Oslavenec Zdeněk Svěrák a zákulisí jeho filmů: Dodnes ho mrzí tento nevyřčený vtip
Zdeněk Svěrák slaví 85. narozeniny. Od syna Jana dostane jako dárek roli v jeho novém snímku Betlémské světlo a sám připravuje novou knihu. Svěrák vždy skvěle kombinoval režisérskou profesi s tou hereckou. Jak vzpomíná na zákulisí natáčení?
Zdeněk Svěrák má i ve svých letech napilno. Rád vzpomíná na své dětství, které ztvárnil ve filmu Obecná škola a v posledním snímku Po strništi bos.
A jelikož má pracovních plánů do budoucna víc než dost, rozhodně neodmítá očkování proti koronaviru: „Bodnout se nechám rád,“ říkal před několika měsíci. Jak vzpomíná na své filmy, které se staly naprosto kultovními?
Na samotě u lesa napsal podle vlastní zkušenosti. Místo dědy Komárka byl pan Lukšíček
Filmová klasika Na samotě u lesa vycházela ze zkušenosti samotného Svěráka. Komické postavičky, jako byl například zedník na vozíčku pan Lorenc, který nic nedělá, ale jinak je to odborník na slovo vzatý, nebo mlynář, co vypráví legendární příběh o vodníkovi, který ještě nikdo neslyšel, skutečně existovaly. Svůj předobraz má i hlavní postava dědy Komárka.
Zdeněk Svěrák kdysi opravdu koupil vesnickou chalupu se starým pánem „na dožití“. Jmenoval se Lukšíček a Svěrákovi na natáčení dokonce zapůjčil starý motor s prasklým chladičem, co při startování prská a střílí, protože produkce nemohla nic podobného sehnat. A jedna z nejslavnějších hlášek filmu „Chčije a chčije“? Ta opravdu pochází z úst pana Lukšíčka.
Česká komedie vznikala za náročných podmínek i kvůli výběru herců. Komunistická strana měla problém s hluboce věřícím Josefem Kemrem nebo Janem Třískou. Nakonec si je ale tvůrci prosadali. Více si o zákulisí filmu Na samotě u lesa přečtěte tady.
Vrchní, prchni a nikdy nevyřčený vtip
Problémům se Zdeněk Svěrák nevyhnul ani při natáčení komedie Vrchní, prchni, kde si zahrál vlezlého souseda. Musel ustoupit Smoljakovi ve výběru hlavní role. Svěrák si jako autor scénáře přál obsadit Petra Nárožného, pro kterého měl připraven i speciální dialog. Jako inženýr Králík se měl od souseda Pařízka dočkat věty: „Celej pan Vrána. Postava, obličej, pleš. Navlas! Navlas!“
Režisér Smoljak byl ale zásadně proti. „Nárožný tehdy vystupoval v trojici se Šimkem a Sobotou v rolích, jak sám říkal, blbého vzteklouna. Já měl o Daliborovi Vránovi úplně jinou představu, kterou splňoval pouze Josef Abrhám. Nechtěl jsem humor na první pohled, chtěl jsem činoherce, který tam ten vtip dostane jemněji,“ zavzpomínal Smoljak. Svěrák nakonec ustoupil, ale dal si podmínku, že nepříjemnou novinu musí Nárožnému oznámit Smoljak. „Mohl jsem mu stokrát říkat, proč to dělám a co tím sleduji, trpkost v Petrovi už ale trochu zůstala,“ prozradil režisér a scenárista.
ČTĚTE TAKÉ: Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Vrchní, prchni. Proč vystřihli Bohdalovou, Menšíka, Brodského a další legendy?
Dáda Patrasová ke slavné sprchovací scéně použila lest
Když se mladá Dáda Patrasová dozvěděla, že ve slavné sprchovací scéně bude muset svléknout i kalhotky, vymyslela si lest. Smoljakovi nakukala, že si kalhotky musí nechat, neboť má zrovna své dny. „A já to respektoval. Teprve později mi bylo jinými vysvětleno, že scéna šla natočit i v takové situaci bez kalhotek. Škoda, že jsem si nedupl. Bez kalhotek by ta scéna byla mnohem lepší,“ uvedl s tím, že celý tento záběr byl natočen na jeden pokus. „Přestože jsem kompletní scénář napsal já, tohle bylo do detailu nápadem Ládi,“ usmívá se Zdeněk Svěrák, kterého k námětu filmu inspiroval sám život.
Dáda Patrasová a další slavné ženy. Kdo využívá kartářky?
Kulový blesk vznikl podle neuvěřitelného zážitku kamaráda
I komedie Kulový blesk se těší obrovské oblibě. Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem ji tentokrát nevymysleli, jen si vyposlechli neuvěřitelnou historku jejich kamaráda. Ten se zúčastnil čtyřsměnného stěhování, které bylo na realizaci tak složité, že se ho musel ujmout až člen Akademie věd. „Když nám tu svou příhodu vylíčil, hned jsme si s Láďou řekli, že to je báječný námět. Ještě ten den jsme vzali papír a na něj začali malovat jednotlivé rodiny a jejich možné povahové rysy. Shodli jsme se na tom, že to stěhování uděláme ještě v daleko větším měřítku,“ říká Zdeněk Svěrák. Jak píše David Laštovka, jedna postava z filmu Kulový blesk utekla hrobníkovi z lopaty.