dostane jako dárek roli v jeho novém snímku Betlémské světlo a sám připravuje novou knihu. Svěrák vždy skvěle kombinoval režisérskou profesi s tou hereckou. Jak vzpomíná na zákulisí natáčení?

reklama

Zdeněk Svěrák má i ve svých letech napilno. Rád vzpomíná na své dětství, které ztvárnil ve filmu Obecná škola a v posledním snímku Po strništi bos.

A jelikož má pracovních plánů do budoucna víc než dost, rozhodně neodmítá očkování proti koronaviru: „Bodnout se nechám rád,“ říkal před několika měsíci. Jak vzpomíná na své filmy, které se staly naprosto kultovními?

Záběry z filmu Na samotě u lesa
Autor: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Na samotě u lesa

Na samotě u lesa napsal podle vlastní zkušenosti. Místo dědy Komárka byl pan Lukšíček

Filmová klasika Na samotě u lesa vycházela ze zkušenosti samotného Svěráka. Komické postavičky, jako byl například zedník na vozíčku pan Lorenc, který nic nedělá, ale jinak je to odborník na slovo vzatý, nebo mlynář, co vypráví legendární příběh o vodníkovi, který ještě nikdo neslyšel, skutečně existovaly. Svůj předobraz má i hlavní postava dědy Komárka.

Na samotě u lesa
Autor: Filmové studio Barrandov Na samotě u lesa

Zdeněk Svěrák kdysi opravdu koupil vesnickou chalupu se starým pánem „na dožití“. Jmenoval se Lukšíček a Svěrákovi na natáčení dokonce zapůjčil starý motor s prasklým chladičem, co při startování prská a střílí, protože produkce nemohla nic podobného sehnat. A jedna z nejslavnějších hlášek filmu „Chčije a chčije“? Ta opravdu pochází z úst pana Lukšíčka.

Česká komedie vznikala za náročných podmínek i kvůli výběru herců. Komunistická strana měla problém s hluboce věřícím Josefem Kemrem nebo Janem Třískou. Nakonec si je ale tvůrci prosadali. Více si o zákulisí filmu Na samotě u lesa přečtěte tady.

Česká klasika Prima MAX: Vrchní, prchni!
Autor: Filmové studio Barrandov Česká klasika Prima MAX: Vrchní, prchni!

Vrchní, prchni a nikdy nevyřčený vtip

Problémům se Zdeněk Svěrák nevyhnul ani při natáčení komedie Vrchní, prchni, kde si zahrál vlezlého souseda. Musel ustoupit Smoljakovi ve výběru hlavní role. Svěrák si jako autor scénáře přál obsadit Petra Nárožného, pro kterého měl připraven i speciální dialog. Jako inženýr Králík se měl od souseda Pařízka dočkat věty: „Celej pan Vrána. Postava, obličej, pleš. Navlas! Navlas!“

Režisér Smoljak byl ale zásadně proti. „Nárožný tehdy vystupoval v trojici se Šimkem a Sobotou v rolích, jak sám říkal, blbého vzteklouna. Já měl o Daliborovi Vránovi úplně jinou představu, kterou splňoval pouze Josef Abrhám. Nechtěl jsem humor na první pohled, chtěl jsem činoherce, který tam ten vtip dostane jemněji,“ zavzpomínal Smoljak. Svěrák nakonec ustoupil, ale dal si podmínku, že nepříjemnou novinu musí Nárožnému oznámit Smoljak. „Mohl jsem mu stokrát říkat, proč to dělám a co tím sleduji, trpkost v Petrovi už ale trochu zůstala,“ prozradil režisér a scenárista. 

ČTĚTE TAKÉ: Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Vrchní, prchni. Proč vystřihli Bohdalovou, Menšíka, Brodského a další legendy?

Vrchní, prchni!
Autor: Filmové studio Barrandov Vrchní, prchni!

Dáda Patrasová ke slavné sprchovací scéně použila lest

Když se mladá Dáda Patrasová dozvěděla, že ve slavné sprchovací scéně bude muset svléknout i kalhotky, vymyslela si lest. Smoljakovi nakukala, že si kalhotky musí nechat, neboť má zrovna své dny. „A já to respektoval. Teprve později mi bylo jinými vysvětleno, že scéna šla natočit i v takové situaci bez kalhotek. Škoda, že jsem si nedupl. Bez kalhotek by ta scéna byla mnohem lepší,“ uvedl s tím, že celý tento záběr byl natočen na jeden pokus. „Přestože jsem kompletní scénář napsal já, tohle bylo do detailu nápadem Ládi,“ usmívá se Zdeněk Svěrák, kterého k námětu filmu inspiroval sám život.

Dáda Patrasová a další slavné ženy. Kdo využívá kartářky?

Záběry z filmu Kulový blesk
Autor: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Kulový blesk

Kulový blesk vznikl podle neuvěřitelného zážitku kamaráda

I komedie Kulový blesk se těší obrovské oblibě. Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem ji tentokrát nevymysleli, jen si vyposlechli neuvěřitelnou historku jejich kamaráda. Ten se zúčastnil čtyřsměnného stěhování, které bylo na realizaci tak složité, že se ho musel ujmout až člen Akademie věd. „Když nám tu svou příhodu vylíčil, hned jsme si s Láďou řekli, že to je báječný námět. Ještě ten den jsme vzali papír a na něj začali malovat jednotlivé rodiny a jejich možné povahové rysy. Shodli jsme se na tom, že to stěhování uděláme ještě v daleko větším měřítku,“ říká Zdeněk Svěrák. Jak píše David Laštovka, jedna postava z filmu Kulový blesk utekla hrobníkovi z lopaty.

reklama

Související témata: Zdeněk Svěrák , narozeniny , filmy Zdeněk Svěrák , Na samotě u lesa , Na samotě u lesa online , Vrchní prchni , Vrchní prchni online , iprima.cz , Kulový blesk , Ladislav Smoljak

reklama

Přečtěte si také

reklama