Pohřeb Kleina: Mlčet s Dušanem bylo více než desítky přednášek, vzpomínal Jiří Strach

Kolegové z filmové branže a přátelé se v krematoriu v pražských Strašnicích přišli naposledy rozloučit s režisérem a scenáristou Dušanem Kleinem, který zemřel v pondělí 9. ledna ve věku 82 let. Obřadu se nezúčastnili jeho rodinní příslušníci, kteří dali umělci své poslední sbohem již dříve v úzkém kruhu.

Rodina původně veřejný pohřeb vůbec nechtěla. Syn Dušan Klein mladší však nakonec změnil názor, a vyhověl tak všem, kteří si s jeho otcem byli blízcí. V mrazivém počasí sice nakonec nedorazil očekávaný počet lidí, velký zájem ale projevila média. Všichni zúčastnění pak mohli zanechat vzkaz v kondolenční knize umístěné před obřadní síni, která byla otevřena ještě hodinu a půl po smutečním ceremoniálu.

Mlčet s Dušanem bylo více než desítky přednášek

Mezi prvními příchozími byli skladatel a autor hudby k Básníkům Jaroslav Uhlíř, herci Miroslav Donutil, Lukáš Vaculík a Miroslav Táborský či Zlata Adamovská. Nechyběl ani Kleinův student a režisér Jiří Strach, který se přednedávnem ostře pustil do vedení FAMU za to, že nevyvěsilo černý prapor k uctění umělcovy památky. „Na place Dušana Kleina vždycky vládla naprostá pohoda, nikdo nikdy na nikoho nekřičel, nikdo se na nikoho nevytahoval,“ zavzpomínal pro pořad Showtime.

Představitel hlavní role ve známé české pohádce Lotrando a Zubejda měl Kleina upřímně rád: „Obsazoval mě do různých malých rolí ‚blbců‘. Jako studenti na FAMU jsme se od něho naučili, nejen jak se filmuje, ale snažili jsme se z něj nasát charisma lidskosti, které je potřeba k filmům, jež tvůrce přežijí.“

Ve své smuteční řeči poté zavzpomínal na první setkání se zesnulým režisérem: „Dnes je to na den přesně 30 let, co jsem poznal Dušana Kleina. Kdy mě, Ondřeje Kepku (nyní ředitel Herecké asociace, pozn. red.) a další spolužáky přijal na FAMU. Tehdy mě nenapadlo, že za 30 let tady budu pronášet slova do nebíčka.“ Zdůraznil zároveň jeho lidskost a empatii. „I mlčet s Dušanem bylo větší školou než desítky hodin teoretických přednášek,“ uvedl Strach. Na závěr svého projevu navíc zarecitoval báseň o dýmce a přednesl židovskou modlitbu odkazující na Kleinův původ.

„On byl velký řemeslný profesionál. Věděl přesně, co chce. A svojí povahou, svojí laskavou formou spolupráce nás vlastně přiměl k tomu, abychom mu splnili všechna přání,“ zavzpomínala pro Showtime herečka Zlata Adamovská. Další vzpomínky kolegů herců si můžete poslechnout v úvodním videu.

Nezapomeň si vzít scénář a fajfku

Ze záznamu na projekčním plátně v obřadní síni následně promluvily i další osobnosti. Jednou z nich byl i hlavní hrdina z Básníků Pavel Kříž, který Kleinovi za vše poděkoval a připomněl i několik historek z jejich setkání. Vedle něj se na plátně objevili také Viktor Preiss, spisovatel Patrik Hartl či Pavel Zedníček se svým dojemným vzkazem: „Milý Dušane, kurňa, nikdy nezapomenu. Nezapomeň si vzít scénář do podpaží a tu voňavou fajfku. Mávám ti do nebe. Čmaňa.“

Součástí obřadu bylo i připomenutí režisérovy tvorby a hudební doprovod, kterého se osobně ujal skladatel a klavírista Petr Malásek. Právě za zvuku jeho piana se na závěr pomalu zatáhla opona a smuteční hosté se se zesnulým režisérem definitivně rozloučili dlouhým bouřlivým potleskem.

ZDROJ: ČTK, Blesk.cz, Showtime


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.