Jana Hlaváčová si Dušana Kleina vážila: Roli Toničky jsem brala hned. Jednou režiséra odmítla

Smrt režiséra Dušana Kleina zasáhla i herečku Janu Hlaváčovou, která v jeho legendární sérii Básníků ztvárnila zdravotní sestřičku Toničku slepě zamilovanou do zpěváka Karla Gotta. Když jí Klein nabídl roli, ani prý nechtěla číst scénář. Naposledy ale musela režisérovu nabídku odmítnout. Proč?

Herečka Jana Hlaváčová ztvárnila nezapomenutelnou zdravotní sestřičku Toničku ve filmu Jak básníkům chutná život. Potom si zahrála ještě v pokračování Konec básníků v Čechách a Jak básníci neztrácejí naději. „Celý život jsem hrála spíše v dramatických či psychologických hrách. Ale byla jsem hrozně vděčná a překvapená, že mi režisér Dušan Klein Toničku svěřil,“ prozradila o své roli kdysi v rozhovoru pro Deník.

Když přišla nabídka točit Básníky, Hlaváčová neváhala. Režiséru Kleinovi věřila, a tak ani nechtěla roli podrobně studovat: „Řekla jsem hned: To beru. Proč jsem nechtěla číst scénář? Protože mi roli Toničky nabídl pan režisér Klein, pan s velkým P a režisér s velkým R. Měla jsem v něho velkou důvěru,“ svěřila se nedávno Hlaváčová deníku Blesk.

Kromě Jany Hlaváčové na Dušana Kleina zavzpomínali i další herci a herečky:

Naposledy jsem musela odmítnout. Už jsem byla nemožná!

Roli potřeštěné zdravotní sestry jí dokonce nabídl Klein osobně. „To se často nestává, nebylo nad čím uvažovat,“ dodala Hlaváčová, kterou trápí zdravotní potíže, trpí nevyléčitelnou neurologickou nemocí. I proto se neobjevila v dalším díle Jak básníci čekají na zázrak z roku 2016. „Musela jsem odmítnout. Už jsem byla nemožná, nemocná. A bylo mi to líto, protože jsem odmítla Pana Režiséra,“ vysvětlila s omluvou.

Hlaváčová se přiznala, že se tehdy velice obávala, jestli jí role Toničky půjde. „V tu chvíli jsem si připadala, jako kdybych byla úplně nahá. Když jsem ale uviděla rozsvícená očička Dušana Kleina a jeho spokojené pobafávání fajfčičky, tak jsem si jen tak blbla a moc mě to těšilo. Ještě více mě pak překvapilo, jakou odezvu měla tato postava u diváků,“ zavzpomínala herečka kdysi pro Deník.

S Kleinem byli přátelé. Jeho smrt ji vzala

Z Básníku má nejradši scénu, kdy Gott v ordinaci z rádia zpívá: To musím zvládnout sám a ona ho pobízí: Musíš, Kajo, musíš! „Tu písničku mám od té doby moc ráda a taky mě potom mrzelo, když to ten náš Kája nezvládl,“ svěřila se Blesku.

S Kleinem byli přátelé, proto Hlaváčovou velmi ranila zpráva i o jeho úmrtí. Režisér Dušan Klein zemřel 9. ledna ve věku 82 let. Kdy se viděli naposledy, na to si herečka nevzpomíná. „Domů jsem za ním nechodila, to bych si netroufla, takhle ho obtěžovat,“ řekla Blesku herečka, která je už jen doma a chůze jí činí potíže. „Jsem ležák. Tam, kam nutně potřebuju, tam si s pomocí chodítka dojdu. Nebo k doktorovi, když mne dovezou, tak se potom nějak došourám. Jinak je ze mne ale opravdu ležák,“ svěřila se Hlaváčová, které v roce 2019 zemřel její životní partner Luděk Munzar. O zdravotním Jany Hlaváčové stavu jsme psali tady.

Když Dušan Klein zemřel, jeho rodina plánovala rozloučení jen v úzkém kruhu. Pod tíhou obrovského zájmu kolegů, herců, kameramanů, fanoušků, lidí, kteří zesnulého režiséra měli rádi, nakonec rozhodnutí přehodnotila a pohřeb byl veřejný. Uskutečnil se v pátek 21. ledna ve velké síni strašnického krematoria v Praze.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.