Celebrity

19. března 2023 22:19

David Laštovka

Luděk Munzar umíral doma: Dcera popsala poslední dny, Trnavský natočil emotivní video

Luděk Munzar

Legendární herec Luděk Munzar bojoval na sklonku života s několika vážnými chorobami najednou. Aby nemusel do nemocnice, dcera Barbora, která je rovněž herečkou, pro něj zařídila domácí péči a měla ho čtyřiadvacet hodin na očích. Umíral tak v domě, který postavil a v němž byl nejšťastnější, obklopen milující rodinou. Poslední video s Munzarem uveřejnil herec Martin Trnavský, který je partnerem Barbory Munzarové.

Barbora Munzarová, dcera slavného hereckého manželského páru Luďka Munzara a Jany Hlaváčové, je ráda, že otci mohla vrátit to, co dal on jí. Nepopírá ovšem, že to mnohdy bylo velmi náročné a vyčerpávající.

„Je pravda, že při péči o tatínka, v posledních dvou letech jeho života už velmi nemocného – zápasil se třemi chorobami, přičemž každá z nich mohla být ta fatální – jsem musela najít pečovatelku, která by tu byla, když jsme měli zkoušky a já tady nemohla být. Tatínek měl i pětihodinové infuze a mně se podařilo udržet ho v domácím prostředí do poslední chvíle. Jen s ambulantním dojížděním, pohasit ty největší průšvihy. To bylo náročné, o tom žádná. Ale jsem vděčná, že jsem mohla být svědkem přirozeného plynutí života. Člověk stárne a nemoci můžou přicházet,“ přiblížila Barbora Munzarová v rozhovoru pro pořad Televize Seznam Moje místa.

Takto zachytil poslední okamžiky velkého herce Martin Trnavský:

Pěkný podvečer Vánoční 🌲❤️.

Posted by Martin Trnavský on Sunday, December 23, 2018

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte, jaký majetek nashromáždil Jaromír Hanzlík

Před smrtí se chtěl Munzar usmířit s kolegou

Najít vhodnou osobu pro domácí péči, která by s tatínkem pomáhala, bylo velmi složité. „Půl roku jsem zoufale sháněla přes všechny sociální služby. Nakonec jsem telefonovala kamarádkám, jestli by někdo nevěděl o nějaké paní, pomocnici nebo zdravotnici. Vždy přicházela odpověď: ‚Počkejte, až někdo zemře, pak se ozveme.‘ No... Nebylo to lehké období, ale vlastně to bylo krásné. I ten poslední týden tátova života, kdy už nastoupila paliativní péče Cesty domů, všichni jsou tam naprosto úžasní. Paní doktorka řekla: ‚Ty všechny infuze už dáme pryč, už jenom zavedeme tišící prostředky na bolest.‘ A ta energie tady neskutečně kmitala. My, západní civilizace, jsme z toho vytržení: Tady se běžně zavolá sanitka a odvezou vám rodiče nebo kohokoliv milovaného pod ty zářivky. A když to nedopadne, tak vám dají někde na chodbě pytel s věcmi. Jsem hrozně ráda, že se mi podařilo splnit tatínkovi jeho přání, aby za ním přijel pan farář. Usmířil se s Františkem Novotným, s kterým dělávali v rozhlase pořád Dobré ráno, ale pak mezi nimi něco kříslo, nerozešli se v dobrém. Ale stihli se usmířit. A tatínek odcházel čistý,“ popsala herečka, která se nyní v jejich rodinné vile stará o dlouhodobě nemocnou maminku Janu Hlaváčovou.

„Já jsem vděčná za život, který žiju. Opravdu. K tomuhle místu jsem tak připoutaná. Říkám s nadsázkou: ‚Luděk Munzar postavil, můj manžel Martin Trnavský zrekonstruoval a zvelebil.‘ Každé ráno se probudím a v rámci nějakého svého ranního cvičení nebo zastavení, ať nepoužívám to zprofanované slovo meditace, se kolem sebe rozhlédnu a říkám si, že jsem vděčná za život, který žiju. Jsem šťastná,“ dodala Barbora Munzarová.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 6. 2024

Berani, možná budete muset dnes přitvrdit. Neodepisujte někoho automaticky kvůli činu, který považujete za urážlivý. Dovolte ostatním mít svůj názor a respektujte jejich právo jej otevřeně vyjádřit. Zachovejte si otevřenou mysl a nesuďte. Zachovejte si diplomatický přístup a nechte si své kritické myšlenky pro sebe. Nemyslete si o druhých méně, abyste se sami cítili lépe.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.